Dosya ya da klasör bağlantısını paylaşma

Bir dosyayı ya da klasörü paylaşmak için onları ortak erişime açmanız gerekir. Yandex.Disk sayesinde ortak erişime açtığınız her bir dosya ya da klasör için birer erişim bağlantısı oluşturabilirsiniz.

 1. Bu nasıl çalışır?
 2. Tarayıcıyı kullanarak paylaşma
 3. Mobil uygulama aracılığıyla paylaşma
 4. “Yandex.Disk” programını kullanarak paylaşma
 5. Ortak erişime açtığım dosyaya erişim kapalı veya sınırlı
 6. Öneriler sorunu çözmedi

Bu nasıl çalışır?

Yandex.Disk'in kök dizininde ve sizin oluşturduğunuz tüm klasörlerde bulunan dosyalar ve klasörler ortak erişime açılabilir. E-postaya ekli olan dosyayı paylaşmak için öncellikle onu E-posta ekleri (Disk'in üst panelinde) klasöründen Disk'teki gerekli klasöre kopyalayın.

Uyarı. Paylaşılan klasörde dosya ya da klasör için açık bağlantı alınamaz. Özellikle de bu dosyanın ya da klasörün sahibi değilseniz ve sadece görüntüleme erişim iznine sahipseniz.

Dosya ya da klasör için bağlantı, siz ona erişimi kapatana kadar açık olacaktır. Aynı dosyayı ya da klasörü tekrar genel kullanıma açarsanız Yandex.Disk bu dosya için yeni bir bağlantı oluşturur. Fakat dosya daha önce genel kullanıma açıldıysa ve siz bilgisayar programı veya mobil uygulama üzerinden bu dosya için açık bağlantıyı tekrar alıyorsanız bu bağlantı, dosya yayınlandığında oluşturulan bağlantı ile aynı olacaktır.

Dosya ya da klasör bağlantısını başka bir Disk kullanıcısıyla paylaştıysanız bu kullanıcı kendi Yandex.Disk alanına dosyanızı ya da klasörünüzü kopyalayabilir.

Uyarı. Ortak erişime açılan klasörün boyutu 50 GB'ı geçmediği sürece bunu bilgisayara arşiv olarak indirebilirsiniz.

Ortak erişime açılmış tüm dosya ve klasörleri görüntülemek için üst panelde Bağlantılar butonuna tıklayın.

Ortak erişime açtığınız dosyayı yorumlara da açabilirsiniz. Bu durumda dosyayı paylaştığınız kullanıcılar dosyayla ilgili olarak yorumlar bırakabilecek, yorumları yanıtlayabilecek ve Beğendim/Beğenmedim şeklinde dosyayı veya yorumları değerlendirebilecekler.

Dosya veya klasörü yorumlara açmak için:

 1. Oluşturulan bağlantı üzerinden dosyaya geçin.
 2. Sağdaki panelde butonuna tıklayın ve Yorumlara izin ver seçeneğini etkinleştirin.

Dosya Beğendim veya Beğenmedim şeklinde değerlendirildiğinde ya da dosya hakkında bir yorum bırakıldığında ekranınızın sağ üst köşesinde ilgili bildirim mesajı açılacak Benzer bir bildirim ayrıca tüm bildirimler listesine de eklenecek. Bildirimler listesini açmak için simgesine tıklayın. Değerlendirmeler ve yorumlar hakında mesajlar almak istemiyorsanız simgesine tıklayıp ilgili seçenekleri devre dışı bırakın.

Tarayıcıyı kullanarak paylaşma

 1. Paylaşmak istediğiniz dosyayı ya da klasörü seçin.

 2. Sağ paneldeki seçim butonunu konuma getirin. Aynı seçim butonunu dosyayı Disk'e yüklerken göreceksiniz.

 3. Görüntülenen bağlantıyı aşağıdaki yöntemlerden biriyle kopyalayın:
  • Bağlantıya tıklayıp menü üzerinden şu ayarları yapın: Bağlantıyı kopyala
  • Bağlantıya tıklayıp Ctrl + C tuş kombinasyonunu kullanın.
 4. Bağlantının QR kodunu almak için ilgili menü öğesini seçin.

Mobil uygulama aracılığıyla paylaşma

“Yandex.Disk” programını kullanarak paylaşma

“Yandex.Disk” sayesinde açık bağlantıyı oluşturarak dosya ya da klasör paylaşabilirsiniz — bkz. Windows ya da Mac OS için açıklamalar.

Ortak erişime açtığım dosyaya erişim kapalı veya sınırlı

Yandex.Disk'te yayınlanan dosyaya erişim, Kullanıcı Sözleşmesi'nin ihlalinden dolayı, sahibi dışında herkese sınırlı olabilir. Özellikle de yasaları, kullanıcı sözleşmesi hükümlerini veya üçüncü kişilerin hak ve yasal çıkarlarını ihlal eden (telif hakları dahil olmak üzere) içeriğin yayınlanmasından dolayı sınırlama uygulanabilir. Anonim içerik haklarının sınırlanmasına ilişkin Yandex ilkeleri hakkında bilgi edinmenizi öneririz.

Dosyanın yayınlanmasının Kullanıcı Sözleşmesi hükümlerini ihlal etmediğinden eminseniz aşağıdaki formu kullanarak bizimle irtibata geçin.

Öneriler sorunu çözmedi

Önerilen tüm adımları geçtikten sonra sorun giderilmediyse veya sorunuz listede yoksa aşağıdaki formu kullanarak Destek Ekibi'ne başvurun.