Kullanıcı hesabı oluşturma

Yandex ID’yi kayıt sayfası, ayrıca Yandex’in diğer servisleri veya bazı resmi uygulamaları aracılığıyla oluşturabilirsiniz. Tüm Yandex servislerini kullanmak için tek bir hesap yeter.

  1. Ad ve soyad
  2. Kullanıcı adı
  3. Şifre
  4. Telefon numarası
  5. Yedek e-posta adresi
  6. Güvenlik sorusu

Ad ve soyad

Kayıt sırasında gerçek adınızı ve soyadınızı belirtmenizi öneririz. Erişimle ilgili bir sorun yaşanması halinde, diğer sorun çözme yöntemleri işe yaramadığında Yandex Destek Ekibi bu verileri kimlik bilgilerinizle karşılaştırabilir.

Kullanıcı adı

Kullanıcı adı, Yandex hesabınız için kullanılan benzersiz bir addır ve her giriş yaptığınızda girmeniz gerekir. Kullanıcı adınız ayrıca Yandex Mail adresinizi de belirler: Örneğin, kullanıcı adını seçerseniz hakan2009 adresiniz olur hakan2009@yandex.com.

Yandex kullanıcı adları için nokta, tire, büyük ve küçük harfler arasında ayrım yapmaz, bu nedenle hakan.2009 kullanıcı adı hem hakan-2009 hem de Hakan-2009 için aynı sayılır. Hesap adınızı veya e-posta adresini herhangi bir yazılış biçimiyle belirtebilirsiniz.

Bununla birlikte, Yandex servislerindeki görüntülenen kullanıcı adı, sizin Yandex’e kaydolmanız esnasında belirttiğiniz büyük/küçük harfler nasılsa aynen öyle görüntülenir. Bunu değiştiremezsiniz.

Sınırlama. Kullanıcı adı rakamla başlayamaz ve alt çizgi _ içeremez. Kayıt işleminden sonra kullanıcı adı bir daha değiştirilemez.

Şifre

Şifre, hesabınızın korunmasını sağlayan en önemli araçtır. Şifrenin üç temel gereği karşılaması gerekir:

  • Şifreyi yalnızca siz bilmelisiniz.
  • Kolayca hatırlayabilmelisiniz.
  • Tahmin edilmesi zor olmalı.
Uyarı. Kullanıcı hesabınıza giriş yapmak için kullandığınız şifreyi hiç kimseye söylemeyin. Şifrenizi bilen kişilerin sayısı ne kadar fazlaysa bir dolandırıcının öğrenme olasılığı da o kadar fazladır.

Basit şifreler kullanmayın: 12345, qwerty, password vb. Ayrıca, şifre olarak adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi veya kimlik numaranızı da kullanmayın; tüm bu bilgilere başkaları tarafından ulaşılabilir.

Şifrenizi ve kullanıcı hesabınızı koruma yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiler için Kullanıcı hesabınızı koruma bölümünü okuyun.

Telefon numarası

Yandex ID’ye bağlı bir telefon numarası hesabınıza ek koruma sağlayacak, şifrenizi unuttuğunuzda hesabınıza yeniden erişmenize yardımcı olacak ve birçok Yandex servisiyle etkileşiminizi daha rahat hale getirecektir.

Daha fazla bilgi için Telefon numaraları bağlama bölümüne bakınız.

Yedek e-posta adresi

Kullanıcı hesabınıza erişiminizi yedek e-posta adresiniz aracılığıyla da yenileyebilirsiniz. Şifrenizi unuttuğunuzda Yandex’ten hesabınıza bağlı olan e-posta adresinize gerekli talimatları içerecek otomatik bir ileti alırsınız.

Lütfen, dikkat: Yandex, ana e-posta adresiyle oturum açma şifrenizin güvenliğinin ihlal edildiğinden şüphelenirse ek e-posta adresi yardımıyla hesaba erişiminizi geri yüklemeniz mümkün olmaz! Yine de, şifreyi cep telefonu yardımıyla sıfırlamak daha güvenilir bir yöntemdir.

Yeni e-posta adresinin bağlanması hakkında ayrıntılı bilgi için Yedek e-posta adresleri bölümüne geçin.

Güvenlik sorusu

Kayıt olduktan sonra hesaba erişimin kurtarılması için başka bir yöntem olarak güvenlik sorusunu da belirtebilirsiniz.

Yine de, şifreyi cep telefonu yardımıyla sıfırlamak daha güvenilir bir yöntemdir. Fakat telefon numarasının hesabınıza bağlantısını herhangi bir nedenle kesmeniz halinde güvenlik sorusu ek bir kurtarma yöntemi olarak işe yarayabilir.

Güvenlik sorusu yanıtlanarak şifreniz değiştirilebilir; bu nedenle, şifreyi ne kadar dikkat ve özenle oluşturduysanız güvenlik sorusunu ve yanıtını oluştururken de aynı derecede dikkatli olmanız gerekir. Sizden başka birinin yanıtını bilebileceği bir soruyu kesinlikle kullanmayın. Ayrıca, çok karmaşık veya kasıtlı olarak yanlış olacak bir yanıt da belirtmeyin: Bu tür yanıtları unutmak çok kolaydır.

Güvenlik sorusunu Güvenlik sekmesinde Kurtarma yöntemleri bölümünde oluşturabilir veya değiştirebilirsiniz. Güvenlik sorusunu değiştirmek için eski sorunun yanıtını girin. Yanıtı doğru klavye düzeninde, doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun.

Doğru yanıtı hatırlamıyorsanız Yandex Destek Ekibi’ne başvurmanız için size özel bir form sunulacaktır.