Elements

Dolandırıcılık uyarısı

Bazı web siteleri sahte olup gerçek bir sitenin farklı versiyonu olduğunu iddia ederler. Bu tür siteleri ziyaret etmeniz gizli bilgilerinizin, özel bilgilerinizin vs. kaybına yol açabilir.

Bu tür bir web sitesine geldiğinizde Yandex Elements içeren tarayıcı sizi tehlike hakkında uyarır.

Bu tür bir web sitesinin ziyaretinden vazgeçmenizi öneririz.

Bu tarz kaynakların tehlikeleri şu şekilde listelenebilir:

  • web sitesi, teklif edilen hizmetlerin ücretli olduklarını gizleyebilir (veya belirli bir şekilde uyarmayabilir) ve cep telefonu hesabınızdan para çekilmesi ile sonuçlanacak işlemleri yapmanızı önerebilir.

  • ödenmiş hizmetler gerçekte size temin edilmeyebilirler. Bazı durumlarda, ödenmiş hizmetler beklediğiniz şekilde temin edilmez.

Gereksiz hizmetleri ödememek için basit kurallara uyun:

  • Tam güvenmediğiniz web sitelerinde cep telefonu numaranızı girmeyin. Ayrıca diğer kişisel bilgilerinizi girmekten kaçının (banka kartlarının numaraları ve şifreleri, kimlik bilgileri, hesap adı ve şifreler vb.).
  • Web sitesinde belirtilmiş numaralara cep telefonunuzdan mesaj göndermeyin.

Hizmet ödenmesi nasıl sunulabilir

Web sitesinde cep telefonunuzun numarası kullanarak kaydolun.

Çeşitli bahaneler altında site cep telefonu numaranızı girmenizi talep eder. Örneğin siteye kaydolmak veya robot olmadığınızı teyit etmek için, program güncelleme aktivasyonu, sosyal ağda hesabınızın bloke edilmesini önlemek için vb.

Ardından cep telefonunuza gelen “gizli” şifreyi web sitesinde girmeniz talep edilir. Nitekim bu şifreyi girmeniz ücretli aboneliği kabul etmeniz demektir.

Sonuç olarak siz “gizli” şifreyi girdikten sonra cep telefonu hesabınızdan belirli bir tutar günlük veya aylık olarak çekilmeye başlar.

Örnek

Cep telefonunuzdan bir numaraya mesaj gönderin.

Sitede belirtilen numaraya cep telefonunuzdan mesaj göndermeniz talep edilir. Ardından cep telefonunuza sitede girmeniz talep edilen “gizli” şifre gönderilir.

Kısa numaraya SMS gönderme ücreti normalde tarifinizdeki SMS ücretinden daha yüksektir. Bu bilgi ise web sitesinde hiç belirtilmemiş veya görülme ihtimali çok zayıf bir yerde gösterilmiş olabilir.

Sonuç olarak kısa numaraya mesaj gönderdikten sonra cep telefonu hesabınızdan belirli bir para tutarı çekilir. Bazı durumlarda cep telefonu hesabınızdan günlük para çekme başlatılabilir.

Örnek
Dikkat! 

Yukarda tanımlanan durumlar aynı zamanda kullanıcı bilgisayarında kötü amaçlı yazılımdan (virüs) dolayı meydana gelebilir. Ayrıca virüsler, web sitelerine girdiğiniz bilgileri ele geçirip saldırganlara gönderebilirler. Dolayısıyla antivirüs programları kullanmanızı öneriyoruz.