Açık hesap nasıl ayarlanır?

Yandex servislerinde makaleler, görseller, videolar, koleksiyonlar, reklamlar, anketler, sorular ve yanıtlar, değerlendirmeler ve yorumlar gibi farklı içerikleri yayınlayabilirsiniz. Bu tür yayınlar sizin açık hesabınızda (fotoğraf, ad ve açık profile verilen bağlantı) gösterilir.

Bu; başka kullanıcıların içeriğinizi tanımasına, sizinle bağlantı kurmasına, hesabınıza abone olmasına ve yeni yayınlarınız hakkında bildirimler almasına yardımcı olur.

Açık hesabınızı Yandex'te ayarlayabilirsiniz. Yayınlarınız daha çok tanınacak ve diğer kullanıcılarla iletişiminiz daha rahat olacaktır.

Not. Herkese açık olan fotoğrafın, adın ve hesap adresinin, Yandex servislerinin Kullanıcı Sözleşmesi koşullarına ve mevcut yasalara uygun olması gerekir.
 1. Herkese açık fotoğrafın değiştirilmesi
 2. Açık adı değiştir
 3. Hesap adresini değiştir
 4. Hak ihlali

Herkese açık fotoğrafın değiştirilmesi

Kayıt sırasında belirttiğiniz fotoğraf varsayılan olarak Yandex servislerinde görüntülenir.

Fotoğrafı açık hesapta değiştirebilirsiniz:

 1. Açık hesap ayarlarının bulunduğu sayfayı açın.
 2. Fare imlecini fotoğrafın üzerine getirin ve simgesine tıklayın.
 3. Görseli yükleyin.
 4. Kaydet'e tıklayın.

Yeni fotoğraf, Yandex'in tüm servislerinde ve Yandex.Mail'deki iletilerde kullanılacaktır.

Herkese açık fotoğrafı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Fotoğraf hem yeni yayınlarda hem de eski yayınlarda değişecektir.

Açık adı değiştir

Kayıt sırasında belirttiğiniz ad varsayılan olarak Yandex servislerinde görüntülenir.

Açık hesapta adı değiştirebilirsiniz:

 1. Açık hesap ayarlarının bulunduğu sayfayı açın.
 2. Fotoğrafın altında yeni ad belirtin.
 3. Kaydet'e tıklayın.

Yeni ad, Yandex.Mail hariç tüm Yandex servislerinde kullanılacaktır. Yandex.Mail'deki gönderenin adını nasıl değiştirebileceğinizi öğrenmek için Mail Yardım'daki Kişisel bilgiler bölümüne göz atın.

Açık adı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Fotoğraf hem yeni yayınlarda hem de eski yayınlarda değişecektir. Hesabınız doğrulanmış hesapsa, Destek Ekibi aracılığıyla açık ad değiştirilebilir.

Açık adlar benzersiz değildir; Yandex servislerinde birden fazla kullanıcı aynı açık ada sahip olabilir.

Hesap adresini değiştir

Varsayılan olarak açık hesap adresi Yandex'te otomatik olarak oluşturulur. Bu adres, Yandex servislerinde, açık hesabınıza bağlantı verilirken kullanılır.

Açık hesabınızın daha kolay bulunması ve paylaşılabilmesi için oluşturulan kimlik saptayıcıyı ayarlardan kendi kimlik saptayıcınızla değiştirin. Hesap adresinizde; Latin alfabesindeki aksansız harfler, sayılar, nokta ve tire işareti kullanılabilir.

Hesap adresini sadece iki kez değiştirebilirsiniz; bir kere otomatik oluşturulmuş olan kimlik saptayıcıyı kullanıcı tarafından belirlenen kimlik saptayıcıyla değiştirebilirsiniz; bir kere de daha önce manuel olarak belirtilen kimlik saptayıcıyı değiştirebilirsiniz, örneğin:
Hesap adresi Sayfa belirleyicisi
https://yandex.ru/user/z7574jvvcbe9vgwc0 z7574jvcbe9vgwc0 : Otomatik oluşturulan
https://yandex.ru/user/yandex yandex : Kullanıcı tarafından ilk kez belirlenen değer
https://yandex.ru/user/yandex-arcady yandex-arcady : Kullanıcı tarafından ikinci kez belirlenen değer

Bu durum eski adres alternatiflerini saklamamızla ilgilidir: Böylece kullanıcılar açık hesabınızı eski bağlantılar yardımıyla bulabilirler.

Açık hesap adresi benzersizdir:
 • İki farklı kullanıcının kimlik saptayıcısı, otomatik olarak oluşturulmuş olsa da kullanıcı tarafından belirlenmiş olsa da aynı olamaz.
 • Açık adres diğer kullanıcıların kullanıcı adlarıyla aynı olamaz fakat kullanıcının kendi kullanıcı adıyla aynı olabilir.

Büyük/küçük harflerin başkalarının kullanıcı adlarında farklı yerlerde olması benzersizliği etkilemez.