WebDAV üzerinden Yandex.Disk'e erişim

“Yandex.Disk” programı, Disk dosyalarının bilgisayarınızdaki kopyalarını değiştirerek Disk üzerindeki dosyaları yönetmenizi sağlar. Bu programı yükleme olanağınız yoksa (örneğin, Linux ortamında çalışıyorsanız) veya tüm Disk alanınızın bir kopyasını bilgisayarınızda depolamak istemiyorsanız, Yandex.Disk web arayüzünü veya WebDAV protokolünü destekleyen bir programı kullanabilirsiniz.

  1. Disk erişimi için genel ayarlar
  2. WebDAV protokolünü destekleyen programlar
  3. WebDAV ile Disk'e erişim sorunları

Disk erişimi için genel ayarlar

Yandex.Disk servisine WebDAV istemcisi üzerinden bağlanmak için, programı yapılandırırken şu parametreleri belirtin:

Sunucunun adresi: https://webdav.yandex.com.tr

Hesap adı (Kullanıcı adı): Yandex kullanıcı adınız.

Şifre: Yandex'teki şifreniz (veya iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız)uygulama şifresi.

Not. Windows'ta HTTPS protokolüne göre WebDAV servisine bağlantı desteklenmeyebilir (“Yanlış klasör adı” hatası). Bu durumda, sunucu adresini http://webdav.yandex.com.tr olarak değiştirmeyi deneyin.

WebDAV protokolünü destekleyen programlar

Uyarı. Üçüncü parti programlarda, yüklenen dosyaların miktarı ve hacmi bakımından Disk'in çalışmasıyla bir ilgisi bulunmayan sınırlamalar olabilir.
Windows
Linux
Mac OS X
iPhone ve iPad
Android
Symbian
  • WebDAV aracılığıyla çalışmak için dahili uygulama.

  • Nokia Ovi mağazasında gerekli programlar “webdav” anahtar sözcüğüyle bulunabilir.

WebDAV ile Disk'e erişim sorunları

Hata mesajı alıyorum

WebDAV protokolü üzerinden bağlantı kurmaya çalışırken hata mesajı alıyorsanız erişim için doğru ayarları girdiğinizden emin olun. Parolanın doğruluğunu, klavye düzenini ve Caps Lock tuşunun açık olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, Disk'te kopyalanan dosyaların sığabileceği kapasitede boş alanın mevcut olduğundan emin olun. Aynı şekilde 10 GB'tan büyük boyutta dosyalar yüklenemez.

Not. WebDAV-sunucu bağlantısı sadece SSL-şifreleme ile gerçekleştirilir. Bağlantı için kullanmakta olduğunuz program SSL desteklemiyorsa sunucuyla bağlantı kuramazsınız.
Yanlış klasör ismi. Başka bir isim girin.

Bu sorun, HTTPS korumalı protokol üzerinden WebDAV protokol bağlantısını desteklemeyen Windows işletim sisteminin kendisinden kaynaklanmaktadır. Bu sorunu çözmek için çalışıyoruz.

Bağlantı hızı çok düşük

Sistemimizde WebDAV aracılığıyla yükleme hızı konusunda ciddi sınırlamalar bulunmamaktadır. Ancak bazı WebDAV-istemcileri, dosyayı sunucuya yüklemeden önce onu yerel olarak işler ve ön işlem gerçekleştirir.

Örneğin, Windows gezgini, davfs2 ve bazı diğer programlar bu şekilde çalışır. Windows gezgini kullanıldığında, dosya webdav.yandex.com.tr sunucumuza yüklenmeden önce yerel olarak bilgisayarda işlenir ve biraz zaman geçtikten sonra sunucuya gönderilir. Programda görüntülenen dosya transfer hızı, aslında sunucuya yükleme hızını değil dosya işleme hızını gösterir. Bu, WebDAV-istemcisinin bir özelliğidir.