İki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirme

Hesap ayarlarında iki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz. iOS veya Android tabanlı mobil cihazınızda bunu yapmak için Yandex Anahtar uygulamasını kurmanız gerekir. Dolayısıyla Amazon Kindle Fire gibi, uygulamalar kurmaya izin vermeyen cihazlarda bu özelliği kullanamazsınız.

İki aşamalı kimlik doğrulama etkinleştirildikten sonra:

  • Tüm Yandex uygulama, program ve servislerine sadece tek kullanımlık şifreyle girmeniz mümkün olacak. Sosyal ağ üzerinden giriş yaptığınızda ve Kurumlar için Mail e-posta kutusuna giriş esnasında da tek kullanımlık şifreye ihtiyacınız olacak.

    Yandex'e QR kodu yardımıyla giriş yapıyorsanız kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenize gerek yoktur.

  • Üçüncü taraf mobil uygulamalar, bilgisayar programları ve e-posta aktarıcıları için ayrı uygulama şifreleri kullanmanız gerekecek.

  • erişim yenileme işlemi değişecek.

Not. Kullanıcı hesabınızı diğer bir akıllı telefon veya tablete aktarmak için Erişim yönetimi sayfasını açın ve Cihazın değişimi butonuna tıklayın.

Ayarlama işlemi birkaç adımda yapılır. İki aşamalı kimlik doğrulama sadece son adımdaki Ayarlamayı tamamla butonunun tıklanmasıyla etkin duruma geçer.

  1. Adım 1. Telefon numaranızı onaylayın
  2. Adım 2. PIN kodu oluşturun
  3. Adım 3. Yandex Anahtar'ı ayarlayın
  4. Adım 4. Tek kullanımlık şifreyi kontrol edin

Adım 1. Telefon numaranızı onaylayın

Hesap yönetimi sayfasına gidin ve Şifreler ve hesaba giriş bölümünde Giriş yöntemi'ne tıklayın. Ardından listeden Yandex Anahtar'ı seçin.

Hesabınıza bir telefon numarası bağlıysa tarayıcı bu numarayı gösterir ve onaylamanızı veya değiştirmenizi önerir. Mevcut telefon numarası hesabınıza bağlı değilse telefon numaranızı bağlamanız gerekir; aksi takdirde kendiniz erişimi yenileyemezsiniz.

Telefon numarasını bağlamak veya onaylamak için kod içeren SMS'i talep edin ve kodu formda girin. Kodu doğru girdiyseniz bir sonraki adıma geçmek için Onayla butonuna tıklayın.

Adım 2. PIN kodu oluşturun

İki aşamalı kimlik doğrulama için dört rakamlı PIN kodu oluşturup girin.

Uyarı. Birçok bankamatik kart kullanımında olduğu gibi PIN kodunu sadece siz biliyorsunuz. PIN kodu değiştirilemez. PIN kodunuzu unutursanız Yandex Anahtar tek kullanımlık şifre oluşturamaz; hesaba erişimi ancak Destek Ekibi'nden yardım alarak yenilenebilir.

Girdiğiniz PIN kodunu doğrulamak için Oluştur butonuna tıklayın.

Adım 3. Yandex Anahtar'ı ayarlayın

Yandex Anahtar, hesabınız için tek kullanımlık şifre oluşturmak için gereklidir. Uygulamayı doğrudan telefonunuza yükleyebilir veya App Store ya da Google Play üzerinden kurabilirsiniz.

Not. Hesap ekleme veya QR koduyla giriş esnasında Yandex Anahtar, QR kodlarını taramak için kameraya erişim izni ister.

Yandex Anahtar'da Uygulamaya hesap ekle butonuna tıklayın. Yandex Anahtar, tarayıcıda görüntülenen QR kodunu taramak için fotoğraf makinesini açar.

QR kodu taranamadıysa tarayıcıda Gizli anahtarı göster bağlantısına, uygulamada ise veya hesabı manuel olarak ekleyin bağlantısına tıklayın. QR kodu yerinde tarayıcı, uygulamada girmeniz gereken karakter dizisini görüntüleyecektir.

Hesabı tanımladıktan sonra uygulama, iki aşamalı kimlik doğrulama özelliğinin bir önceki ayarlama adımında oluşturduğunuz PIN kodunu girmenizi talep edecektir.

Adım 4. Tek kullanımlık şifreyi kontrol edin

Tüm ayarların doğru olduğundan emin olmak için son adımda tek kullanımlık şifreyi girmeniz gerekir. İki aşamalı kimlik doğrulama özelliği ancak bundan sonra etkinleştirilir.

2. adımda oluşturulan PIN kodunu Yandex Anahtar'a girin. Ardından uygulamanız gereken tek kullanımlık şifreyi görüntülenir. Etkinleştir butonunun yanındaki alana bu şifreyi yazın ve bu butona tıklayın. Bazı durumlarda iki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirmeden önce kullandığınız şifreyi ek olarak belirtmeniz gerekir.

Not. Tek kullanımlık şifre uygulamada görüntülendiği süre içinde girilmelidir. Şifrenin yenilenmesine çok az zaman kaldıysa yeni şifre oluşturulmasını bekleyin.

Doğru bilgileri girdiyseniz iki aşamalı kimlik doğrulama etkinleştirilir ve hesabınız açılır.