Bilgisayarlar arası veri eşitleme

Yandex.Disk klasörüne her dosya kaydettiğinizde, bir dosyayı düzenlediğinizde veya sildiğinizde, tüm değişikliklerin Disk sunucusunda kopyası oluşturulur; bunları servis sayfasında görebilirsiniz. Servis sayfasında dosya yüklerseniz, bilgisayarınızdaki “Yandex.Disk” programı bu dosyaları otomatik olarak Yandex.Disk programında görüntüler.

Böylece internete bağlı olan tüm cihazlarınızdan, aynı dosyaları Disk'te görebilirsiniz.

 1. Bir dosya, farklı cihazlarda eşzamanlı olarak değiştirildiğinde ne olur?
 2. Seçmeli klasör eşitleme
 3. Programda eşitleme durumu
 4. Değiştirilmiş dosyalar nasıl eşitlenir?
 5. Yandex.Disk kaç cihazda kullanılabilir?

Bir dosya, farklı cihazlarda eşzamanlı olarak değiştirildiğinde ne olur?

İnternete bağlı olmayan bir bilgisayarda resim.jpg dosya adıyla bir resim çizdiğinizi ve daha sonra cep telefonunuzdan Disk'e aynı adı taşıyan bir fotoğraf yüklediğinizi varsayalım.

Bilgisayarı internete bağladığınızda Yandex.Disk, eşitlemeyi başlatır. Disk, aynı adı taşıyan farklı dosyalar bulduğunda bunlardan birinin adını değiştirir ve sonuçta dosyalar resim.jpg ve resim (2).jpg olarak adlandırılır.

Seçmeli klasör eşitleme

Yandex.Disk 3.0 programı, sadece Disk'te seçtiğiniz dosyaları bilgisayarınızla eşitleyerek bilgisayarınızda yer tasarrufu sağlar. Örneğin, “Belgeler” klasörüyle devamlı çalışıyorsanız bu klasör için eşitlemeyi etkinleştirdikten sonra klasör bilgisayarınızda depolanır. Diğer klasörler yalnızca bulutta saklanır, ancak programda da kullanılabilir.

Seçmeli eşitleme ayarlarıyla ilgili ayrıntılı talimatlar için bkz.:

Programda eşitleme durumu

Eşitleme durumu dosya veya klasörün simgesinde gösterilir.

 • — Eşitleniyor
 • — Dosya veya klasör bilgisayarda depolanıyor
 • — Dosya içeriğinin bir bölümü bilgisayarda depolanıyor
 • — Dosya veya klasör sadece bulutta depolanıyor
 • — Eşitleme durumu bilinmiyor
 • — Eşitleme hatası

Eşitlemenin ne hızla ilerlediğini görmek için imleci Yandex.Disk simgesinin üzerine getirin. Açılan pencerede yükleme ve indirme hızı görüntülenir.

Değiştirilmiş dosyalar nasıl eşitlenir?

Yandex.Disk, dosyanın tam olarak hangi bölümlerinin değiştirildiğini belirler ve dosyayı tümüyle değil, yalnızca değiştirilmiş bölümlerini sunucuya yükler.

Yandex.Disk kaç cihazda kullanılabilir?

Teorik olarak, Yandex.Disk uygulamasını ve programını sınırsız sayıda cihaza yükleyebilirsiniz fakat bunu tavsiye etmiyoruz. Aynı anda farklı cihazlarda aynı dosyalarla çalışırsanız, çakışmalar oluşabilir; örneğin dosyaların mükerrer kopyaları çıkabilir veya dosyalar kaybolabilir.