İki aşamalı kimlik doğrulama

Yandex ID'nizi, buna sadece tek kullanımlık sifreyle girilebilecek şekilde ayarlayabilirsiniz. İki aşamalı kimlik doğrulama (2FA) adındaki bu yöntem, hesabınızı geleneksel şifreden daha güvenli biçimde korur.

Kullanıcı hesabınızı geleneksel şifreyle yeterince güvenli şekilde korumak için bu şifreyi çok karmaşık yapıp her zaman aklınızda ve gizli tutmanız gerekir. Fakat tüm gerekli güvenlik önlemleri alsanız bile sıradan şifre, klavyede yazdıklarınızı veya önbelleğe kopyaladıklarınızı ele geçerebilen virüslere karşı korunmasızdır.

Kullanıcı hesabınızı çok daha güvenli şekilde koruyabilen tek kullanımlık şifreyi uygulamak için ilgili PIN kodunu seçip aklınıza tutarak Android ve iOS sürümleri mevcut olan özel Yandex Anahtar uygulamasını ayarlamanız yeterlidir. Bu uygulama sürekli olarak kullanıcı hesabınıza giriş için kullanılabilecek yeni tek kullanımlık şifreler oluşturur. Kullanılmayan şifreler kısa sürede geçerliliğini kaybeder. Yandex'e giriş için kullandığınız şifre ise siz hesabınıza girer girmez hemen geçersiz kılınır. Bu tür bir şifrenin kopyalanması veya çalınması bu nedenle anlamsızdır ve işe yaramaz.

Tek kullanımlık şifrelerin ayarlanmasıyla ilgili ayrıntılar için Yardım sayfalarına bakın:

Not.

İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini Kurumlar için Mail'de ancak ilgili alan adında şifre değişikliğine izin verildiğinde etkinleştirebilirsiniz. Şifreniz alan adı yöneticisi tarafından sıfırlanırsa tek kullanımlık şifrelerle giriş modu da otomatik olarak devre dışı bırakılarak uygulama şifrelerini yeniden oluşturmanız gerekecek.