Yandex harici kontrol kodlarının oluşturulması

Android ve iOS tabanlı cihazlar için Yandex.Anahtar uygulaması sadece Yandex servislerinde değil TOTP veya HOTP türü 6 ya da 8 haneli tek kullanımlık giriş şifrelerin kullanıldığı her serviste iki aşamalı kimlik doğrulama için kullanılabilir.

Bu sayfadaki bilgiler Yandex.Anahtar'ı bazı popüler servislere ve sosyal ağlarına bağlamanıza yardımcı olurken başka bir kod işleyiciyi kullanıyorsanız Anahtar'a daha kolay geçiş yapmanızı da sağlar. Aradığınız servisi bu listede bulamadıysanız lütfen genel talimatı okuyun.

 1. VKontakte
 2. Amazon
 3. Dropbox
 4. Evernote
 5. Facebook
 6. FastMail
 7. LastPass
 8. Microsoft
 9. Slack
 10. TeamViewer
 11. Tumblr
 12. WordPress
 13. Diğer servisler

VKontakte

Giriş onayını henüz etkinleştirmediyseniz:

 1. Hesap ayarlarında Güvenlik sayfasına gidin.

 2. Giriş işleminin onaylanması bölümünde Çalıştır butonuna tıklayın.

 3. Ayarlara geç butonuna tıklayın.

 4. İşlemi Onayla penceresinde şifreyi girin ve Onayla butonuna tıklayın.

 5. Açılan pencerede geçerli telefon numaranızın göründüğünden emin olun ve Kod al butonuna tıklayın. Açılan alana kodu girin ve Kodu gönder butonuna tıklayın.

 6. Ayarlamayı tamamla butonuna tıklayın. Bundan sonra hesap ayarlarındaki Güvenlik sekmesine geri döneceksiniz.

 7. Giriş onayı bölümünde bundan sonra güvenlik kodlarını ne şekilde almak istediğinizi seçebilirsiniz. Yandex.Anahtar'ı kullanmak için Kod oluşturmak için uygulama yazısının yanındaki (etkinleştir) bağlantısına tıklayın.

  QR Kodu ve gizli anahtar içeren bir pencere açılacaktır.

 8. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede VKontakte'yi seçin. Açılan ekranda, tarayıcıda QR kodu altında görüntülenen kullanıcı adınızı (telefon numarası veya e-posta adresi) ve gizli anahtarı girin.

 9. Doğrulama kodu alanına Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Onayla butonuna tıklayın.

Amazon

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. Get Started butonuna tıklayın.

 2. Açılan sayfada Authenticator App öğesini seçin. QR kodu içeren blok açılır.

 3. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve açılan listede Amazon'u seçin. Tarayıcıda Can't scan the barcode? bağlantısına tıklayın, Amazon'daki kullanıcı adınızı Anahtar'a girip ardından gizli şifreyi girin.

 4. Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu aşağıdaki alana girin ve Verify code and continue öğesine tıklayın.

 5. İki aşamalı kimlik doğrulamanın Amazon sitelerinde nasıl çalıştığını inceleyin ve Got it butona tıklayın. Turn on Two-Step Verification butonuna tıklayın.

FastMail hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis sayfasında ulaşabilirsiniz (İngilizce).

Dropbox

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. İki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirin.

 2. Açılan pencerede Çalışmaya başla butonuna tıklayın.

 3. Hesabın mevcut şifresini girin ve Devam butonuna tıklayın.

 4. Mobil cihazlar için programı kullan öğesini seçin ve Devam butonuna tıklayın.

 5. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve açılan listede Dropbox'u seçin. Tarayıcıda gizli kodu manuel girin bağlantısına tıklayın, Dropbox'taki kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

  Devam butonuna tıklayın.

 6. Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Devam butonuna tıklayın.

 7. Yedek, iki aşamalı kimlik doğrulama yöntemini ayarlamak için telefon numaranızı girin ve ardından Bitir butonuna tıklayın.

 8. Güvenlik kodlarını not edin veya yazıcıya gönderin ve Devam butonuna tıklayın.

Dropbox hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis sayfasında ulaşabilirsiniz (İngilizce) .

Evernote

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. Şu bölümde Etkinleştir bağlantısına tıklayın: İki aşamalı kimlik doğrulama.

 2. Devam butonuna tıklayın, ardından uyarı penceresinde yeniden Devam butonuna tıklayın.

 3. Onay mektubu gönder butonuna tıklayın ve e-posta adresini onaylayın.

 4. Telefon numarasını onaylayın (SMS ile aldığınız kodu girin ve Devam butonuna tıklayın).

  Yedek numara belirtin veya Atla'ya tıklayın.

 5. Yandex.Anahtar'ı kullandığınız platformu seçin ve ilgili butona tıklayın.

 6. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve açılan listede Evernote'u seçin. Tarayıcıda QR kodu okunamıyor mu? bağlantısına tıklayıp Evernote'daki kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli şifreyi Anahtar'a girin.

 7. Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Devam butonuna tıklayın.

 8. Hesaba girmek için en az bir yedek kod yazın; bu kod bir sonraki ayarlar adımında gerekli olacaktır. Devam butonuna tıklayın.

 9. Yazılan yedek kodu girin ve Kurulumu tamamla butonuna tıklayın.

Evernote hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis sayfasında ulaşabilirsiniz (İngilizce) (İngilizce).

Facebook

Kod işleyiciyi henüz açmadıysanız:

 1. İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan satırında Düzenle'ye tıklayın.

 2. Açılan sayfada Bir Güvenlik Yöntemi Seç bölümünün altında Kimlik Doğrulama Uygulaması Kullan'a tıklayın.

 3. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç 'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede Facebook'u seçin. Facebook kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

 4. Facebook'a geri dönün ve Devam'a tıklayın.
 5. Güvenlik kodu alanına Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Onayla butonuna tıklayın.

Facebook hesapları için kod işleyici hakkında ayrıntılı bilgiye servis bilgilerinde ulaşabilirsiniz.

FastMail

Kod işleyiciyi henüz açmadıysanız:

 1. Sol üst köşede adresinizi içeren Mail ibaresine tıklayın ve Settings bloğına gidin.

 2. ACCOUNT sayfasında Password & Security'i seçin.

 3. Two-Step Verificationsatırında Add ibaresine tıklayın.

 4. Temel şifreyi girin (Yandex.Anahtar ile giriş yapmak istediğiniz her sefer bu şifreyi kod ile birlikte girmeniz gerekir). Unlock'a tıklayın.

 5. Add Recovery Phone'a tıklayın. Numaranızı girin ve Send Verification Code'a tıklayın. Aldığınız kodu girin ve Verify'a tıklayın.

 6. İki aşamalı kimlik doğrulama ayarları sayfasına geri dönmek için Done'a tıklayın.

 7. Set Up Two-Step Verification'a tıklayın.

 8. Authentication App (TOTP)'yi seçin ve uygulamaya bir ad verin

 9. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve açılan listede FastMail'i seçin. FastMail kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

 10. Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Save'e tıklayın.

Artık FastMail'e giriş yapmak için temel şifreyi girip Log In'e tıklamanız ve Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girip Verify'a tıklamanız gerekecek

FastMail hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis sayfasında ulaşabilirsiniz (İngilizce).

LastPass

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. Soldaki menüde Account Settings butonuna tıklayın.

 2. Açılan pencerede Multifactor Options sekmesine geçin.

 3. Google Authenticator satırında kalem simgesine tıklayın.

 4. Açılan Enabled listesinde Yes'i seçin.

 5. Barcode satırında View bağlantısına tıklayın.

 6. LastPass için mevcut şifrenizi girin ve Continue butonuna tıklayın.

 7. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede LasPass'i seçin. Tarayıcıda OK butonuna, ardından Private Key satırındaki View bağlantısına tıklayın. LastPass kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

 8. OK butonuna ve ardından Update butonuna tıklayın.

 9. Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin. Şifrenizi girin ve ОК butonuna tıklayın.

LastPass hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servisin yardım sayfasından ulaşabilirsiniz (İngilizce).

Microsoft

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. İki aşamalı kimlik doğrulama bloğunda İki aşamalı kimlik doğrulama ayarları bağlantısına gidin.
 2. Açılan sayfada Devam butonuna tıklayın.
 3. Alternatif olarak farklı bir kimlik doğrulayıcı uygulaması ayarlayın'ı seçin. QR kodu içeren sayfa açılır.

 4. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede Microsoft'u seçin. Tarayıcıda QR kodunu okuyamıyorum bağlantısına tıklayıp Microsoft'taki kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli şifreyi Anahtar'a girin.

 5. Yandex.Anahtar'dan aldığınız kodu Uygulama tarafından oluşturulan kod alanına girin ve Devam butonuna tıklayın.
 6. Windows Phone kullanıyorsanız önerilen adımları izleyin ve ardından Devam butonuna tıklayın.
 7. Uygulama şifreleriyle ilgili bilgileri inceleyin ve ardından Bitir butonuna tıklayın.

Microsoft hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis sayfasında ulaşabilirsiniz.

Slack

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. Şu blokta expand butonuna tıklayın: Two Factor Authentication.

 2. Setup Two Factor Authentication butonuna tıklayın.

 3. Mevcut Slack şifrenizi girin ve Confirm Password butonuna tıklayın.

 4. Use an app bloğuna tıklayın.

 5. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç öğesine tıklayın ve karşınıza çıkan listede Slack'ı seçin. Tarayıcıda Can't scan this barcode? bağlantısına tıklayın, ardından Slack şifrenizi ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

 6. Enter Verification Code bloğunda Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Verify Code and Activate butonuna tıklayın.

Yandex.Anahtar herhangi bir sebepten dolayı çalışmadığında kodu SMS ile almak için telefon numaranızı onaylayabilirsiniz.

Slack hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis bilgilerinde ulaşabilirsiniz (İngilizce).

TeamViewer

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. İki aşamalı kimlik doğrulama bloğunda Etkinleştir bağlantısına tıklayın.

 2. Açılan pencerede Etkinleştirmeyi başlat butonuna tıklayın.

 3. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç öğesine tıklayın ve karşınıza çıkan listede TeamViewer'ı seçin. Tarayıcıda gizli kodu manuel girin bağlantısına tıklayın, TeamViewer'daki kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli anahtarı Anahtar'a girin.

 4. Devam butonuna tıklayın.

 5. Erişim yenileme kodunu bir kenara yazın veya bu kodun yazıcıdan çıktısını alın.

 6. Yandex.Anahtar tarafından oluşturulan kodu girin ve Etkinleştir butonuna tıklayın.

TeamViewer hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis sayfasında ulaşabilirsiniz (İngilizce).

Tumblr

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. Güvenlik bloğunda İki aşamalı kimlik doğrulama üzerine tıklayın.

 2. Hesap şifrenizi girip Gönder butonuna tıklayın.

 3. Kimlik doğrulaması için uygulamada kod oluştur butonunu açık konumuna getirin.

 4. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodu düzgün okunamıyorsa Tumblr Destek Ekibi'ne başvurun (sayfanın altındaki Support bağlantısını kullanabilirsiniz).

 5. QR kodun altındaki alana Yandex.Anahtar'dan gelen kodu girin ve Etkinleştir butonuna tıklayın.

Tumblr hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis sayfasında ulaşabilirsiniz.

WordPress

İki aşamalı kimlik doğrulamayı henüz açmadıysanız:

 1. Başla butonuna tıklayın.

 2. Telefon numaranızı girin ve Uygulama aracılığıyla onaylama butonuna tıklayın.

 3. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede WordPress'i seçin. Tarayıcıda QR kodu okunamıyor mu? bağlantısına tıklayıp wordpress.com sitesindeki kullanıcı adınızı ve gösterilen gizli şifreyi Anahtar'a girin.

 4. Yandex.Anahtar'dan alınan kodu QR kodunun yanındaki alana girin ve Etkinleştir butonuna tıklayın.

 5. Bir sonraki adımda yedek kodları bir yere kaydedin veya yazdırın ve Yedek kodlar yazdırıldı veya kaydedildi öğesini işaretleyin. Ardından Bitir butonuna tıklayın.

WordPress hesapları için iki aşamalı kimlik doğrulama hakkında ayrıntılı bilgiye servis sayfasında ulaşabilirsiniz (İngilizce) .

Diğer servisler

Örneğin Google Authenticator aracılığıyla 6 veya 8 haneli tek kullanımlık şifrelerin kullanımını destekleyen herhangi bir servis Yandex.Anahtar'a eklenebilir. Başka bir kod işleyiciyi kullanıyorsanız öncelikle onu kapatmanız gerekebilir.

Yandex.Anahtar tarafından desteklenmeyen servisi ekleyebilmek için:

 1. İki aşamalı kimlik doğrulamayı ayarlarken veya etkinleştirirken kod işleyicisine girmeniz gereken QR kodunu ya da gizli anahtarı bulun.

 2. Telefonunuzda Yandex.Anahtar'ı açın ve yeni bir hesap eklemek için “+” işaretine tıklayın. Uygulama, kamerayı tarayıcıda görüntülenen QR kodun üzerine getirmenizi ister.

  QR kodunu doğru bir şekilde taramak mümkün olmuyorsa, hesabı manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, fotoğraf makinesinin çektiği resmin altındaki sözcüklere tıklayın. Daha sonra Başka servis seç'e tıklayın ve karşınıza çıkan listede Diğer servis'i seçin. Servis adını, giriş için kullandığınız kullanıcı adını ve gizli anahtarı girin.

 3. Anahtar tarafından oluşturulan kodu serviste girin. Tüm ayarlar doğru yapıldıysa kod kabul edilir ve iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.