Dosya ya da klasör bağlantısını paylaşma

Bu nasıl çalışır?

Yandex.Disk'in kök dizininde ve sizin oluşturduğunuz tüm klasörlerde bulunan dosyalar ve klasörler genel erişime açılabilir. E-postaya ekli olan dosyayı paylaşmak için öncellikle onu E-posta ekleri (soldaki panelde Arşiv sekmesinde) klasöründen Disk'teki gerekli klasöre kopyalayın.

Uyarı. Paylaşılan klasörde dosya ya da klasör için açık bağlantı alınamaz. Özellikle de bu dosyanın ya da klasörün sahibi değilseniz ve sadece görüntüleme erişim iznine sahipseniz.

Dosya ya da klasör için bağlantı, siz ona erişimi kapatana kadar açık olacaktır. Aynı dosyayı ya da klasörü tekrar genel kullanıma açarsanız Yandex.Disk bu dosya için yeni bir bağlantı oluşturur. Fakat dosya daha önce genel kullanıma açıldıysa ve siz bilgisayar programı veya mobil uygulama üzerinden bu dosya için açık bağlantıyı tekrar alıyorsanız bu bağlantı, dosya yayınlandığında oluşturulan bağlantı ile aynı olacaktır.

Dosya ya da klasör bağlantısını başka bir Disk kullanıcısıyla paylaştıysanız bu kullanıcı dosyanızı ya da klasörünüzü görüntüleyebilir ve kendi Yandex.Disk alanına kopyalayabilir.

Uyarı. Genel erişime açılan klasörün boyutu 50 GB'ı geçmediği sürece bunu bilgisayara arşiv olarak indirebilirsiniz.
Genel erişime açılmış tüm dosya ve klasörleri görüntülemek için:
 1. Soldaki panelde Ortak erişim sekmesini seçin.
 2. Bağlantılarsekmesine geçin.

Tarayıcıyı kullanarak paylaşma

 1. Paylaşmak istediğiniz dosyayı ya da klasörü seçin.

 2. Üstteki panel veya içerik menüsündePaylaş butonuna tıklayın.
 3. Listeden bağlantı paylaşma yolunu seçerek bağlantıyı kopyalayabilir, elektronik posta ile gönderebilir veya sosyal ağlarda yayınlayabilirsiniz. Bağlantının QR kodunu almak için ilgili menü öğesini seçin.

Mobil uygulama aracılığıyla paylaşma

“Yandex.Disk” programını kullanarak paylaşma

“Yandex.Disk” sayesinde açık bağlantıyı oluşturarak dosya ya da klasör paylaşabilirsiniz — bkz. Windows ya da Mac OS için açıklamalar.

Genel erişime açık dosya ve klasörler için yorumlar

Dosyayı paylaştığınız kullanıcılar yayınlanan dosyayla ilgili olarak yorumlar bırakabilecek, yorumları yanıtlayabilecek ve Beğendim/Beğenmedim şeklinde dosyayı veya yorumları değerlendirebilecekler.

Dosya Beğendim veya Beğenmedim şeklinde değerlendirildiğinde ya da dosya hakkında bir yorum bırakıldığında ekranınızın sağ üst köşesinde ilgili bildirim mesajı açılacak Benzer bir bildirim ayrıca tüm bildirimler listesine de eklenecek. Bildirimler listesini açmak için simgesine tıklayın.

Yorumları devre dışı bırakmak için aşağıdaki işlemleri uygulayın:

 1. Oluşturulan bağlantı üzerinden dosyaya geçin.
 2. Üst sağ köşedeki simgesine tıklayıp Yorumlar seçeneğini devre dışı bırakın.

Genel erişime açık dosya veya klasörler için görüntüleme ve indirme sayısını görme

Seçilen dosya veya klasör ile ilgili bilgi almak için paneldeki simgesine tıklayın. Menüde aşağıdakiler görüntülenecektir:

 • adı (değiştirmek için üstteki panel veya içerik menüsünde  → Yeniden adlandır öğesine tıklayın);
 • boyutu;
 • son düzenleme zamanı;
 • klasörler için dosya sayısı;
 • genel erişime açık dosya veya klasörler için görüntüleme ve indirme sayısı.

Dosya indirilemiyor

İnternet bağlantınızın hızının hızlı dosya indirme için uygun olduğundan emin olun. İnternet bağlantınızın hızını yandex.com.tr/internet sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Dosyaların indirilememesinin nedenlerinden biri de internette çalışırken kullanmakta olduğunuz aracı sunuculardaki kısıtlamalar olabilir. Proxy-sunucusu kullanıyorsanız devre dışı bırakın. Ayrıca, antivirüs programları ve güvenlik duvarı da dosyaların indirilmesine etki edebilir. İlgili programları geçici olarak devre dışı bırakıp dosyaları yeniden indirmeyi deneyin.

Ayrıca sorunun tarayıcınızın özelliklerinden kaynaklı olmadığından emin olmalısınız. Bunun için sorunun başka bir tarayıcıda da ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Bu bağlantıya giderek başka bir tarayıcıyı da indirebilirsiniz: https://yandex.com.tr/soft/.

Herkese açık dosya bir gün içinde birçok defa indirildiyse, indirme imkanı sınırlandırılmış olabilir. Kısıtlama tam olarak bir gün sürer, sonrasında dosya tekrar indirilebilir. Beklemek istemiyorsanız, Yandex.Disk'e kaydet butonuna tıklayarak dosyayı Yandex.Disk'teki alanınıza kaydedin. Dosyalarınıza bu tür kısıtlamalar uygulanmaması için Yandex.Disk Pro'ya geçin .

Not. Ancak 50 GB'tan küçük genel klasörler indirilebilir. Daha büyük klasörleri kendi Disk'inize kaydedebilirsiniz.

Herkese açık dosya sayfalarında reklamları devre dışı bırakma

Herkese açık dosya sayfalarında reklamların görünmemesi için, Yandex.Disk Pro'yu geçin.