Bilgisayarlar arasında veri eşitleme

Yandex.Disk klasörüne her dosya kaydettiğinizde, bir dosyayı düzenlediğinizde veya sildiğinizde, tüm değişikliklerin Disk sunucusunda kopyası oluşturulur; bunları servis sayfasında görebilirsiniz. Servis sayfasında dosya yüklerseniz, bilgisayarınızdaki “Yandex.Disk” programı bu dosyaları otomatik olarak Yandex.Disk klasörüne indirir.

Böylece internete bağlı olan tüm cihazlarınızdan, aynı dosyaları Disk'te görebilirsiniz.

  1. Bir dosya, farklı cihazlarda eşzamanlı olarak değiştirildiğinde ne olur?
  2. Programda eşitleme durumu
  3. Değiştirilmiş dosyalar nasıl eşitlenir?
  4. Seçmeli klasör eşitleme

Bir dosya, farklı cihazlarda eşzamanlı olarak değiştirildiğinde ne olur?

İnternete bağlı olmayan bir bilgisayarda resim.jpg dosya adıyla bir resim çizdiğinizi ve daha sonra cep telefonunuzdan Disk'e aynı adı taşıyan bir fotoğraf yüklediğinizi varsayalım.

Bilgisayarı internete bağladığınızda Yandex.Disk, eşitlemeyi başlatır. Disk, aynı adı taşıyan farklı dosyalar bulduğunda bunlardan birinin adını değiştirir ve sonuçta dosyalar resim.jpg ve resim (2).jpg olarak adlandırılır.

Programda eşitleme durumu

Programa giriş yaptıktan sonra Windows sistem menüsündeki veya Mac OS X menü çubuğundaki Yandex.Disk simgesi eşitleme durumunu gösterir:

  • — Tüm dosyalar eşitlendi
  • — Eşitleniyor
  • — Eşitleme sırasında bir hata oluştu.

Windows Gezgini'nde, Yandex.Disk klasöründeki her dosya için bu tür simgeler gösterilir.

Eşitlemenin ne hızla ilerlediğini görmek için fare işaretçisini Yandex.Disk simgesinin üzerine getirin. Açılan pencerede yükleme ve indirme hızı görüntülenir.

Değiştirilmiş dosyalar nasıl eşitlenir?

Yandex.Disk, dosyanın tam olarak hangi bölümlerinin değiştirildiğini belirler ve tümüyle dosyayı değil de, yalnızca değiştirilmiş parçalarını sunucuya yükler.

Seçmeli klasör eşitleme

Bilgisayarda yer tasarrufu sağlamak için tek tek klasörlerin eşitlenmesi devre dışı bırakılabilir. Bu klasörler bilgisayardan silinir ancak servis sayfasında ve diğer Yandex.Disk uygulamalarında erişilebilir olarak kalır.

Seçmeli eşitleme ayarlarıyla ilgili ayrıntılı talimatlar için bkz.: