Çocuk hesabı

Çocuk hesapları kullanabileceğiniz ülkeler: Rusya Federasyonu ve Belarus Cumhuriyeti.

Çocuğunuzu istenmeyen içeriklerden kısıtlamak için bir Yandex çocuk hesabı oluşturabilirsiniz.

Örneğin, çocuk hesabı olan altı yaşındaki bir kullanıcı Kinopoisk’te yaş sınırı 12+ olan filmleri göremeyecek, Yandex Music’te küfür içeren şarkıları duyamayacak ve Yandex Arama’da (resim, video ve ürün aramaları dahil) 18+ içeriği ve şok edici içeriği göremeyecektir.

Nasıl oluşturulur

Çocuk hesabı 14 yaşın altındaki bir çocuk için oluşturulabilir. Bu özellik yalnızca Aile Grubu Yöneticisi ve “Çocuk Hesabı Erişimi” rolüne sahip diğer yetişkin üyeler tarafından kullanılabilir. Bu rolü yalnızca yönetici verir veya iptal eder.

 1. Aile sekmesine gidin.

 2. Çocuk hesabı oluştur’a tıklayın.

 3. Çocuğun adını ve doğum tarihini ekleyin.

 4. Bir kullanıcı adı ve şifre oluşturun.

Bir çocuk hesabı oluşturduktan sonra, çocuğunuzun cihazından bu hesaba giriş yapabilirsiniz.

Ek kontrol için hesap telefon numaranıza bağlanacaktır. İlgili ayarı etkinleştirirseniz, çocuğunuz hesabına giriş yaptığında veya hesabından çıkış yaptığında bildirimler ve Yandex hizmetlerinden diğer önemli uyarılar alırsınız.

Nasıl yönetilir

Çocuk hesabı için şifre değiştirebilir ve yaş kısıtlamaları ayarlanabilir. Bu, aile grubu yöneticisi ve “Çocuk Hesaplarına Erişim” rolüne sahip diğer yetişkin katılımcılar tarafından yapılabilir. Bu rolü yalnızca yönetici verir ve iptal eder.

Nasıl kullanılır

Çocuk bağımsız olarak Yandex servislerini kullanabilir. Çocuk hesabına otomatik olarak yaşına uygun olmayan içeriği gizleyen bir filtre uygulanacaktır.

Aile grubu yöneticisi, aile kartına erişmek için çocuk hesabını yapılandırabilir ve limitler belirleyebilir. Çocuğun kendi banka kartı varsa, bunu hesaba bağlayabilir.

Normal bir hesabı çocuk hesabına dönüştürme

Aile grubu yöneticisi, Yandex’te zaten kayıtlı olan ve aile grubunun bir üyesi olan bir kullanıcının hesabından bir çocuk hesabı oluşturabilir. Bu işlemin çocuğun hesabından onaylanması gerekir.

 1. Aile sekmesine gidin.
 2. Grup seçenekleri bölümünde, Roller → Hesabı çocuk hesabına dönüştür’e tıklayın.
 3. Hesabını dönüştürmek istediğiniz aile grubunun üyesi çocuk adına tıklayın. Bağlantı panoya kopyalanacaktır. Onu çocuğa gönderin.
 4. Çocuğunuzun hesabında oturum açın (veya ondan oturum açmasını isteyin) ve aldığınız bağlantıya tıklayın.
 5. Hesabın çocuk hesabına dönüştürülmesini onaylayın.
Önemli. Bir çocuğun kendi telefon numarası hesabına bağlanmışsa, hesap çocuk hesabına dönüştürüldüğünde bu numara korunacaktır. Hesabı çocuk hesabına dönüştürmeden önce hesaba bağlı numarayı bir ebeveynin (veya aile grubunun diğer yetişkin üyesinin) numarasıyla değiştirmenizi öneririz, bu şekilde daha güvenli olur.

Çocuk hesabını normal bir hesaba dönüştürme

Aile grubu yöneticisi bir çocuk hesabını yetişkin hesabına dönüştürebilir. Bu işlemin çocuğun hesabından onaylanması gerekir.

 1. Aile sekmesine gidin.
 2. Grup seçenekleri bölümünde, Roller → Çocuk hesabını yetişkin hesabına dönüştür öğesine tıklayın.
 3. Hesabını dönüştürmek istediğiniz aile grubunun üyesi çocuk adına tıklayın. Bağlantı panoya kopyalanacaktır. Onu çocuğa gönderin.
 4. Çocuğunuzun hesabında oturum açın (veya ondan oturum açmasını isteyin) ve aldığınız bağlantıya tıklayın.
 5. Çocuk hesabının yetişkin hesabına dönüştürülmesini onaylayın.
Önemli. Genellikle hesabı oluşturan kullanıcının telefon numarası çocuğun hesabına bağlanır ve bir çocuğun hesabını yetişkin hesabına dönüştürdüğünüzde bu numara korunur. Hesap normal bir hesaba dönüştürüldükten sonra hesaba bağlı numaranın hesabı kullanacak olan yetişkin aile üyesinin numarasıyla değiştirilmesini öneririz, bu şekilde daha güvenli olur.

Bir çocuğun hesabı bir aile grubundan diğerine nasıl taşınır

Bir aile grubu yöneticisi, bir çocuğun hesabını başka bir aile grubundan kendi hesabına aktarabilir. Bu işlem çocuğun hesabından ve SMS’ten gelen kodla onaylanmalıdır. Kod, çocuk hesabını oluşturan kullanıcının telefon numarasına gönderilir.

 1. Aile sekmesine gidin.
 2. Aile Grubu bölümünde, Yakınınızı davet edin öğesine tıklayın.
 3. Bir davet yöntemi seçin:
  • Bağlantıyı paylaş. Bu durumda, çocuğa gönderilecek bağlantı panoya kopyalanacaktır. Çocuğunuzun hesabına giriş yapın (veya çocuğunuzdan bunu yapmasını isteyin), aldığınız bağlantıyı takip edin ve daveti kabul edin.
  • SMS veya e-posta gönderme. Çocuğun hesabına bağlı olan e-posta adresini girin. Verdiğiniz e-postaya aile grubu için bir davetiye gönderilecektir, lütfen kabul edin.
 4. Çocuk hesabının aktarılmasını onaylamak için, çocuk hesabını oluşturan kullanıcının telefon numarasına bir kod içeren bir SMS gönderilecektir. Başka bir aile grubuna daveti kabul etmek için SMS’teki kodu girin.
Önemli. Genellikle, hesabı oluşturan kullanıcının telefon numarası çocuğun hesabına bağlanır ve bir çocuğun hesabını aileler arasında aktardığınızda bu numara korunur. Çocuk hesabını aile grubunuza aktardıktan sonra, onunla ilişkili numarayı değiştirmenizi öneririz, bu şekilde daha güvenlidir.

Çocuk hesabı hakkında sıkça sorulan sorular

Kinopoisk’teki çocuğun profili ile çocuk hesabı aynı şey midir?

Çocuk Profili, çocuklar ve yetişkinler için öneriler arasında ayrım yapılmasını sağlayan Kinopoisk’te bir moddur. Bu mod servis dışına çıkmıyor.

Çocuk hesabı farklı Yandex servislerinde kullanılabilir.

Yandex Music’teki çocuk bölümü çocuk hesabına bağlı mı?

Çocuk bölümü ebeveynlerin Yandex Music’te çocuklar için şarkılar, hikayeler, sesli kitaplar, bilmeceler ve şiirler bulmalarına yardımcı olur.

Bir çocuk hesabı ile çocuğunuz Yandex Music ve diğer Yandex servislerini bağımsız olarak kullanabilecektir. Bunu yaparken, istenmeyen tüm içerikler kısıtlanır.

Çocuk hesabı olan bir kullanıcı hangi Yandex servislerinden yararlanabilir?

Çocuk hesaplarına yönelik içerik Yandex Arama (resim, video ve ürün aramaları dahil), Kinopoisk (web sürümü ve uygulama), Yandex Music (uygulama) ve Yandex Lavka (web sürümü ve uygulama) bölümlerinde filtrelenir.

Çocuk hesapları “Yandex – Alisa ile” uygulamasında (Android için 22.11.1 ve iOS için 22.11.4 uygulama sürümünden itibaren) ve Yandex Browser’da (Android ve iOS için 22.11.0 uygulama sürümünden itibaren) kullanılabilir. Çocuk hesabı olan bir kullanıcı 18+ içeriğe bir bağlantı alırsa, bunu göremez; Gizli modda sekmeleri de açamaz.

Çocuk hesabı olan bir kullanıcı Yandex Go’daki (web sürümü ve uygulama) taksilere ve tüm Yandex Q içeriklerine erişemez.

Silinen bir çocuk hesabı kurtarılabilir mi?

Bir çocuğun hesabı silindikten sonraki 30 gün içinde kurtarılabilir. Kurtarıldıktan sonra, çocuğun hesabı silindiği aile grubunda yeniden görünecektir. Hesabınızı kurtarmak için destek birimiyle iletişime geçin.

Bir aile grubundaki çocuk sayısı için bir sınır var mı?

Bir aile grubunun en fazla sekiz katılımcısı olabilir. Çocuk hesaplarının sayısında herhangi bir sınırlama yoktur.

Çocuğun hesabı Yandex Plus Multi aboneliğine eklenebilir mi?

Aboneliğinize en fazla üç çocuk hesabı ekleyebilirsiniz.

Bir çocuğun hesabından çıkış yapmak için SMS onayı nerede çalışır?

SMS onayı ile bir çocuğun hesabından çıkış yapmak, tüm Yandex web arayüzlerinin yanı sıra “Yandex – Alisa ile” uygulamalarında (Android için 22.11.5 ve iOS için 23.1.5 uygulama sürümünden itibaren) ve Yandex Browser’da (Android için 22.11.5, iOS için 23.1.5 ve bilgisayarlar için 23.1.2 uygulama sürümünden itibaren) çalışır.