Dosya ve klasörleri Disk'e yükle

Disk'e yükleyebilecekleriniz:

Dosyalar

Disk'e yüklenebilecek maksimum dosya boyutu:

 • Ücretsiz tarifede: 1 GB.

 • Yandex 360 Premium ücretli tarifelerinde: 50 GB. Disk'e 10 GB'tan büyük dosyaları yalnızca Yandex Disk programı aracılığıyla yükleyebilirsiniz. Yine de Yandex Disk programını 2 GB'tan büyük dosyaların yüklenmesi için kullanmanızı öneririz: Bu şekilde veri yükleme hızı daha fazla olur.

Not. Dosya boyutu, tarifeniz için maksimum dosya boyutu olan 'ı aşarsa arşivlemeyi deneyin. Arşiv boyutu da çok büyükse, limiti aşmayacak şekilde çok bölümlü bir arşiv oluşturun.
Dosyalar

Bilgisayarınızdaki İstediğiniz bir klasörü Yandex Disk sayfasına sürükleyin veya Yandex Disk programına kopyalayın; kopyalanan klasör, tüm içeriğiyle birlikte sunucuya otomatik olarak yüklenir.

Sınırlama. Klasör 1 GB'tan büyük dosyalar içeriyorsa ücretsiz tarifeye göre yükleme yapıldığında bunlar atlanır ve klasör bu dosyalar olmadan yüklenir.

Mobil uygulama kullanarak dosyaları ayrı bir klasöre yüklemek için gerekli klasörü oluşturup açın.

 1. Tarayıcıyı kullanarak yükleme
 2. Yandex Disk programını kullanarak yükleme
 3. iOS ve Android'ten yükleme
 4. Genel erişime açık dosya ve klasörlerin Yandex Disk'inize kopyalanması
 5. Yükleme sorunları

Tarayıcıyı kullanarak yükleme

 1. Dosya eklemek istediğiniz Yandex Disk klasörünü açın.
 2. Sayfaya dosyaları ayrı ayrı taşıyın veya tüm klasörü sürükleyin (dosyaları ayrı ayrı yüklemek için ayrıca sol panelde veya içerik menüsündeki Yükle butonunu da kullanabilirsiniz).
  Not. Tarayıcı yardımıyla dosyalar yalnızca Yandex Browser 1.7 sürümü ve üstü, Google Chrome 25.0 sürümü ve üstü, Opera 17.0 sürümü ve üstü, Mozilla Firefox 48.0 sürümü ve üstü, Gecko projesi 48.0 sürümü ve üstü tarayıcılarından yüklenebilir. Başka bir tarayıcı kullanıyorsanız dosyaları Yandex Disk programını kullanarak yükleyin.
 3. Arka planda indirmeye devam edebilirsiniz: Bu işlem için Daralt öğesine tıklayın. Henüz yüklenmesi tamamlanmamış dosyaları iptal edilebilirsiniz: Bu işlem için  → İndirmeleri iptal et öğesine tıklayın.

Dosyayı yükledikten hemen sonra dosya bağlantısını paylaşabilirsiniz.

Yandex Disk programını kullanarak yükleme

Bilgisayardan dosya yüklemek için Yandex Disk programını kurun ve gerekli dosyaları programın oluşturduğu klasöre kopyalayın.

Bilgisayarınızdaki Yandex Disk klasöründe görünen tüm dosyalar ve klasörler, tüm verileri eşitlenerek otomatik olarak Disk'e yüklenir.

Not. 1 GB'tan büyük dosyaların Disk'e yüklenip kaydedilmesi için Yandex 360 Premium abonesi olmanız gerekir.

Yandex Disk programının çalışması ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgisayar için Yandex Disk bölümünü okuyun.

iOS ve Android'ten yükleme

Yandex Disk mobil uygulamaları, hem telefonda varolan dosyaları yüklemeye hem de fotoğraf çekerek anında Disk'e kaydetmeye olanak sağlar.

Dosyaları telefonunuzdan veya tabletinizden yüklemek için Mobil Yandex Disk uygulamasını kurun. Uygulama kullanarak dosyaları nasıl yükleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için bkz. iOS ve Android.

Genel erişime açık dosya ve klasörlerin Yandex Disk'inize kopyalanması

Sizinle Yandex Disk'te depolanan dosya veya klasör için bağlantı paylaşıldıysa, bunları kendi Disk'inize kopyalayabilirsiniz.

Not. Dosyanın veya klasörün sahibi bağlantıdan indirme engeli uyguladıysa dosya veya klasörü kopyalayamazsınız.

Dosya veya klasörü kopyalamak için alınan bağlantıyla geçiş yapıp Yandex Disk'ime kaydet butonuna tıklayın. Dosya veya klasör, Disk alanınızda Yüklenen dosyalar klasörüne aktarılır.Yüklenen dosyalar klasörüne soldaki panelin üzerinden geçebilirsiniz.

Yükleme sorunları

Dosya virüs olarak algılanmıştır

Yandex Disk'te oluşturulan, yüklenen veya daha önce depolanmış 1 GB'a kadar olan tüm dosyalar Yandex Disk antivirüs programı tarafından kontrol edilir. Antivirüs programı tarafından şüpheli olarak algılanan dosyanın gerçekten virüslü olma olasılığı çok yüksektir.

Not. Farklı antivirüs programlarının kullandığı virüs veritabanları farklı olabilir. Bu nedenle bir antivirüs uygulamasının bir dosyada virüs bulamaması diğer bir antivirüs programının da o dosyayı virüssüz olarak algılayacağı anlamına gelmez.

Dosyanızın derin antivirüs kontrolü için onlarca farklı antivirüs sisteminin kullanıldığı Virus Total servisinden yararlanabilirsiniz.

Dosya sunucuya yüklenemiyor

Aşağıdaki durumlarda dosya yüklenirken hatalar oluşabilir:

Dosya boyutu izin verilen değerden büyük
1 GB'tan fazla (Yandex 360 Premium etkin değil)
Dosyayı yüklerken “Dosya çok büyük” hata bildirimini alırsanız boyutunun, Yandex 360 Premium kullanılmadığında izin verilen maksimum boyut olan 1 GB'ı aşmadığından emin olun. Boyutu 50 GB'a kadar olan dosyalar yüklemek için Yandex 360 Premium'u etkinleştirin.
10 GB'tan fazla (Yandex 360 Premium için)
Bu boyuttaki bir dosyayı tarayıcı kullanarak yükleyemezsiniz. 10 GB, web arayüzü üzerinden gönderilmesi için izin verilen maksimum dosya boyutudur. Boyutu 2 GB'tan 50 GB'a kadar dosyaları yüklemek için Yandex Disk programını kullanın.
Disk'te boş alan kalmadı.

Disk'inizde veya, paylaşılan bir klasör katılımcısıysanız, paylaşılan klasör sahibinin Disk'inde boş alan kalmamış olabilir.

Yandex Disk'te boş alan kalmadığında erişiminiz sınırlanır. Sınırlamalardan kurtulmak için gereksiz dosyaları silmeniz, çöp kutusunu temizlemeniz (buradaki dosyalar da yer kaplar) veya ek alan satın almanız gerekir. Aksi takdirde, 44 gün sonra Yandex Disk'e erişiminiz tamamen engellenir ve 6 ay sonra tüm dosyalarınız kalıcı olarak silinir. Bu konuda daha fazla bilgi için Disk'te kullanılabilir alan bölümünü okuyun.

Klasör sunucuya yüklenemiyor

Aşağıdaki durumlarda klasör yüklenirken hatalar oluşabilir:

Yükleme sırasında klasörün içeriği değişti

Klasörün yüklenmesi sırasında klasördeki dosyalar taşındı veya silindi. Dosyalar başka bir program tarafından taşınıyor veya siliniyorsa o programı kapatın. Ardından klasörü yeniden yüklemeyi deneyin.

Klasörde 1 GB'tan büyük dosyalar var (ücretsiz tarife için)

Klasör 1 GB'tan büyük dosyalar içeriyorsa, ücretsiz tarifede bu dosyalar yüklenemez. Yüklenebilecek boyut limitinizi 50 GB'a çıkarmak için Yandex 360 Premium abonesi olun.

Klasörde 10 GB'tan büyük dosyalar var (Yandex 360 Premium tarifeleri için)

10 GB'tan büyük dosyaları Yandex Disk'e yüklemenin tek yolu Yandex Disk programını kullanmaktır. Yine de Yandex Disk programını 2 GB'tan büyük dosyaları yüklemek için de kullanmanızı öneririz: bu şekilde veri yükleme hızı daha fazla olur.

Bu klasörde karmaşık şekilde düzenlenmiş çok sayıda alt klasör var

Klasörü arşivleyip yüklemeyi deneyin. Klasörleri ayrıca Yandex Disk üzerinden de yükleyebilirsiniz.

Tarayıcınız klasör yüklemeyi desteklemiyor

Klasörler yalnızca Yandex Browser 1.7 sürümü ve üstü, Google Chrome 25.0 sürümü ve üstü, Opera 17.0 sürümü ve üstü tarayıcılarından yüklenebilir. Başka bir tarayıcı kullanıyorsanız dosyaları Yandex Disk programını kullanarak yükleyin.

Klasörü veya dosyayı okuma yetkiniz yok

Bilgisayarın yöneticisiyseniz erişim yetkilerinde gerekli değişiklikleri yapın. Yönetici yetkiniz yoksa bu klasörü Disk'e yükleyemezsiniz.

Klasörün veya dosyanın ismi çok uzun veya karmaşık/standart dışı

Klasörü arşivleyip yüklemeyi deneyin.

Disk'te boş alan kalmadı.

Disk'inizde veya, paylaşılan bir klasör katılımcısıysanız, paylaşılan klasör sahibinin Disk'inde boş alan kalmamış olabilir.

Yandex Disk'te boş alan kalmadığında erişiminiz sınırlanır. Sınırlamalardan kurtulmak için gereksiz dosyaları silmeniz, çöp kutusunu temizlemeniz (buradaki dosyalar da yer kaplar) veya ek alan satın almanız gerekir. Aksi takdirde, 44 gün sonra Yandex Disk'e erişiminiz tamamen engellenir ve 6 ay sonra tüm dosyalarınız kalıcı olarak silinir. Bu konuda daha fazla bilgi için Disk'te kullanılabilir alan bölümünü okuyun.

Yükleme hızı çok düşük

Düşük dosya indirme hızının en yaygın sebebi, proxy sunucusu veya Windows güvenlik duvarı dışında başka bir güvenlik duvarı programı kullanılmasıdır. Bu durumda, ilgili programları geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyin.

“Dosya yükleme sınırına ulaştınız” uyarısını görüyorum

Bu uyarıyı almanız geçerli dönemde Disk'inize izin verilen maksimum veri hacmini yüklemiş olduğunuz ve bu yüzden sizin için geçici bir veri yükleme kısıtlamasının geçerli olduğu anlamına gelir; bu durumda dosyaları yalnızca görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz. Bir sonraki 30 günlük dönemin başlamasıyla bu kısıtlama kaldırılır. Daha fazla bilgi için Aylık dosya yükleme limiti bölümünü okuyun.