Dosya ya da klasör bağlantısını paylaşma

Bir dosyayı ya da klasörü paylaşmak için onları yayınlamak gerekir. Yandex.Disk sayesinde her ortak dosya ya da klasör için erişim bağlantısını oluşturabilirsiniz.

Disk'in kök dizininde ve sizin oluşturduğunuz tüm klasörlerde bulunan dosyalar ve klasörler genel kullanıma açılabilir. E-postaya ekli olan dosyayı paylaşmak için öncellikle onu E-posta ekleri (Disk'in üst panelinde) klasöründen Disk'teki gerekli klasöre kopyalayın.

Uyarı. Paylaşılan klasörde dosya ya da klasör için açık bağlantı alınamaz. Özellikle de bu dosyanın ya da klasörün sahibi değilseniz ve sadece görüntüleme erişim iznine sahipseniz.

Dosya ya da klasör için bağlantı, siz ona erişimi kapatana kadar açık olacaktır. Aynı dosyayı ya da klasörü tekrar yayınlarsanız, Disk yeni bir bağlantı oluşturur. Fakat dosya daha önce yayınlandıysa ve siz bilgisayar programı veya mobil uygulama üzerinden bu dosya için açık bağlantıyı tekrar alıyorsanız, bu bağlantı, dosya yayınlandığında oluşturulan bağlantı ile aynı olacaktır.

Dosya ya da klasör bağlantısını başka bir Disk kullanıcısıyla paylaştıysanız bu kullanıcı kendi Yandex.Disk alanına dosyanızı ya da klasörünüzü kopyalayabilir.

Uyarı. Yayınlanmış klasörün boyutu 50 GB'ı geçmiyorsa bilgisayara arşiv olarak indirebilirsiniz.

Tüm yayınlanmış dosya ve klasörleri görüntülemek için üst panelde Bağlantılar butonuna tıklayın.

Tarayıcıyı kullanarak paylaşma

  1. Paylaşmak istediğiniz dosyayı ya da klasörü seçin.

  2. Sağ paneldeki seçim butonunu konuma getirin. Aynı seçim butonunu dosyayı Disk'e yüklerken göreceksiniz.

  3. Görünen bağlantıyı kopyalayın:
    • Yöntem 1. Bağlantıya tıklayıp menüdeki Bağlantıyı kopyala öğesini seçin.
    • Yöntem 2. Bağlantıya tıklayıp Ctrl + C tuş kombinasyonunu kullanın.
  4. Bağlantının QR kodunu almak için butonuna tıklayın.

Mobil uygulama aracılığıyla paylaşma

“Yandex.Disk” programını kullanarak paylaşma

“Yandex.Disk” sayesinde açık bağlantıyı oluşturarak dosya ya da klasör paylaşabilirsiniz — bkz. Windows ya da Mac OS için açıklamalar.