Kullanıcı hesabı oluşturma

Kayıt sayfasında ve Yandex'in kendine ait uygulamalarında, diğer Yandex servislerindeki gibi yeni bir Yandex ID oluşturabilirsiniz. Tüm Yandex servislerini kullanmak için tek bir hesap yeter.

  1. Ad ve soyad
  2. Kullanıcı adı
  3. Şifre
  4. Telefon numarası
  5. Yedek e-posta adresi
  6. Güvenlik sorusu

Ad ve soyad

Kayıt sırasında gerçek adınızı ve soyadınızı belirtmenizi öneririz. Erişimle ilgili bir sorun yaşanması halinde, diğer sorun çözme yöntemleri işe yaramadığında Yandex Destek Ekibi bu verileri kimlik bilgilerinizle karşılaştırabilir.

Kullanıcı adı

Kullanıcı adı, Yandex hesabınız için kullanılan benzersiz bir addır ve her giriş yaptığınızda girmeniz gerekir. Ayrıca kullanıcı adınız Yandex.Mail adresinizi de belirler: örneğin hakan2009 kullanıcı adını seçerseniz adresiniz hakan2009@yandex.com olur.

Yandex kullanıcı adları için nokta, tire, büyük ve küçük harfler arasında ayrım yapmaz, bu nedenle hakan.2009 kullanıcı adı hemhakan-2009 hem de Hakan-2009 için aynı sayılır. Hesap adınızı veya e-posta adresini herhangi bir yazılış biçimiyle belirtebilirsiniz.

Bununla birlikte, Yandex servislerindeki görüntülenen kullanıcı adı, sizin Yandex'e kaydolmanız esnasında belirttiğiniz büyük/küçük harfler nasılsa aynen öyle görüntülenir. Bunu değiştiremezsiniz.

Sınırlama. Kullanıcı adı rakamla başlayamaz ve alt çizgi _ içeremez. Kayıt işleminden sonra kullanıcı adı bir daha değiştirilemez.

Şifre

Şifre, hesabınızın korunmasını sağlayan en önemli araçtır. Şifrenin üç temel gereği karşılaması gerekir:

  • Şifreyi yalnızca siz bilmelisiniz.
  • Kolayca hatırlayabilmelisiniz.
  • Tahmin edilmesi zor olmalı.
Uyarı. Kullanıcı hesabınıza giriş yapmak için kullandığınız şifreyi hiç kimseye söylemeyin. Şifrenizi bilen kişilerin sayısı ne kadar fazlaysa bir dolandırıcının öğrenme olasılığı da o kadar fazladır.

Basit şifreler kullanmayın: 12345, qwerty, password vb. Ayrıca, şifre olarak adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi veya kimlik numaranızı da kullanmayın; tüm bu bilgilere başkaları tarafından ulaşılabilir.

Şifrenizi ve kullanıcı hesabınızı koruma yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiler için Kullanıcı hesabınızı koruma bölümünü okuyun.

Telefon numarası

Yandex ID'inize bağlı telefon numarası, SMS ile şifrenizi kurtarmanıza yardımcı olur.

Kullanıcı şifrenizi unutursanız bu numaraya kısa mesaj (SMS) olarak gönderilen doğrulama kodunu girip şifrenizi kurtarabilirsiniz. Bu doğrulama kodunu Telefon numaraları sayfasında özel bir forma yazmanız gerekir.

Telefon numaralarının bağlanması hakkında ayrıntılı bilgi için Telefon numaralarının bağlanması bölümüne geçin.

Yedek e-posta adresi

Ayrıca başka bir e-posta kullanarak hesabınıza erişimi yenileyebilirsiniz. Şifrenizi unuttuğunuzda Yandex'ten hesabınıza bağlı olan e-posta adresinize gerekli talimatları içerecek otomatik bir ileti alırsınız.

Yeni e-posta adresinin bağlanması hakkında ayrıntılı bilgi için Yedek e-posta adresleri bölümüne geçin.

Güvenlik sorusu

Yandex ID'nize bağladığınız bir telefon numarası veya e-posta adresi yoksa güvenli soruya yanıt vererek şifreyi sıfırlayabilirsiniz. Soruyu ve yanıtını kaydolurken kendiniz belirtiyorsunuz.

Güvenlik sorusu; şifrenizi değiştirmenizi sağladığı için, soruyu ve yanıtını oluştururken şifre yazarkenki kadar dikkatli olmanız gerekir. Sizden başka biri tarafından bilinen yanıtı vermeyin. Ayrıca, kolayca unutabileceğinizden, çok zor ya da doğru olmayan bir yanıt belirtilmesi de uygun olmaz.

Not. Şifreyi cep telefonunuzu veya yedek e-posta adresinizi kullanarak sıfırlamak daha kolay ve daha güvenlidir. Yandex ID'nize telefon numaranızı veya e-postanızı bağladıysanız, erişim yenileme sırasında güvenlik sorusu kullanılamayacaktır.

Güvenlik sorusunu ve yanıtını hesap ayarlarında değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, daha önce belirttiğiniz sorunun yanıtını girmeniz gerekir. Yanıtı doğru klavye düzeninde, doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun.

Doğru yanıtı hatırlamıyorsanız Yandex Destek Ekibi'ne başvurmanız için size özel bir form sunulacaktır.