Paylaşılan klasörler

Disk'teki klasörlerinizi arkadaşlarınızın ve meslektaşlarınızın erişimine açabilirsiniz. Erişim aldıktan sonra kendi Disk'lerinde genel klasörün kopyasını görürler.

Genel klasörde yaptığınız değişiklikler (örneğin, dosyayı yeniden adlandırma, dosya ekleme veya yorumlama) kullanıcılar tarafından görülür. Değişiklik bildirimleri, onların Haber Akışı ve Geçmiş bölümlerinde gösterilir.

Klasöre tam erişim sayesinde kullanıcılar hem sizin dosyalarınızı değiştirebilir hem de yeni dosyalar yükleyebilirler. Böylece, aynı veriler üzerinde birlikte çalışabilirsiniz.

 1. Klasöre erişim
  1. Erişim hakları
 2. Başkaların klasörleri neden benim Disk'imde yer kaplıyor?
 3. Genel klasöre nasıl hızlı geçiş yapabilirim?
 4. Genel klasör işlemleri
 5. Genel klasör yorumları
 6. Öneriler faydalı olmadı

Klasöre erişim

 1. Gerekli klasörü seçin ve Ortak erişim butonuna tıklayın:

  Bilgisayarda “Yandex.Disk”'in kurulduğu klasöre erişim açmak üzere gerekli klasörü seçip sağ tıklayın ve menüden Yandex.Disk: Ortak erişim ayarlaп özelliğini seçin.
  Sınırlama. Klasör şu özelliklere sahipse erişim veremezsiniz:
  • size ait değilse,
  • genel bir klasör içeriyorsa;
  • genel klasörün içindeyse.
 2. Arkadaşlarınızı listeden seçin veya adreslerini girin.Meslektaşlarınızı veya ekiplerinizi listeden seçin veya adreslerini girin.

  Klasöre erişebilmek için Yandex hesabı gerekmektedir. Davet ettiğiniz kişinin hesabı yoksa hesap oluşturması önerilir.

 3. Erişim haklarını seçin ve Davet et butonuna tıklayın.

  Kişi davetinizi kabul ettikten sonra Disk'inde klasörünüzün kopyası oluşturulur. Disk'teki boş alan kopya için yetmezse davet edilemez.

Erişim hakları

Klasörü erişime açarken erişim yetkisi verdiğiniz kullanıcılara aşağıdaki hakları verebilirsiniz:

 • Sadece görüntüleme: paylaşım klasöründe dosya görüntüleme ve indirme izni.

  Bu izinle erişim sahibi ne servis sayfasında ne de yazılım veya uygulama aracılığıyla dosya değiştiremez ya da ekleyemez. (“Yandex.Disk” programı, kısıtlı erişim sahininin kendi bilgisayarındaki paylaşım dosyasında yapıtığı değişiklikleri eşitlemez.)

 • Tam erişim: yeni dosya yükleme, değiştirme (yeniden adlandırma, düzenleme, ortak erişime açma) ve silme izni.

Bütün kullanıcılar, erişim haklarına bağlı olmaksızın genel klasörde Dosya yorumlama işlemini yapabilir.

Genel klasördeki ayrı dosyalara ve klasörlere erişim ayarları yoktur. Klasörün sahibi veya tam erişim hakkına sahip kullanıcısı dosyayı silerse veya erişime kapatırsa, klasör kullanıcılarının genel klasördeki dosyaya erişimi iptal edilir.

Erişim hakkını değiştirmek için dosya seçerek panelin sağındaki butonuna tıklayın. Açılan pencerede kullanıcıların kişisel erişim haklarını değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz (klasörünüzün kopyası bu kişilerin Disk'lerinden silinecektir). Yeni erişim hakları, değişiklik yapıldıktan hemen sonra otomatik olarak klasör kullanıcısına uygulanır.

Başkaların klasörleri neden benim Disk'imde yer kaplıyor?

Siz daveti kabul ettikten sonra servis, klasörü Disk'inize tamamen kopyalar (erişim haklarına bağlı olmaksızın). Bu nedenle, eğer Disk'inizin kapasitesi 10 GB ise daha büyük bir klasöre erişim davetini kabul edemezsiniz.

Eğer genel klasör zamanla Disk'inizi tamamen kaplarsa Disk'inize yeni dosya yükleyemezsiniz. Ancak, genel klasöre erişebilirsiniz. Sadece genel klasör silindikten sonra Disk'inizdeki yeri boşalır.

Not. Kullanıcıların erişebildiği alanın sonsuz artmaması için genel klasörler her kullanıcının Disk'inde yer kaplar. Aksi taktirde, kullanıcılar yeni hesaplar oluşturup bu hesapların klasörlerine kendi kendilerine erişim verebilirdi.

Genel klasöre nasıl hızlı geçiş yapabilirim?

Genel klasöre hızlı geçiş Haber Akışı bölümünden yapılabilir — bantta klasör kullanıcılarının yaptıkları tüm değişiklikler bildirilir. Doğrudan Haber Akışı bölümünden klasörde yorum yazılabilir.

Erişime açtığınız veya erişim aldığınız klasörlerin listesini Genel klasörler sayfasında görebilirsiniz. Her genel klasör simgesiyle işaretlenir.

Genel klasör işlemleri

 • Tüm katılımcılar kendi Disk'lerinde genel klasörü yeniden adlandırabilir ve taşıyabilir. Verilen veya alınan erişim hakları bu işlemlerle hiçbir şekilde etkilenmez.
 • Kullanıcılardan her biri kopyasını kendi Disk'inden silerek paylaşılır klasöre erişim yetkisinden vazgeçebilir.
 • Paylaşılan klasörün sahibinin klasörü silmesiyle diğer kullanıcılar bu klasöre erişim haklarını kaybederler.

Genel klasör yorumları

Klasör kullanıcıları, klasöre ve içindeki dosyalara yorum yazabilir, yorumları cevaplayabilir ve Beğendim ve Beğenmedim şeklinde notlar ekleyebilir. Tüm kullanıcılar, erişim haklarına bağlı olmaksızın yorum yazabilir.
Yorum yazmak için:
 1. Genel klasörü veya içindeki bir dosyayı seçin.
 2. Yorum yaz bağlantısına veya yorum sayısı bağlantısına (panelin sağında) tıklayın.

Yorumunuzu yayınladıktan sonra değiştiremezsiniz; ancak, silip yeni bir yorum yazabilirsiniz. Genel klasörün sahibi, tüm katılımcıların yorumlarını silebilir.

Genel klasör katılımcısı yorum yazdığında ekranın sağ üst köşesinde bildirim görülür. Ayrıca yorum bildirimi, bildirim listesinde görüntülenir. Bildirimler listesini açmak için simgesine tıklayın. Değerlendirmeler ve yorumlar hakında bildirim almak istemiyorsanız simgesine tıklayıp ilgili seçenekleri devre dışı bırakın.

Tüm yeni yorumlar Haber bandında görüntülenir. Doğrudan Haber Akışı bölümünden yorumları cevaplayabilir ve Beğendim ve Beğenmedim şeklinde not yazabilirsiniz.

Öneriler faydalı olmadı

Önerilen tüm adımları geçtikten sonra sorun giderilmediyse veya sorunuz listede yoksa Destek Ekibi'ne başvurun.