Mobil cihazlardan fotoğraf ve videoları sınırsız otomatik yükleme

Telefon veya tabletinizle birçok foto ve video çekiyorsanız medya dosyalarının Yandex.Disk'e sınırsız otomatik yüklemesini ayarlayın. Böylece telefonunuza veya tabletinize bir şey olsa bile fotoğraflarınız kaybolmaz.

Sınırsız otomatik yükleme etkinleştirildiğinde fotoğraf ve videolar Disk'inizde alan kaplamaz, servisin sayfasında ve mobil uygulamasında Tüm fotoğraflar bölümünde erişilebilir.

Not. Videoların Disk'e sınırsız kaydı özelliğinden sadece Disk Pro aboneleri yararlanabilir. Fotoğrafların Disk'e sınırsız kaydı ise ücretsizdir.

Eğer fotoğraf ve videolarınKameradan yüklenenler klasörüne yüklenmesini ve bilgisayarda eşitlenmesini istiyorsanız sınırsız otomatik yüklemeyi devre dışı bırakın. Kameradan yüklenenler klasörüne otomatik yükleme hakkında özel makalede daha fazla bilgi edinin.

 1. Sınırsız otomatik yüklemeyi etkinleştir
 2. Sınırsız yüklemeyi devre dışı bırakma
 3. Fotoğraf ve videolar ile işlemler
 4. Fotoğraf ve videolar hangi klasörde depolanır?
 5. Yüklenen fotoğraf ve video bildirimleri
 6. Benim Yandex.Disk'imde başkasının fotoğrafları ve videoları var
 7. Bende sınırsız yüklemenin etkinleştirilmiş olup olmadığını nereden öğrenebilirim?
 8. Otomatik yükleme özelliği çalışmıyor
 9. Otomatik yükleme sırasında fotoğraf veya video kalitesi düşrü

Sınırsız otomatik yüklemeyi etkinleştir

Uygulama ilk kez başlatıldığında

Uygulama ilk kez başlatıldığında otomatik yükleme ayarları penceresi görüntülenir. Etkinleştir öğesine tıkladığınızda otomatik yükleme otomatik olarak başlar. Sadece Wi-Fi ağına bağlandığında fotoğraflar varsayılan olarak yüklenir. Fotoğrafların hem Wi-Fi hem de mobil ağ üzerinden yüklenmesi için Sadece Wi-Fi ile yükle özelliğini devre dışı bırakın.

Otomatik yüklemeyi daha sonra ayarlamak istiyorsanız pencereyi kapatın.

Uygulama ayarlarında
 1. Ayarlar'a geçin.
 2. Fotoğraf için otomatik yükleme bloğunda gerekli otomatik yükleme seçeneğini seçin.

Otomatik yükleme seçenekleri

 • Sadece Wi-Fi ile yükle. Dosyalar sadece Wi-Fi ağına bağlandığında yüklenir.
 • Herhangi bir ağ ile. Dosyalar herhangi bir Internet bağlantısı (Wi-Fi veya mobil internet) bulunduğunda yüklenir.
  Uyarı. Mobil internet bağlantısı kullanıldığında, bu servis için mobil hesabınızdan sizden bir ücret alınabilir.

Sınırsız otomatik yüklemeye nasıl geçebilirim?

Daha önce otomatik yüklemeyi kullandıysanız (fotoğraf veya videolarınız Kameradan Yüklenenler'e yüklendiyse) sınırsız otomatik yüklemeye geçiş yapabilirsiniz:

 1. Yandex.Disk mobil uygulamasını en güncel sürüme güncelleyin.
 2. Uygulamayı başlatın.
 3. Sınırsız fotoğraf yükleme bloğunda Etkinleştir öğesine tıklayın.
Yanlışlıkla sınırsız yükleme bloğunu kapattım

Eğer sınırsız otomatik yüklemeye geçmek istiyorsanız ama yanlışlıkla sınırsız yükleme bloğunu kapattıysanız:

 1. Uygulama ayarlarını açın.
 2. Sınırsız fotoğraf yükleme bloğunda Etkinleştir öğesine tıklayın.

Sınırsız yüklemeyi devre dışı bırakma

 1. Uygulama ayarlarını açın.
 2. Sınırsız otomatik yükleme özelliğini kapatın (Fotoğrafları otomatik yükle bloğunun altında).

Sınırsız yüklemeyi devre dışı bıraktığınızda fotoğraf ve videolar “Kameradan yüklenenler” klasörüne yüklenmeye ve Disk'inizde alan kaplamaya başlar.

Fotoğraf ve videolar ile işlemler

Otomatik yüklenen fotoğraf ve videolar ile standart dosyalar ile yapılan işlemler de yapılabilir: onları görüntüleyebilir, albüme ekleyebilir, indirebilir ve paylaşabilirsiniz. Fakat fotoğrafı Disk'teki başka bir klasöre kopyalarsanız, Çöp Kutusu'na aktarırsanız veya düzeltirseniz, bu fotoğraf Disk'inizde alan kaplamaya başlar.

Fotoğraf ve videolar hangi klasörde depolanır?

Otomatik yüklenen dosyalar, mobil uygulamalarda Tüm fotoğraflar ve Yayın Akışı bölümlerinde ve servisin sayfasında Tüm fotoğraflar ve Son yüklenenler bölümlerinde gösterilir.

Sınırsız yükleme etkinleştirildiğinde fotoğraf ve videolar Kameradan yüklenenler klasörüne yüklenmez ve bilgisayardaki program ile eşitlenmez. Sınırsız fotoğraflara bilgisayarda erişebilmek için otomatik indirme özelliğini etkinleştirin:

 1. Dosya → Ayarlar menülerini sırayla açın.
 2. Otomatik yükleme sekmesine geçin.
 3. Yanımda müsait olacak fotoğraf ve videoları bilgisayara kopyala seçeneğini etkinleştirin.
 4. Yandex.Disk'ten fotoğraf ve videolar klasörünün oluşturulacağı yeri seçin — fotoğraf ve videolar bu klasöre indirilir.
 5. Disk'e otomatik yüklenen veya sadece yeni fotoğraf ve videoları indir öğesini seçin.
Sınırsız yüklemeyi devre dışı bıraktım

Fotoğraf ve videolar otomatik oluşturulan “Kameradan yüklenenler” klasörüne yüklenir. Bu durumda dosyalar Disk'te alan kaplar.

Otomatik yükleme klasörü değiştirilemez. “Kameradan yüklenenler” klasörünü yeniden adlandırır, siler ya da başka yere taşırsanız, onun yerine aynı adı taşıyan yeni bir klasör oluşturulur ve fotoğraflarınız ve videolarınız buraya yüklenir.

Kameradan yüklenenler klasörünü “paylaşabilir” veya ortak erişime açabilirsiniz. Bu klasördeki dosyalar, erişim izni verdiğiniz veya klasörün paylaşım bağlantısını gönderdiğiniz kullanıcıların erişimine açık olur.

Fotoğrafları ve videoları “Kameradan yüklenenler” klasöründe depolamak istemiyorsanız Disk'teki başka bir klasöre taşıyabilirsiniz. Bu dosyalar bir daha yüklenmez.

Yüklenen fotoğraf ve video bildirimleri

Disk'e yeni fotoğraf veya videolar otomatik yüklendiğinde servisin sayfasında ekranın sağ üst köşesinde durum hakkında bir bildirim mesajı görüntülenecek. Benzer bir bildirim ayrıca tüm bildirimler listesine de eklenecek. Bildirimler listesini açmak için simgesine tıklayın. Otomatik yüklemeler hakkında mesajlar almak istemiyorsanız simgesine tıklayıp ilgili seçeneği devre dışı bırakın.

Benim Yandex.Disk'imde başkasının fotoğrafları ve videoları var

Başkasına ait mobil cihazdan giriş yapmışsanız başkasının dosyaları Yandex.Disk'inize geçebilir. Bu durumda, otomatik yükleme etkinse cihazdaki dosyalar Yandex.Disk'e yüklenir.

Başkasına ait dosyaların Yandex.Disk'inize yüklenmesini aşağıdaki yöntemlerle durdurabilirsiniz:

Tüm cihazlarda çıkış yap
Yandex.Disk'inize başkasına ait dosyaların geçmemesi için tüm cihazlarda Yandex.Disk'inizden çıkış yapın.
Programların erişimini iptal et

Ayrıca Yandex.Disk programlarının ve uygulamalarının sunucudaki dosyalarınıza erişimini iptal edebilirsiniz:

 1. Erişim denetimi sayfasını açın.
 2. Listede Yandex.Disk ismi geçen tüm satırları bulun.
 3. Her satıra dokunun ve Sil'e tıklayın.

Bende sınırsız yüklemenin etkinleştirilmiş olup olmadığını nereden öğrenebilirim?

 1. Yandex.Disk uygulamasının ayarlarında otomatik yüklemenin etkinleştirilmiş olup olmadığını kontrol edin.
 2. Telefonunuzla birkaç fotoğraf çekin.
 3. Fotoğrafların Disk'e otomatik yüklendiğinden emin olun.
 4. Bu fotoğrafların Tüm fotoğraflar bölümünde gösterildiğinden ve Kameradan yüklenenler klasöründe gösterilmediğinden emin olun.

Mobil uygulamada ayarları açıp Sınırsız otomatik yükleme özelliğinin etkinleştirilmiş olup olmadığından emin olabilirsiniz (iOS: Fotoğrafları otomatik yükle bloğunda, Android: Fotoğrafları otomatik yükle bloğunun altında).

Otomatik yükleme özelliği çalışmıyor

Otomatik yükleme gerçekleşmiyorsa mobil uygulamanın ayarlarını açın ve Sınırsız otomatik yükleme seçeneğinin etkin olup olmadığından emin olun (iOS: Otomatik fotoğraf yükleme bloğunda, Android: Otomatik fotoğraf yükleme bloğunun altında).

Otomatik yükleme sırasında fotoğraf veya video kalitesi düşrü

Görseller yükleme sırasında ilaveten sıkıştırılmadığı için Disk'te orijinal kalitede saklanır. Ancak veri kullanımını azaltmak ve Disk ile çalışmayı hızlandırmak amacıyla, sitede görüntülemek üzere Disk daha düşük çözünürlüklü önizleme oluşturur. Görseli orijinal kalitede görüntülemek için onu bilgisayara indirin.

Disk sitesinde video düşük kalitede oynatılıyorsa büyük ihtimalle video oynatıcının sağ alt köşesinde düşük çözünürlük seçildi. Bunu daha yüksek olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Sitede video maksimum 1080 p kalitede izlenebilir, bu nedenle video çözünürlüğü daha yüksekse orijinal kalitede görüntülemek için videoyu bilgisayara indirin.