Şifre ile + tek kullanımlık şifre giriş

Yandex Key uygulamasından veya TOTP RFC algoritmasına dayalı başka bir uygulamadan görsel veya QR kodu kullanarak veya şifre + tek kullanımlık şifre ile herhangi bir Yandex servisine veya uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Kalıcı ve tek kullanımlık şifre kombinasyonu ile giriş yapmak, hesabınıza giriş yapmanın en güvenli yollarından biridir.

Şifre + tek kullanımlık şifre ile giriş yapmak için öncelikle Yandex Key uygulamasına bir hesap ekleyin. Birden fazla hesap eklediyseniz, istediğiniz hesaba geçmeyi unutmayın.

 1. Şifre ile + tek kullanımlık şifre giriş
 2. Yandex Key uygulamasında tek kullanımlık şifre nasıl alınır
 3. QR kodu ile giriş
 4. Tek kullanımlık şifre veya QR kod ile giriş yapamıyorum
 5. Görselle giriş

Yandex Key uygulamasında tek kullanımlık şifre nasıl alınır

Not. Tek kullanımlık şifre uygulamada görüntülendiği süre içinde girilmelidir. Güncellemeden önce çok az zaman kaldıysa, yeni parolanın görünmesini bekleyin.
 1. İstediğiniz hesaba geçin.

 2. Tek kullanımlık şifreyi uygulamadan kopyalayın. Yandex Key her 30 saniyede bir tek seferlik şifre üretir.

Unutmayın:

 • Mevcut şifreyi Yandex Anahtar'dan kopyalamak için şifrenin yanındaki simgesine tıklayabilirsiniz.
 • Tek kullanımlık şifreyi herhangi bir yere kaydetmenin bir anlamı yoktur. Yandex’e onunla giriş yaptığınızda veya 30 saniye geçtikten hemen sonra geçerliliğini kaybedecektir.

QR kodu ile giriş

Sınırlama. QR kodu girişi, 3.0.0 ve üzeri Yandex Key sürümlerinde çalışmaktadır.

Kameranızı bir QR koduna doğrultarak Yandex servislerine giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda, Yandex Key uygulamasının yetkilendirme sunucusuyla iletişime geçebilmesi için mobil cihazınızın internete bağlı olması gerekir.

Servis veya uygulama bu oturum açma yöntemini desteklemiyorsa, tek kullanımlık şifre kullanarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

QR kodu ile giriş yapmak için:

 1. Yandex ID’nizi kaydettiğiniz kullanıcı adınızı girin ve Giriş yap butonuna tıklayın.

  QR kodu açılan pencerede görüntülenecektir.

 2. Mobil cihazınızda Yandex Key uygulamasını açın.
 3. İstediğiniz hesaba geçin. Uygulamada QR kodla giriş özelliği devree dışıysa kullanıcı hesabı sayfasında QR kodla girişi etkinleştir butonuna tıklayın, ardından kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.
 4. QR kodla giriş yap'a tıklayın ve açılan kamerayı QR koduna getirin.

Yandex Key uygulaması QR kodunu tanırsa, kullanıcı adınız ve tek kullanımlık şifrenizi Yandex’e iletecek ve tarayıcınızda otomatik olarak oturum açacaksınız. QR kodu doğru şekilde taranmazsa, bir hata mesajı görürsünüz.

Tek kullanımlık şifre veya QR kod ile giriş yapamıyorum

 • Hesabınızda Yandex key ile oturum açmanın etkinleştirildiğini, yani oturum açma yöntemi olarak “Tek kullanımlık şifre” veya “Şifre + tek kullanımlık şifre” belirtildiğini kontrol edin.
 • Yandex Key uygulamasından güncel bir tek kullanımlık şifre girdiğinizden emin olun. Uygulamada her 30 saniyede bir güncellenir.
 • Yandex Key uygulaması, tek kullanımlık şifreler oluştururken cihazda ayarlanan geçerli saati ve saat dilimini dikkate alır.

  Şifrenizi doğru girdiğinizden eminseniz ancak giriş yapamıyorsanız:

  1. Cihazınızda doğru saat ve saat dilimi ayarının yapıldığından emin olun. Ardından yeni tek kullanımlık şifreyi girerek giriş yapmayı deneyin.

  2. Sunucu zaman kayması özelliğini kullanarak saati eşitlemeyi deneyin:

   1. Uygulamanın sağ üst köşesinde simgesine tıklayın ve Zaman kaymasını uygula seçeneğini devre dışı bırakın. Ardından yeni tek kullanımlık şifreyi girerek giriş yapmayı deneyin.
   2. Hala giriş yapamıyorsanız, uygulama ayarlarında Zaman kaymasını güncelle'ye tıklayın ve ardından Zaman kaymasını uygula'yı tekrar etkinleştirin. Ardından uygulamayı yeniden başlatın ve yeni tek kullanımlık şifreyi girmeyi deneyin.

  Sorun çözülmediyse aşağıdaki başvuru formu üzerinden Destek Ekibi’ne başvurun.

Görselle giriş

Sınırlama. Görselle giriş özelliği Yandex Key'in 3.6.0 sürümünde ve daha sonraki sürümlerinde çalışır. Ayrıca, bu yöntem Google servisleri olmayan Android cihazlarda da kullanılamaz.

Yandex servislerine veya uygulamalarına görsel kullanarak da giriş yapabilirsiniz. Güvenlik ayarlarında, görsel ile giriş özelliğiniz açık olduğundan emin olun.

Bu giriş yöntemini kullanmak için;

 1. Yandex ID’nizi kaydettiğiniz kullanıcı adınızı girin ve Giriş yap butonuna tıklayın.

 2. Görsel, ilgili sekmede görüntülenir. Yandex Key uygulamasında da aynı görseli seçin.

 3. Mobil cihazınızda Yandex Key uygulamasını açın.

 4. İstediğiniz hesaba geçin. Açılan ekranda, kullanıcı girişi işlemine başladığınız cihazı ve ayrıca 4 görsel görürsünüz.

  Uyarı. Görseli seçmeden önce görüntülenen cihazın sizin cihazınız olduğundan emin olun. Kullanıcı hesabınıza giriş yapmaya denemediyseniz, görseli seçmeyin.
  Yandex Key uygulamasında hiçbir görsel görmüyorum
  • Kullanıcı adını girdikten sonra Yandex Key'de görsel seçmek için 5 dakikanız var. Süre dolduysa diğer cihazda Görseli yenile butonuna tıklayın.
  • Görselle giriş yapmak için sadece 5 deneme hakkınız var. Tüm denemeleri kullandıktan sonra ayrıca tek kullanımlık şifre ile veya QR kodu ile de giriş yapabilirsiniz.
  • Yandex Key uygulamanızda QR kodu ile giriş özelliği devree dışıysa kullanıcı hesabı sayfasında QR kodu ile girişi etkinleştir butonuna tıklayın, ardından kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.
 5. Diğer cihazda 2. adımda gösterilen görseli cihazınızda seçin.

 6. Doğru görsel seçildiyse

  Servise giriş yapmış olursunuz.

  Yanlış görsel seçildi veya seçim süresi doldu ise

  Diğer cihazda Görseli yenile butonuna tıklayın ve tekrar deneyin.

  Görselle giriş yapmak için sadece 5 deneme hakkınız var. Tüm denemeleri kullandıktan sonra ayrıca tek kullanımlık şifreyle veya QR kodla da giriş yapabilirsiniz.

Görselle giriş yapma özelliğini hesap özetindeki Güvenlik bölümüne girip devre dışı bırakabilirsiniz.