Banka kartları

Bir banka kartını Yandex ID'nize bağlayabilir ve onu Yandex servislerindeki ürün ve hizmetlere hızlı bir şekilde ödeme yapmak için kullanabilirsiniz. Ödeme yaparken kart bilgilerinizi her defasında girmenize gerek kalmaz; bu bilgiler otomatik olarak eklenir ve yalnızca CVC/CVV belirtmeniz yeterli olabilir.

Kart, Yandex ID'nize bağlanır ve aşağıdaki durumlarda hesabınızda görüntülenir:

 • Kart bilgilerini Yandex ID'ye girmişsinizdir.
 • Kartı Yandex'in herhangi bir uygulamasına veya herhangi bir Yandex servisine bağlamışsınızdır (örneğin, taksi ile yolculukların ödemesi için).
 • Kartı herhangi bir Yandex servisinde satın alma yapmak için kullanmışsınızdır (örneğin, Yandex.Afiş'ten bilet satın almışsınızdır) ve sonraki satın alımlar için kart bilgilerini kaydetmeye izin vermişsinizdir.

Kartın bağlantısını Yandex ID ayarlarından veya bağlı olduğu servisten istediğiniz zaman kesebilirsiniz.

Uyarı. Kart, belirli bir servise veya Yandex uygulamasına değil, Yandex ID'ye bağlanır. Bu özellik, ilgili hesabınızla giriş yaptığınız tüm servislerde kullanılır. Örneğin, kartı Yandex.Disk uygulaması aracılığıyla Yandex ID'nize bağladıysanız ve aynı hesapla Yandex Müzik'e giriş yapıp abonelik gerçekleştirdiyseniz abonelik fiyatı bağlı karttan ödenir. Abonelik uzatıldığında otomatik ödemeler aynı karttan çekilir.

Hangi kartlar bağlanabilir?

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, "Mir" gibi ödeme sistemlerinin banka ve kredi kartları bağlanabilir. Kart, internet ödemelerine kapalıysa kartın hesaba bağlanması mümkün olmayabilir. Konuyu bankanızla netleştirin.

Kart, 3D Secure güvenlik teknolojisine sahip olmalıdır aksi takdirde kartı bağlayamazsınız. Genellikle bankalar bu güvenlik teknolojisini varsayılan olarak uygular. Bu güvenlik teknolojisinde internetteki tüm ödemeler, bankanın SMS'le gönderdiği tek kullanımlık şifrelerle doğrulanmalıdır. Kartınız için bu güvenlik teknolojisi tanımlanmamışsa kartı veren bankaya başvurun.

Kart nasıl bağlanır?

 1. Hesap yönetimi sayfasını açın.
 2. Banka kartları bölümünde Kart ekle'ye tıklayın.
 3. Kartın numarasını ve geçerlilik süresini belirtin.
 4. CVC veya CCV kodunu girin (genellikle kartın arkasında yer alan kod).
 5. Bağla butonuna tıklayın. Buton etkin değilse girilen bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.

  Bir Yandex ID'ye en fazla 5 kart bağlayabilirsiniz. Başka bir kart bağlamak için önceki kartlardan birini silin.

Kartınızı kontrol etmek için hesabınızdan küçük bir miktar rezerve edilecektir (2 ₽ civarında). Bu para çekilmez ve kontrol işlemi tamamlandıktan sonra tekrar geri yatırılır. Tutar iade edilmezse, kart numarasını, Yandex ID'nizi ve kartı bağladığınız Yandex servisinin adını Destek Ekibi'ne bildirin.

Bağlanılan birden fazla kart nasıl kullanılır?

Birden fazla kart bağlayabilirsiniz. Böylece bilet, film veya abonelik satın alındığında servis, ödeme için bunlardan birini seçmenizi önerir.

Yandex Drive ve Taksi gibi hizmetler için varsayılan olarak kullanılacak kart belirtilebilir. Bunu bu servislerin uygulamalarının ayarlarında yapabilirsiniz.

Yandex ID'de, benim eklemediğim bir kart var

Başka bir Yandex servisinden bağlamış olabilirsiniz. Size ait olmayan bir kart numarası görüyorsanız bu kartın kaldırabilirsiniz.

Hesabınızdaki banka kartının sizin tarafınızdan bağlanmadığını düşünüyorsanız:

 1. Kartı kaldırın.
 2. Yandex hesabınızdan çıkış yapın ( Hesap yönetimi sayfasındaki Tüm cihazlarda çıkış yap) butonuna tıklayın.
 3. Yandex ID ile giriş yapın ve şifrenizi değiştirin.

Kart nasıl kaldırılır?

 1. Hesap yönetimi sayfasını açın.
 2. Banka kartları bölümünde fare imlecini bağlı kartın üzerine getirin.
 3. Sağ üst köşede simgesi görüntülenecek; üzerine tıklayın.
 4. Bağlantıyı kes öğesini seçin.