Yandex, şifremi değiştirmemi istiyor. Neden?

Büyük olasılıkla kullanıcı hesabınız bir başkası tarafından ele geçirilmiştir. Bu durumda kullandığınız şifreyi öğrenen veya deneyerek bulan web saldırganının hesabınızı ele geçirmesini engellemek için başka bir şifre belirtmeniz gerekir.

Kullanıcı hesabı engellendiğinde bunun ana giriş şifresi ile tüm uygulama şifreleri otomatik olarak geçersiz yapılır. Ayrıca izninizle kişisel verilerinizi kullanan tüm web siteleri, programlar ve mobil uygulamalar da otomatik devre dışı bırakılır. Bu şekilde hem siz hem de hesabınıza izinsiz giren saldırgan için hesabınıza ve tüm kullandığınız uygulamalara erişim engellenmiş olur.

 1. Yandex hesabımın ele geçirildiğini nasıl öğrenir?
 2. Yandex şifreyi değiştirme talebinde bulunduğunda ne yapılmalı

Yandex hesabımın ele geçirildiğini nasıl öğrenir?

Kullanıcı hesabınızın işlemlerini otomatik denetleyen Yadex e-posta adresiniz üzerinden gönderilen iletilerin spam olup olmadığını ve verilen doğrulamaların kuşkulu olup olmadığını kontrol eder. Örneğin iki kullanıcı girişi arasında 1 saat ya da daha kısa bir süre geçmek kaydıyla kendi hesabınıza önce İstanbul'dan ve sonra Şanghay'dan kullanıcı girişi yaptığınız gibi belirli işlemlerin sizin kesinlikle yapamadığı ortaya çıkınca hesabınız otomatik olarak engellenir. Engeli kaldırmak için şifreyi değiştirmeniz gerekir.

Hesapların hangi amaçlarla ele geçirildiğini ve dolandırıcıların şifrenizi öğrenme yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi için Kullanıcı hesabınızı koruma bölümüne geçin.

Yandex şifreyi değiştirme talebinde bulunduğunda ne yapılmalı

Kullanıcı hesabınızın ele geçirilmesi buna giriş şifrenizin bir başkası tarafından bir yöntemle öğrenildiği anlamına gelir. Dolayısıyla sadece sizin bileceğiniz yeni bir şifre uygulamanız gerekecektir. Ayrıca web saldırganlarının daha sonra hesabınızı tekrar çalma teşebbüslerini önlemek için eski şifrenize hiç bir zaman tekrar geri dönmemenizi önemle öneririz.

Bu durumda yapılması gerekenler:

 1. Şifreyi değiştirmeden önce şifrenizi üzerinden girdiğiniz tüm cihazların antivirüs taramasını yapın. Çünkü sisteminize yüklediği virüs aracılığıyla dolandırıcılar yeni şifreyi de eskisini öğrendikleri gibi tekrar öğrenebileceklerdir.

 2. Yandex'e geçerli şifrenizi kullanarak girin. Şifre değiştirme sayfası açılacaktır.

 3. Kullanıcı hesabının sahibi olduğunuzu doğrulayın:

  • Yandex ID'nize bir cep telefon numarası bağlıysa gerekli doğrulama kodunun SMS mesajıyla gönderilmesini isteyin, kodu aldığınızda ösel kimlik doğrulama sayfasında girin ve Doğrula butonuna tıklayın. Hesaba erişim kurtarma işleminde kullanılmak üzere hesabınıza bağladığınız cep telefon numarasına an itibarıyla ulaşamıyorsanız Bu numaraya ulaşamıyorum bağlantısına tıklayın.

  • Yandex ID'nize erişim kurtarma işleminde kullanılacak bir cep telefon numaranız yoksa güvenlik sorunuzu yanıtlayın. Yanıtı tam olarak hatırlamadığınızda bunu doğru girmek için önerilerimizi okuyun.

   Güvenlik sorunuz doğru yanıtlandıktan sonra kullanıcı hesabınıza daha sonraki erişim kurtarma işlemlerinde kullanılmak üzere bir cep telefon numarası bağlayıp doğrulamanız gerekecek.

  Daha önce belirttiğiniz bir güvenlik sorunuz ve doğruladığınız bir cep telefonu numaranız yoksa Hesabınızın şifresini kurtarmak için Yandex Destek Ekibi'ne başvurmanız gerekecektir.

 4. Yeni bir şifre oluşturmak için lütfen önerilerimizi okuyun.