Paylaşılan klasörler

Disk'teki klasörleri arkadaşlarınızın veya birlikte çalıştığınız kişilerin erişimine açabilirsiniz. Erişim davetinizi alan kişiler, ortak klasörün bir kopyasını kendi Disklerinde görürler.

Ortak klasörde yaptığınız değişiklikler (örneğin, dosyanın adını değiştirmeniz veya dosya eklemeniz) tüm katılımcılar tarafından görülür.

Klasöre tam erişim izni, katılımcılara dosyalarınızı değiştirme ve yeni dosyalar ekleme olanağı tanır. Böylece aynı veriler üzerinde birlikte çalışabilirsiniz.

Klasöre erişim izni verme

Klasöre erişimi açmak için:

 • Servis sayfasında gerekli klasörü seçin ve Dosyaya erişimi aç butonuna tıklayın:

 • “Yandex.Disk” programının yüklü olduğu bilgisayarda gerekli klasörü sağ tıklayın ve menüde Yandex.Disk: Genel erişimi ayarla öğesini seçin.
 1. Davet gönderme
 2. Erişime açılamayacak klasörler
 3. Erişim hakları
 4. Daveti kabul etme

Davet gönderme

Sınırlama. Davet edilen kişinin klasörünüze erişim sağlayabilmesi için Yandex hesabı olması gerekir. Hesabı yoksa ona kaydolmasını öneririz.

Erişim ayarları penceresinde, e-posta adreslerini girerek arkadaşlarınızı seçebilirsiniz.

Erişim haklarını seçip Gönder butonuna tıklayın.

İstediğiniz kişiyi e-posta alıcıları veya Facebook'taki arkadaşlar arasında bulmak için Adres defterinden seç butonuna tıklayın. Açılan listede e-posta alıcılarınız listelenir. Facebook logosuna tıklayarak Facebook'taki arkadaş listenizi yükleyin.

Erişime açılamayacak klasörler

 • Sahibi olmadığınız klasörler
 • Ortak klasör içeren klasörler
 • Ortak klasörün içinde bulunan klasörler (bu klasör erişime zaten açıktır)

Erişim hakları

Klasörü erişime açtıktan sonra katılımcılara aşağıdaki hakları verebilirsiniz:

 • Sadece görüntüle: Ortak klasördeki dosyaları görüntüleme ve indirme izni.

  Ortak klasöre erişiminiz görüntüleme izniyle sınırlıysa servis sayfasını ya da program veya uygulamayı kullanarak dosyaları değiştiremez veya dosya ekleyemezsiniz. (“Yandex.Disk” programı, kendi bilgisayarınızdaki ortak klasörde yaptığınız değişiklikleri eşitlemez.)

 • Tam erişim: Yeni dosyalar yükleme, varolan dosyaları değiştirme (yeniden adlandırma, düzenleme ve yayınlama) ve silme izni.

Ortak klasör içindeki tek tek dosyalara veya klasörlere erişim özelleştirilemez. Katılımcıların ortak klasördeki bir dosyaya erişimi ancak klasörün sahibi veya tam erişim sahibi bir katılımcı dosyayı sildiğinde ya da erişime kapalı bir klasöre taşıdığında kaybolur.

Daveti kabul etme

Davet kabul edildikten sonra davet edilen kişinin Disk alanında klasörünüzün bir kopyası oluşturulacaktır. Bu kopya için yeterli alan yoksa davet kabul edilemez.

Not. Eğer zamanla paylaşılan klasör büyür ve Disk'inizde tüm boş alanı doldurursa, Disk'inize yeni dosyalar yükleyemezsiniz. Bununla birlikte paylaşılan klasöre erişebileceksiniz.

Erişime açtığınız ve erişim izni aldığınız tüm klasörlerin listesini Paylaşılan klasörler sayfasında görebilirsiniz. Her bir klasör, simgesiyle işaretlenir.

Başkalarının klasörleri neden benim Diskim'de yer kaplıyor?

Bir klasöre erişim için daveti kabul ettiğinizde, servis bu klasörü olduğu gibi sizin Disk'inize kopyalar (erişim haklarına bakılmaksızın). Buna göre, Disk alanınız 10 GB ise, daha büyük boyuttaki bir klasöre erişim davetini kabul edemezsiniz.

Ortak klasörün Disk alanınızda yer kaplaması ancak klasöre erişimi reddettiğinizde ve tüm klasörü olduğu gibi sildiğinizde son bulur.

Bu neden gereklidir?

Tek bir kullanıcının kendi erişebileceği alanı sonsuz olarak artıramaması için ortak klasörler her katılımcının Disk alanında yer kaplar. Aksi durumda, sadece yeni hesaplara kaydolup bu hesaplardaki klasörleri kendi erişimine açmak mümkün olurdu.

Ortak klasörler üzerindeki işlemler

 • Tüm katılımcılar, kendi Disk alanlarında ortak klasörü yeniden adlandırabilir ve taşıyabilir. Bunun, verilen veya alınan erişim hakları üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
 • Her katılımcı, kopyasını kendi Disk'inden silerek ortak klasöre erişimden vazgeçebilir.
 • Ortak klasörün sahibi klasörü silerse tüm katılımcılar bu klasöre erişim haklarını kaybeder.

Klasöre erişim hakkını değiştirme

Klasör seçin ve sağdaki panelde Erişimi ayarla butonuna tıklayın.

Açılan pencerede tek tek erişim haklarını değiştirebilir veya katılımcılara erişimi kapatabilirsiniz (klasörünüzün kopyası bu katılımcıların Disk'inden silinir).

Not. Yeni erişim hakları değiştirildikten hemen sonra ortak klasörün katılımcısı için otomatik olarak uygulanacaktır.