Neden Yandex, şifremi değiştirmemi istiyor

Hesabınız büyük olasılıkla saldırıya uğramış veya şifrenizin genel erişime açık bir sayfada sergilendiği saptanmış olabilir. Hesabınızın web saldırılarına karşı korunması için şifrenizi değiştirmeniz gerekir.

Kullanıcı hesabı engellendiğinde bunun ana giriş şifresi ile tüm uygulama şifreleri otomatik olarak geçersiz yapılır. Ayrıca izninizle kişisel verilerinizi kullanan tüm web siteleri, programlar ve mobil uygulamalar da otomatik devre dışı bırakılır. Bu şekilde hem siz hem de hesabınıza izinsiz giren saldırgan için hesabınıza ve tüm kullandığınız uygulamalara erişim engellenmiş olur.

Not. Hesapların hangi amaçlarla ele geçirildiğini ve dolandırıcıların şifrenizi öğrenme yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi için Kullanıcı hesabınızı koruma bölümüne geçin.

Şüpheli eylemler

Kullanıcı hesabınızın işlemlerini otomatik denetleyen Yandex e-posta adresinizden gönderilen iletilerin spam olup olmadığını ve verilen doğrulamaların kuşkulu olup olmadığını kontrol eder.

Örneğin iki kullanıcı girişi arasında 1 saat ya da daha kısa bir süre geçmek kaydıyla kendi hesabınıza önce İstanbul’dan ve sonra Şanghay’dan kullanıcı girişi yaptığınız gibi belirli işlemlerin sizin kesinlikle yapamadığı ortaya çıkınca hesabınız otomatik olarak engellenir. Engeli kaldırmak için şifreyi değiştirmeniz gerekir.

Şifrenin genel erişime açık bir sayfada sergilenmiş olması

Güvenlik kontrolü için Yandex, sürekli geliştirmekte olduğu özel bir şifre veritabanı kullanır. Bu veritabanı bir şekilde genel erişime açık hale gelmiş şifrelerin listesini içerir. Bu durum, örneğin bilgisayara virüs bulaştığı veya aynı şifrenin birkaç farklı sitede kullanıldığı durumlarda ortaya çıkabilir.

Yandex, şifrenizi herkese açık bir sitede bulursa güvenliği sağlamak amacıyla Yandex ID’nizi engeller. Tekrar giriş yapabilmek için şifreyi değiştirmeniz gerekir.

Yandex şifreyi değiştirme talebinde bulunduğunda ne yapılmalı

Sadece sizin bileceğiniz yeni bir şifre oluşturmanız gerekir. Ayrıca web saldırganlarının daha sonra hesabınızı tekrar çalma teşebbüslerini önlemek için eski şifrenize hiç bir zaman tekrar geri dönmemenizi önemle öneririz.

Bu durumda yapılması gerekenler:
 1. Şifreyi değiştirmeden önce şifrenizi üzerinden girdiğiniz tüm cihazların antivirüs taramasını yapın. Çünkü sisteminize yüklediği virüs aracılığıyla dolandırıcılar yeni şifreyi de eskisini öğrendikleri gibi tekrar öğrenebileceklerdir.
 2. Yandex’e geçerli şifrenizi kullanarak girin. Uyarı penceresinde Şifreyi değiştir’e tıklayın.
 3. Kullanıcı hesabının sahibi olduğunuzu doğrulayın:

  • Yandex ID’nize bir cep telefon numarası bağlıysa gerekli doğrulama kodunun SMS mesajıyla gönderilmesini isteyin, kodu aldığınızda ösel kimlik doğrulama sayfasında girin ve Doğrula butonuna tıklayın. Hesaba erişim kurtarma işleminde kullanılmak üzere hesabınıza bağladığınız cep telefon numarasına an itibarıyla ulaşamıyorsanız Bu numaraya ulaşamıyorum bağlantısına tıklayın.
  • Yandex ID’nize erişim kurtarma işleminde kullanılacak bir cep telefon numaranız yoksa güvenlik sorunuzu yanıtlayın. Yanıtı tam olarak hatırlamadığınızda bunu doğru girmek için önerilerimizi okuyun.

   Güvenlik sorusunu yanıtlandıktan sonra kullanıcı hesabınıza bir cep telefon numarası bağlamanız gerekecektir. Bu, gelecekte erişim kurtarma işlemlerinde daha kolay ve hızlı erişim elde etmenize yardımcı olacaktır.

  • Telefon numarası bağlamadıysanız ve güvenlik sorusu girmediyseniz, fakat yedek e-posta adresi eklediyseniz bu adrese onay kodu içeren bir e-posta gönderilir.
  • Hesabınızı korumak için bir güvenlik sorusu, telefon numarası ve ikinci e-posta adresi kullanmadıysanız, kurtarma formu doldurun veya Destek Ekibi’ne yazın.
 4. Yeni bir şifre oluşturmak için lütfen önerilerimizi okuyun.
 5. Hesap bilgileri penceresinde kişisel bilgilerinizin, telefon numaranızın ve erişim kurtarma e-posta adreslerinin doğruluğunu kontrol edin. Dolandırıcıların özellikle bu bilgileri hesabınıza izinsiz erişim kazanmak üzere kullanabileceğini de unutmayın. Gerekirse bu bilgilerde değişiklikler yapın; aksi takdirde Evet, her şey doğru’ya tıklayın.

Girişte kimlik kontrolünü geçemiyorum

Güvenlik sorunuza yanıtı hatırlayamıyorsanız güvenlik sorusunu değiştirmeyi deneyin.

Telefon numaranızı değiştirmek veya silmek için özel formu doldurun.

Hesabınıza erişimi geri kazanamıyorsanız Destek Ekibi’ne başvurun.