Dosya ve klasörleri Disk'e yükle

Disk için geçerli olan en büyük dosya boyutu 50 GB'tır. Fakat 2 GB'tan büyük dosyaların yüklenmesi için Yandex.Disk programını kullanmanızı öneririz.

İstediğiniz bir klasörü Disk'in sayfasına sürükleyebilir ve bilgisayarınızdaki her klasörü Yandex.Disk klasörüne kopyalayabilirsiniz. Kopyalanan klasör, tüm içeriğiyle birlikte sunucuya otomatik olarak yüklenecektir.

Mobil uygulama kullanarak dosyaları ayrı bir klasöre yüklemek için gerekli klasörü oluşturup açın.

  1. Tarayıcıyı kullanarak yükleme
  2. Yandex.Disk programını kullanarak yükleme
  3. iOS ve Android'ten yükleme
  4. Genel erişime açık dosya ve klasörlerin Yandex.Disk'inize kopyalanması
  5. Yükleme sorunları

Tarayıcıyı kullanarak yükleme

  1. Dosyaları eklemek istediğiniz Yandex.Disk klasörünü açın.
  2. Sayfaya dosyaları ayrı ayrı taşıyın veya tüm klasörü sürükleyin (dosyaları ayrı ayrı yüklemek için ayrıca sol panelde veya içerik menüsündeki Yükle butonunu da kullanabilirsiniz).
    Not. Tarayıcı yardımıyla dosyalar yalnızca Yandex.Browser 1.7 sürümü ve üstü, Google Chrome 25.0 sürümü ve üstü, Opera 17.0 sürümü ve üstü, Mozilla Firefox 48.0 sürümü ve üstü, Gecko projesi 48.0 sürümü ve üstü tarayıcılarından yüklenebilir. Eğer başka bir tarayıcı kullanıyorsanız dosyaları Yandex.Disk programını kullanarak yükleyin.
  3. Arka planda indirmeye devam edebilirsiniz: Bu işlem için Daralt öğesine tıklayın. Henüz yüklenmesi tamamlanmamış dosyaları iptal edilebilirsiniz: Bu işlem için  → İndirmeleri iptal et öğesine tıklayın.

Dosyayı yükledikten hemen sonra dosya bağlantısını paylaşabilirsiniz.

Yandex.Disk programını kullanarak yükleme

Bilgisayardan dosya yüklemek için Yandex.Disk programını kurun ve gerekli dosyaları programın oluşturduğu klasöre kopyalayın.

Bilgisayarınızdaki Yandex.Disk klasöründe görünen tüm dosyalar ve klasörler, tüm verileri eşitlenerek otomatik olarak Disk'e yüklenir.

Yandex.Disk programının çalışması ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgisayar için Yandex.Disk bölümünü okuyun.

iOS ve Android'ten yükleme

Yandex.Disk mobil uygulamaları, hem telefonda varolan dosyaları yüklemeye hem de fotoğraf çekerek anında Disk'e kaydetmeye olanak sağlar.

Dosyaları telefonunuzdan veya tabletinizden yüklemek için Mobil Yandex.Disk uygulamasını kurun. Uygulama kullanarak dosyaları nasıl yükleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için bkz. iOS ve Android.

Genel erişime açık dosya ve klasörlerin Yandex.Disk'inize kopyalanması

Sizinle Yandex.Disk'te depolanan dosya veya klasör için bağlantı paylaşıldıysa, bunları kendi Disk'inize kopyalayabilirsiniz.

Dosya veya klasörü kopyalamak için alınan bağlantıyla geçiş yapıp Yandex.Disk'ime kaydet butonuna tıklayın. Dosya veya klasör, Disk alanınızda Yüklenen dosyalar klasörüne aktarılır.Yüklenen dosyalar klasörüne soldaki panelin üzerinden geçebilirsiniz.

Yükleme sorunları

Dosya virüs olarak algılanmıştır

Yandex.Disk'te oluşturulan, yüklenen veya daha önce depolanmış 1 GB'a kadar olan tüm dosyalar Yandex.Disk antivirüs programı tarafından kontrol edilir. Antivirüs programı tarafından şüpheli olarak algılanan dosyanın gerçekten virüslü olma olasılığı çok yüksektir.

Not. Farklı antivirüs programlarının kullandığı virüs veritabanları farklı olabilir. Bu nedenle bir antivirüs uygulamasının bir dosyada virüs bulamaması diğer bir antivirüs programının da o dosyayı virüssüz olarak algılayacağı anlamına gelmez.

Dosyanızın derin antivirüs kontrolü için onlarca farklı antivirüs sisteminin kullanıldığı Virus Total servisinden yararlanabilirsiniz.

Dosya sunucuya yüklenemiyor

Aşağıdaki durumlarda dosya yüklenirken hatalar oluşabilir:

Dosya boyutu 10 GB'tan büyük
Dosyayı yüklemeye çalışırken bir hata mesajı alıyorsanız dosya boyutunun web arayüzü aracılığıyla gönderilebilecek maksimum dosya boyutu olan 10 GB'ı aşmadığından emin olun. Daha büyük dosyaları yüklemek için Yandex.Disk programını kullanın.
Proxy sunucusu, güvenlik duvarı veya antivirüs programı indirmeyi engelliyor

İşletim sisteminin standart güvenlik duvarı dışında başka bir proxy sunucusu veya güvenlik duvarı kullanıyor olabilirsiniz. Dosyanın yüklenmesi antivirüs programından olumsuz etkilenebilir. Bu durumda, ilgili programları geçici olarak devre dışı bırakarak dosyaları yeniden yüklemeyi deneyin.

Disk'te boş alan kalmadı.

Disk'inizde veya, paylaşılan bir klasör katılımcısıysanız, paylaşılan klasör sahibinin Disk'inde boş alan kalmamış olabilir.

Yandex.Disk'inizde boş alan kalmadığında buraya erişiminiz sınırlanır: Sınırlamalardan kurtulmak için gereksiz dosyaları silmeniz, çöp kutusunu temizlemeniz (buradaki dosyalar da yer kaplar) veya ek alan satın almanız gerekir. Aksi takdirde, 44 gün sonra Yandex.Disk'e erişiminiz tamamen engellenir ve 6 ay sonra tüm dosyalarınız kalıcı olarak silinir. Bu konuda daha fazla bilgi için bkz. Disk'te kullanılabilir alan.

Klasör sunucuya yüklenemiyor

Aşağıdaki durumlarda klasör yüklenirken hatalar oluşabilir:

Yükleme sırasında klasörün içeriği değişti

Klasörün yüklenmesi sırasında klasördeki dosyalar taşındı veya silindi. Dosyalar başka bir program tarafından taşınıyor veya siliniyorsa o programı kapatın. Ardından klasörü yeniden yüklemeyi deneyin.

Klasörde 2 GB'tan büyük dosyalar var

Bu tür dosyalar tarayıcı yardımıyla yüklenemez. Büyüklüğü 2 ile 50 GB arası olan dosyaları Yandex.Disk üzerinden yüklemeniz önerilir.

Bu klasörde karmaşık şekilde düzenlenmiş çok sayıda alt klasör var

Klasörü arşivleyip yüklemeyi deneyin. Klasörleri ayrıca Yandex.Disk üzerinden de yükleyebilirsiniz.

Tarayıcınız klasör yüklemeyi desteklemiyor

Klasörler yalnızca Yandex.Browser 1.7 sürümü ve üstü, Google Chrome 25.0 sürümü ve üstü, Opera 17.0 sürümü ve üstü tarayıcılarından yüklenebilir. Eğer başka bir tarayıcı kullanıyorsanız dosyaları Yandex.Disk programını kullanarak yükleyin.

Klasörü veya dosyayı okuma yetkiniz yok

Bilgisayarın yöneticisiyseniz erişim yetkilerinde gerekli değişiklikleri yapın. Yönetici yetkiniz yoksa bu klasörü Disk'e yükleyemezsiniz.

Klasörün veya dosyanın ismi çok uzun veya karmaşık/standart dışı

Klasörü arşivleyip yüklemeyi deneyin.

Disk'te boş alan kalmadı.

Disk'inizde veya, paylaşılan bir klasör katılımcısıysanız, paylaşılan klasör sahibinin Disk'inde boş alan kalmamış olabilir.

Yandex.Disk'inizde boş alan kalmadığında buraya erişiminiz sınırlanır: Sınırlamalardan kurtulmak için gereksiz dosyaları silmeniz, çöp kutusunu temizlemeniz (buradaki dosyalar da yer kaplar) veya ek alan satın almanız gerekir. Aksi takdirde, 44 gün sonra Yandex.Disk'e erişiminiz tamamen engellenir ve 6 ay sonra tüm dosyalarınız kalıcı olarak silinir. Bu konuda daha fazla bilgi için bkz. Disk'te kullanılabilir alan.

Yükleme hızı çok düşük

Düşük dosya indirme hızının en yaygın sebebi, proxy sunucusu veya Windows güvenlik duvarı dışında başka bir güvenlik duvarı programı kullanılmasıdır. Bu durumda, ilgili programları geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyin.