Banka kartları

Yandex servislerindeki ürün ve hizmetlere hızlı bir şekilde ödeme yapmak için Yandex ID’nize banka kartını bağlayabilirsiniz. Ödeme yaparken kart bilgilerinizi her defasında girmenize gerek kalmaz; bu bilgiler otomatik olarak eklenir. Belki CVC/CVV belirtmeniz gerekebilir.

Kart, Yandex ID’nize bağlanır ve aşağıdaki hallerde hesabınızda görüntülenir:

 • Kart bilgilerini Yandex ID’ye girerseniz;
 • Yandex uygulamasına veya servisine (örneğin, Taksi) eklerseniz;
 • Kartı bir Yandex servisinde ödeme yapmak için kullanır ve (örneğin, Yandex Afiş’te bilet aldıysanız) ve sonraki satın alımlar için kart bilgilerinin kaydedilmesine izin verirseniz.

Kartın bağlantısını Yandex ID ayarlarından veya bağlı olduğu servisten istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz.

Uyarı. Kart, belirli bir servise veya Yandex uygulamasına değil, Yandex ID’ye bağlanır. Bu kart, ilgili hesabınızla giriş yaptığınız tüm servislerde kullanılır. Örneğin, kartı Yandex Disk uygulaması aracılığıyla Yandex ID’nize bağladıysanız ve aynı hesapla Yandex Müzik’e giriş yapıp abonelik gerçekleştirdiyseniz ödeme bağlı karttan ödenir. Abonelik uzatıldığında otomatik ödemeler aynı karttan çekilir.

Hangi kartlar bağlanabilir

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, “Mir” gibi ödeme sistemlerinin banka ve kredi kartları bağlanabilir. Kart, internet ödemelerine kapalıysa kartın hesaba bağlanması mümkün olmayabilir. Konuyu bankanızla netleştirin.

Kart, 3D Secure güvenlik teknolojisine sahip olmalıdır aksi takdirde kartı bağlayamazsınız. Genellikle bankalar bu güvenlik teknolojisini varsayılan olarak uygular. Bu güvenlik teknolojisinde internetteki tüm ödemeler, bankanın SMS’le gönderdiği tek kullanımlık şifrelerle doğrulanmalıdır. Kartınız için bu güvenlik teknolojisi tanımlanmamışsa kartı veren bankaya başvurun.

Kart nasıl bağlanır

 1. Yandex Pay sekmesini açın.
 2. İçindeki Ödeme yöntemleri bölümünde Pay’e kart ekle’ye tıklayın.
 3. Kartın numarasını ve geçerlilik süresini belirtin.
 4. CVC veya CCV kodunu girin (genellikle kartın arkasında yer alan kod).
 5. Bağla butonuna tıklayın. Buton etkin değilse girilen bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.

  Bir Yandex ID’ye en fazla 5 kart bağlayabilirsiniz. Yeni kart bağlamak için önceki kartlardan birini kaldırın.

Kartınızı kontrol etmek için hesabınızdan küçük bir miktar rezerve edilecektir (11 ₽ civarında). Bu para çekilmez ve kontrol işlemi tamamlandıktan sonra tekrar geri yatırılır. Tutar iade edilmezse, kart numarasını, Yandex ID’nizi ve kartı bağladığınız Yandex servisinin adını Destek Ekibi’ne bildirin.

Bağlanılan birden fazla kart nasıl kullanılır

Birden fazla kart bağlayabilirsiniz. Böylece bilet, film veya abonelik satın alındığında servis, ödeme için bunlardan birini seçmenizi önerir.

Yandex Drive ve Taksi gibi hizmetler için varsayılan olarak kullanılacak kart belirtilebilir. Bunu bu servislerin uygulamalarının ayarlarında yapabilirsiniz.

Yandex ID’de, benim eklemediğim bir kart var

Başka bir Yandex servisinden bağlamış olabilirsiniz. Eğer Yandex ID’de, başka birinin kart numarası görünüyorsa, kaldırabilirsiniz.

Eğer hesabınızdaki banka kartının başkası tarafınızdan bağlandığını düşünüyorsanız:

 1. Kartı kaldırın.
 2. Yandex hesabınızdan çıkış yapın (Güvenlik sekmesinde Tüm cihazlarda çıkış yap’a tıklayın).
 3. Yandex ID ile giriş yapın ve şifrenizi değiştirin.

Kart nasıl kaldırılır

 1. Yandex Pay sayfasını açın.
 2. Ödeme Yöntemleri bölümünde istenmeyen karta tıklayın.
 3. Kartı sil’i seçin.