Yandex Key verilerinin yedeği

 1. Verilerin yedeklenmesi
 2. Verilerin yedeklenmiş kopyası kullanılarak kurtarılması

Yandex Key’i başka bir cihaza taşımak veya telefon ya da tabletinizi kaybetmeniz durumunda verilerinizi geri yüklemek için, isterseniz Yandex sunucularında Yandex.Key’in bir yedek kopyasını oluşturabilirsiniz.

Yedeklenmiş verilerinizi kurtarmak için:

 • yedekleme işlemi sırasında belirttiğiniz telefon numarasına erişiminiz olmalı;

 • ve yedeklenen şifreli veriler için belirttiğiniz anahtar şifresini anımsamalısınız.

Yedekleme işlemi sırasında o an itibarıyla Yandex Key’e kayıtlı olan tüm hesaplara ait veriler sunucuya kopyalanır. Sunucuda sadece tek bir adet yedekleme veri kopyası tutulabilir. Yedekleme işlemi tekrarlandığında eski kopya silinerek yenisiyle değiştirilir.

Uyarı. Yedeklenen veriler, kullanıcı adları ve tek kullanımlık şifrelerin oluşumunda kullanılacak gizli bilgiler içerir.

Yedeklenmiş verilerinizi Yandex sunucusundan tek başınıza silmeniz şu anda henüz mümkün değildir. Bu verilere bir yıldan uzun bir süre erişmezseniz, bunlar Yandex sunucusundan otomatik olarak silinir. Bu nedenle, Yandex Key verilerini yılda bir defadan daha sık yedeklemenizi öneririz. Tercihen, her yeni hesap ekledikten sonra.

Verilerin yedeklenmesi

 1. Uygulamanın ayarlar menüsünde Buluta kaydet'i seçin.

 2. Yedeklenen veri kopyasının bağlı olacağı telefon numarasını (örneğin “901234567890”) girin ve Devam butonuna tıklayın.

  Yandex girdiğiniz numaraya bir doğrulama kodu gönderecek. Kodu alır almaz uygulamaya girin ve Devam’a tıklayın.

 3. Yedeklenen verilerinizin şifrelenmesinde kullanılacak anahtar şifresini düşünün. Lütfen dikkat! Bu şifreyi unuttuğunuzda bir daha kurtaramayacağınızdan aklınızda kolay tutabileceğiniz bir şifre kullanmanız önerilir.

 4. Şifreyi iki kez girip Bitti butonuna tıklayın. Yandex Key uygulaması, yedeklenen verilerinizi şifreleyip Yandex sunucusuna gönderir.

Verilerin yedeklenmiş kopyası kullanılarak kurtarılması

 1. Uygulamanın ayarlar menüsünde Buluttan indir'i seçin.

 2. Yedek veri kopyasını oluşturmak için kullandığınız telefon numarasını (örneğin “901234567890”) girin ve Devam butonuna tıklayın.

  Girdiğiniz telefon numarası için yedeklenmiş bir uygulama veri kopyası bulunduğunda Yandex bu numaraya bir doğrulama kodu gönderecek. Aldığınız kodu uygulamaya girin.

 3. Kullanmak istediğiniz yedek kopya için belirtilen cihaz adının, tarihinin ve zamanının geri yüklenecek olan kopyayla uyuştuğundan emin olun. Ardından Geri getir butonuna tıklayın.

 4. Yedek veri kopyasını belirttiğiniz anahtar şifresini girin. Bu şifreyi hatırlamadan yedek kopyasını açmanız maalesef mümkün olmayacaktır.

 5. Yandex Key uygulaması şifre çözme işlemini tamamladıktan sonra verilerin kurtarılmış olduğuna dair bir mesaj verir.