Disk'e dosya ve klasör yükleme

Tarayıcı yardımıyla boyutu en fazla 10 GB dosyalar yüklenebilir. 10 GB'tan büyük dosyaları yüklemek için Yandex.Disk programını (Windows, Mac OS veya Linux sürümünde) ya da Disk. 2.0 veya WebDAV istemcisini kullanın. Disk için geçerli olan en büyük dosya boyutu 50 GB'tır.

İstediğiniz bir klasörü Disk'in sayfasına sürükleyebilir ve bilgisayarınızdaki her klasörü Yandex.Disk klasörüne kopyalayabilirsiniz. Kopyalanan klasör, tüm içeriğiyle birlikte sunucuya otomatik olarak yüklenecektir.

Mobil uygulama kullanarak dosyaları ayrı bir klasöre yüklemek için gerekli klasörü oluşturup açın.

 1. Tarayıcıyı kullanarak yükleme
 2. Yandex.Disk programını kullanarak yükleme
 3. iOS ve Android'ten yükleme
 4. Genel erişime açık dosya ve klasörlerin Disk'inize kopyalanması
 5. Genel erişime açık dosya ve klasör indirme
 6. Sosyal ağlardan fotoğraf yükleme
 7. Yükleme sorunları

Tarayıcıyı kullanarak yükleme

 1. Dosyaları eklemek istediğiniz Yandex.Disk klasörünü açın.
 2. Sayfaya dosyaları ayrı ayrı taşıyın veya tüm klasörü sürükleyin (dosyaları ayrı ayrı yüklemek için ayrıca sol panelde veya içerik menüsündeki Yükle butonunu da kullanabilirsiniz).
  Not. Tarayıcı yardımıyla dosyalar yalnızca Yandex.Browser 1.7 sürümü ve üstü, Google Chrome 25.0 sürümü ve üstü, Opera 17.0 sürümü ve üstü tarayıcılarından yüklenebilir. Eğer başka bir tarayıcı kullanıyorsanız dosyaları Yandex.Disk programını kullanarak yükleyin.


 3. Birkaç dosya daha yüklemek için Daha fazlasını yükle butonuna tıklayın. Arkaplanda indirme için Gizle butonuna tıklayın.

Yüklemesi tamamlanmamış dosyaların yüklenmesini iptal edebilirsiniz. Bunu yapmak için Yüklemeleri iptal et butonuna tıklayın.

Dosyayı yükledikten hemen sonra dosya bağlantısını paylaşabilirsiniz.

Yandex.Disk programını kullanarak yükleme

Bilgisayardan dosya yüklemek için Yandex.Disk programını kurun ve gerekli dosyaları programın oluşturduğu klasöre kopyalayın.

Bilgisayarınızdaki Yandex.Disk klasöründe görünen tüm dosyalar ve klasörler, otomatik olarak Disk'e yüklenecektir (veriler eşitleniyor).

Yandex.Disk programının çalışma ayrıntıları için Windows için Yandex.Disk 3.0 programı, macOS için Yandex.Disk 3.0 uygulaması veya Linux için konsol istemcisi bölümlerine geçin.

iOS ve Android'ten yükleme

Yandex.Disk mobil uygulamaları, hem telefonda varolan dosyaları yüklemeye hem de fotoğraf çekerek anında Disk'e kaydetmeye olanak sağlar.

Dosyaları telefonunuzdan veya tabletinizden yüklemek için Mobil Yandex.Disk uygulamasını kurun. Uygulama kullanarak dosyaları nasıl yükleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için bkz. iOS ve Android.

Genel erişime açık dosya ve klasörlerin Disk'inize kopyalanması

Sizinle Yandex.Disk'te depolanan dosya veya klasör için bağlantı paylaşıldıysa, bunları kendi Disk'inize kopyalayabilirsiniz.

Dosya veya klasörü kopyalamak için alınan bağlantıyla geçiş yapıp Yandex.Disk'ime kaydet butonuna tıklayın. Dosya veya klasör, Disk alanınızda Yüklenen dosyalar klasörüne aktarılır.Yüklenen dosyalar klasörüne soldaki panelin üzerinden geçebilirsiniz.

Genel erişime açık dosya ve klasör indirme

Sizinle Yandex.Disk'te depolanan dosya veya klasör için bağlantı paylaşıldıysa, bunları kendi bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirebilirsiniz.

Genel erişime açık dosyayı cihazınıza kaydetmek için alınan bağlantıyla geçiş yapıp İndir butonuna tıklayın.

Uyarı. Genel erişime açılan klasörün boyutu 50 GB'ı geçmediği sürece bunu bilgisayara arşiv olarak indirebilirsiniz.

Sosyal ağlardan fotoğraf yükleme

VK ve Facebook'un yanı sıra Instagram ve Google+'dan da fotoğraflarınızı Yandex.Disk'e yükleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için:

 1. Soldaki panelde Sosyal ağlardan fotoğraflar bölümüne geçin.
 2. Sosyal ağı seçip ilgili butona tıklayın:

 3. (İsteğe bağlı) Giriş yapın ve Yandex'in sosyal ağdaki hesabınıza erişmesine izin verin.
  Not. Yandex'in sosyal ağdaki hesabınıza erişimi, onu Disk'inize bağlaması için gereklidir. Yandex, bilginiz dışında hesabınız ile hiçbir işlem gerçekleştirmeyecektir.
 4. Albümleri seçin ve Devam butonuna tıklayın; fotoğraflar Sosyal ağlar klasörüne yüklenecektir.

Yükleme sorunları

Dosya virüs olarak algılanmıştır

Yandex.Disk'te oluşturulan, yüklenen veya depolanmakta olan tüm dosyalar NOD32 Antivirüs programı aracılığıyla denetlenir. Antivirüs programı tarafından şüpheli olarak algılanan dosyanın gerçekten virüslü olma olasılığı çok yüksektir. Dosyada bir sorunun olmadığına eminseniz https://www.esetnod32.ru/support/knowledge_base/new_virus/ sayfasındaki formu kullanarak yanlış antivirüs tespitini bildirebilirsiniz.

Not. Farklı antivirüs programlarının kullandığı virüs veritabanları farklı olabilir. Bu nedenle bir antivirüs uygulamasının bir dosyada virüs bulamaması diğer bir antivirüs programının da o dosyayı virüssüz olarak algılayacağı anlamına gelmez.

Dosyanızın derin antivirüs kontrolü için onlarca farklı antivirüs sisteminin kullanıldığı Virus Total servisinden yararlanabilirsiniz.

Dosya sunucuya yüklenemiyor

Dosyayı yüklemeye çalışırken bir hata mesajı alıyorsanız dosya boyutunun web arayüzü aracılığıyla gönderilebilecek maksimum dosya boyutu olan 10 GB'ı aşmadığından emin olun. Daha büyük boyutta dosyaları yüklemek için Yandex.Disk programını, Disk. 2.0 veya WebDAV protokol bağlantısını kullanın.

Dosyanız 10 GB'tan küçük ise hata proxy sunucusunun kullanılmasından veya işletim sisteminin güvenlik duvarı dışında bir güvenlik duvarından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda ilgili programları geçici olarak devre dışı bırakarak dosyaları yeniden yüklemeyi deneyin.

Ayrıca, olası etkilerini önlemek amacı ile antivirüs programını devre dışı bırakarak sorunun başka bir tarayıcıda tekrarlanıp tekrarlanmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu bağlantıya giderek başka bir tarayıcıyı da indirebilirsiniz: browsers.yandex.ru.

Yükleme hızı çok düşük

Düşük dosya indirme hızının en yaygın sebebi, proxy sunucusu veya Windows güvenlik duvarı dışında başka bir güvenlik duvarı programı kullanılmasıdır. Bu durumda, ilgili programları geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyin.

Disk'te boş alan kalmadı

Disk'teki alanınız dolduktan sonra yeni dosyaları yükleyemez ve dosya paylaşamazsınız. Ayrıca daha önce paylaştığınız dosyalar bilgisayara genel erişim bağlantı üzerinden indirilemez ama Disk'e kaydedilebilir. Dosyalar ile diğer işlemleriniz engellenmez: dosyaları görüntüleyebilir, bilgisayara indirebilir, taşıyabilir ve silebilirsiniz.

Tüm olanaklara sahip olmak için, Disk alanınızı büyütün.