Klasöre ortak erişim ayarları

Disk'teki klasörleri arkadaşlarınızın veya birlikte çalıştığınız kişilerin erişimine açabilirsiniz. Erişim davetinizi alan kişiler, paylaşılan klasörün bir kopyasını kendi Disklerinde görürler.

Premium Aile Aboneliği kapsamında aile hesabınızın diğer kullanıcılarıyla hızlı dosya paylaşımı için paylaşılan aile klasörleri oluşturabilirsiniz.

Dosyanın adını değiştirme veya bir dosya ekleme gibi paylaşılan klasörde yaptığınız tüm değişiklikler buna erişim yetkisi olan tüm kullanıcılar tarafından görülür. Değişiklikler hakkında bilgi herkesin Geçmiş'inde gösterilir.

Klasöre tam erişim yetkisi verdiğiniz kullanıcılar dosyalarınızı istedikleri gibi düzenleyebilecek ve içine yeni dosyalar ekleyebilecektir. Böylece aynı veriler üzerinde birlikte çalışabilirsiniz.

Yandex Disk'te en fazla 100 paylaşılan klasörünüz olabilir. Bunlardan;
 • 50 klasörü kendiniz oluşturabilirsiniz.
 • 50 klasöre davet edilebilirsiniz.

Paylaşılan klasöre en fazla 200 katılımcı davet edilebilir (sahibi hariç).

Sınırlama. Disk'teki bir klasöre yalnızca bilgisayarınızdaki bir tarayıcıda genel erişim verebilirsiniz.
 1. Klasöre erişim
  1. Erişim yetkileri
 2. Başkalarına ait klasörler benim Disk'imde yer tutuyor mu?
 3. Ortak klasöre nasıl hızlı geçiş yapabilirim?
 4. Ortak klasör işlemleri
 5. Erişimi yapılandıramıyorum ya da dosyayı ortak klasöre yükleyemiyorum

Klasöre erişim

 1. Gerekli klasörü seçin ve üstteki panel veya içerik menüsünde  → Erişimi ayarla öğesine tıklayın.

  Yandex Disk programının kurulu olduğu bilgisayardaki herhangi bir klasöre erişim açmak için gerekli klasöre sağ tıklayın ve menüde Yandex Disk: Genel erişimi ayarla'yı seçin.
  Sınırlama. Klasöre şu durumlarda erişim veremezsiniz:
  • size ait değilse;
  • paylaşılan bir klasör içeriyorsa;
  • paylaşılan bir klasörün içinde bulunuyorsa.
 2. Erişim vermek istediğiniz kullanıcının adını veya e-posta adresini girin.

  Klasöre erişim sağlanmak için Yandex hesabı olması gerekir. Eğer davet ettiğiniz kişinin hesabı yoksa ona kaydolmasını öneririz.

 3. Erişim haklarını seçip Davet et butonuna tıklayın.
  Not. Davetiyeyi gönderirken hata mesajı görüntülenirse, davet edilenin adında veya adresinde herhangi bir yazım hatası olup olmadığını kontrol edin.


Erişim yetkileri

Klasörü erişime açarken erişim yetkisi verdiğiniz kullanıcılara aşağıdaki hakları verebilirsiniz:

 • Sadece görüntüle: Paylaşılan klasördeki dosyaları görüntüleme ve indirme izni.

  Böyle bir durumda kullanıcı, servis sayfasında ya da program veya uygulamayı kullanarak dosyaları değiştiremez veya dosya ekleyemez. (“Yandex Disk” programı, sınırlı erişimi olan katılımcının kendi bilgisayarında paylaşılan klasörde yaptığı değişiklikleri eşitlemez.)

 • Tam erişim: Yeni dosyalar yükleme, varolan dosyaları değiştirme (yeniden adlandırma, düzenleme ve yayınlama) ve silme izni.

Paylaşılan klasöre erişim yetkileri bu klasörde bulunan belirli dosya veya klasörler için özel olarak ayarlanamaz. Erişim yetkisi olan katılımcıların bu klasördeki bir dosyaya erişimi ancak klasör sahibinin veya tam erişim yetkisi olan bir kullanıcının o dosyayı silmesi veya erişime kapalı başka bir klasöre taşımasıyla sona erer.

Klasöre erişimi olan kişileri görmek için klasörü seçin ve üst panelde öğesine tıklayın.

Başkalarına ait klasörler benim Disk'imde yer tutuyor mu?

Hayır, paylaşılan klasör yalnızca sahibinin Disk'inde yer alır. Bir klasöre erişim için daveti kabul ettiğinizde, servis bu klasörü olduğu gibi sizin Disk'inize kopyalar, ama klasörün yer aldığı alan hesaba katılmaz. Bu nedenle Disk'inizin alanına bakılmaksızın herhangi bir boyutu olan klasöre erişim için daveti kabul edebilirsiniz.

Disk'inizdeki alan dolarsa, bu klasörün sahibi olmasanız bile dosyaları ortak klasöre yükleyemezsiniz. Ortak klasöre yükleme yapılabilmesi için dosyaların yer tutmamasına rağmen Disk'inizde biraz boş alan olmalıdır.

Ortak klasöre nasıl hızlı geçiş yapabilirim?

Erişime açtığınız ve erişim izni aldığınız tüm klasörlerin listesini Paylaşılan klasörler sayfasında görebilirsiniz. Her ortak klasör, simgesiyle işaretlenir.

Ortak klasör işlemleri

 • Paylaşılan klasöre erişimi olan tüm kullanıcılar, klasörü kendi Disk'inde yeniden adlandırabilir ve taşıyabilir. Verilen veya alınan erişim hakları bu işlemlerden hiçbir şekilde etkilenmez.
 • Kullanıcılardan her biri kopyasını kendi Disk'inden silerek paylaşılır klasöre erişim yetkisinden vazgeçebilir.
 • Klasörün sahibi onu silebilir. Bunun için klasöre ortak erişimi kapatmak, ardından klasörüsilmek ve Çöp Kutusu'nu temizlemek gerekiyor. Bu durumda tüm katılımcılar klasöre erişim haklarını kaybeder.
 • Tam erişim yetkisi olan katılımcı ortak klasördeki dosyaları görütüleyebilir, indirebilir, değiştirebilir, yayınlayabilir ve silebilir.
 • Sadece görüntüleme yetkisi olan kullanıcı ortak klasördeki dosyaları görüntüleyebilir ve indirebilir.
  Not. Eğer ortak klasördeki herhangi bir dosyayı değiştirmek veya silmek istediğiniz halde bunu yapamıyorsanız klasöre tam erişim yetkisini klasörün sahibinden isteyin.

Erişimi yapılandıramıyorum ya da dosyayı ortak klasöre yükleyemiyorum

Yandex Disk'te boş alan kalmadığında erişiminiz sınırlanır. Sınırlamalardan kurtulmak için gereksiz dosyaları silmeniz, çöp kutusunu temizlemeniz (buradaki dosyalar da yer kaplar) veya ek alan satın almanız gerekir. Aksi takdirde, 44 gün sonra Yandex Disk'e erişiminiz tamamen engellenir ve 6 ay sonra tüm dosyalarınız kalıcı olarak silinir. Bu konuda daha fazla bilgi için Disk'te kullanılabilir alan bölümünü okuyun.