Kullanıcı adı yerine telefon numarası

Yandex ID'nize bağlı olan ana numara, ek kullanıcı adı olarak bağlanabilir. Bu işlem hem telefon numarasının bağlanması sırasında, hem daha sonra Telefon numaraları sayfasında yapılabilir; bunun için Telefon numarasını kullanıcı adı olarak kullanma seçeneğini etkinleştirin.

Her telefon numarası ancak tek bir hesap için ek kullanıcı adı olarak belirlenebilir. Bununla birlikte her hesap için ancak tek bir ek kullanıcı adı bağlanabilir; ek kullanıcı adı olarak ancak ana telefon numarası kullanılabilir.

+90 529 1234567 numarasını ek kullanıcı adı olarak belirlediğinizi varsayalım. Bundan sonra:

  • Telefon numaranızı istendiği her yerde kullanıcı adınız olarak "+" simgesi ve boşluklar kullanmadan (örneğin 905291234567 şeklinde) girebilirsiniz.

    Erişim yenileme sayfası bu kuralın dışındadır, bu sayfada kaydolurken seçtiğiniz kullanıcı adını girmelisiniz.

  • 905291234567@yandex.com.tr e-posta adresini eş e-posta adresleriniz olarak kullanabilirsiniz.

Not. Ana numarayı kullanarak yeni bir hesap oluşturursanız, önceki hesaptaki telefon numarası, kullanıcı adı olarak geçerliliğini yitirir.

Ek kullanıcı adının kullanıldığı e-postaların özellikleri

Böyle bir adrese e-posta gönderebilmeniz için numarayı aralarına boşluklar eklemeden yazın. Hem +905291234567@yandex.com.tr şeklinde hem de 05291234567@yandex.com.tr şeklinde belirttiğiniz adresler Yandex.Mail tarafından tanınacaktır.

Bu adrese gönderilen e-postalar Yandex Mail e-posta kutunuza gönderilir. Ek kullanıcı adınızı devre dışı bırakır veya numaranın kullanıcı hesabınızla bağlantısını iptal ederseniz bu adresin geçerliliği de sona erer.

Ayrıca söz konusu telefon numarası bir başkası tarafından kullanılmaya başlanır ve hattın yeni sahibi onu bir ek kullanıcı adı olarak kullanmaya karar verirse bu e-posta adresi de o kişiye aktarılır. Bu ihtimale karşı şöyle bir önlem alınabilir:

  • SIM kartını kaybederseniz numaranın bir süre sonra yeniden kullanıma açılmasını beklemeden mobil operatörünüze müracaat ederek hattınızı kurtarmanız yeterlidir.

  • Ayrıca cep telefon numaranızı değiştirdiğinizde, Telefon numaraları sayfasına geçerek eski telefon numaranızı silmeniz ve yeni numaranızı kaydetmeniz yeterlidir.

    Önemli. Başka biri bu telefon numarasının sahibi olduktan sonra bu kişi bu telefon numarasının bağlı olduğu e-posta adresine gönderilen iletileri de almaya başlar. Bu nedenle, telefon numarasını değiştirirken arkadaşlarınızı eski telefonun bağlı olduğu e-posta adresini artık kullanmadığınız konusunda uyarmayı unutmayın.