Geçmiş

Yandex Disk, dosya değişiklik geçmişini ve Disk'teki işlem geçmişinizi 1 Mayıs 2018'den itibaren saklamaktadır. Bir dosyadan yanlışlıkla önemli bir bilgiyi sildiyseniz, bu doyanın önceki sürümüne geri dönebilir ve bilgileri geri yükleyebilirsiniz.

Önceki dosya sürümleri Yandex Disk'inizde yer kaplamaz.

Yandex 360 Premium aboneliğiniz varsa dosya oluşturulduktan sonraki 90 güne ait düzenleme geçmişine erişebilirsiniz. Premium aboneliğiniz yoksa sadece 14 günlük düzenleme geçmişine erişebilirsiniz.

  1. Dosya değişiklik geçmişini görüntüleme
  2. Başkalarına ait açık dosyaların sürümleri
  3. Paylaşılan klasörlerdeki dosya sürümleri
  4. Disk'teki işlem geçmişini görüntüleme

Dosya değişiklik geçmişini görüntüleme

Dosya değişiklik geçmişini açmak için:

  1. Dosyayı seçin.
  2. Soldaki panelde veya içerik menüsünde  → Değişiklik geçmişi butonuna tıklayın.

Her bir sürüm satırında dosyanın düzenleme tarih ve saati görüntülenir. Dosya birkaç kez üst üste düzenlendiğinde bu sürümler birlikte gruplanır.

Dosyanın belirli eski sürümünde hangi değişikliklerin yapıldığını öğrenmek için sürümü açın. Bundan sonra mevcut sürümü eski sürümle değiştirmek isterseniz Geri yükle'ye tıklayın ve Mevcut olanın yerine kaydet öğesini seçin. Hem eski hem de en son sürüme ihtiyacınız varsa Geri yükle'ye tıklayıp Kopya olarak kaydet öğesini seçin.

Not. Disk'te hangi dosyaları açabileceğinizi öğrenmek için bkz. Dosya ve klasör görüntüleme

Başkalarına ait açık dosyaların sürümleri

Diğer kişilerin dosya değişiklik geçmişi görüntülenemez. Bir başkasının herkese açık dosya değişiklik geçmişini Disk'inize kaydederseniz, bu doyanın değişiklik geçmişi sıfırdan başlayacaktır.

Paylaşılan klasörlerdeki dosya sürümleri

Paylaşılan klasörlerde klasörün tüm katılımcıları tarafından gerçekleştirilen değişiklikler gösterilir. 14 günlük veya 90 günlük değişiklik geçmişine erişim, paylaşılan klasörün sahibinin Yandex 360 Premium aboneliği olup olmadığına bağlıdır.

Disk'teki işlem geçmişini görüntüleme

Geçmiş sekmesinde Yandex Disk'inizde dosya ve klasörlerle son yaptığınız tüm işlemler bu bölümde görüntülenir. Geçmiş bölümünüzde:

  • Aradığınız yerde bulamadığınız dosyalarınıza ne olduğunu (bunların nereye taşındığını veya silinip silinmediğini) kolayca öğrenebilirsiniz. Geçmişteki istediğiniz işlemi arama satırı üzerinden veya özel filtreler uygulayarak bulabilirsiniz.
  • Yandex Disk'inize erişim güvenliğinden emin olmak için dosyalarınızla yapılan işlemlerin sizden başka biriyle yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Belirli bir filtrenin değerini sıfırlamak için ilgili değerin üzerine tekrar tıklayın. Tüm filtreleri sıfırlamak için soldaki Sıfırla bağlantısına tıklayın.