Sorular ve yanıtlar

Disk'teki alan dolduktan sonra ne olur?

Disk'teki alanınız dolduktan sonra yeni dosyaları yükleyemeyeceksiniz. Disk'e zaten yüklü olan dosyalar engellenmez ve görüntülemeye, indirilmeye, paylaşmaya ve diğer işlemler için açık kalır.

Tüm olanaklara sahip olmak için, Disk alanınızı büyütün.

Disk'e hangi boyutta dosyalar yüklenebilir?

Yandex.Disk'e yüklediğiniz bir dosyanın boyutu en fazla 10 GB olabilir. Büyük dosyaları yüklemek için “Yandex.Disk” programını ya da WebDAV protokolü üzerinden erişimi kullanmanızı öneririz (tarayıcılar, boyutu 2 GB'ı geçen dosyaların işlemini gerçekleştiremez).

Boyutu 10 GB'tan büyük dosyalar Disk'e yüklenemez. Bilgisayarınızdaki Yandex.Disk klasörüne böyle bir dosya kopyalarsanız bu dosya eşitlenmez.

İçinde dosyalar bulunan bir klasörü Disk'e kopyalayabilir miyim?

Evet, istediğiniz bir klasörü bilgisayarınızdaki Yandex.Disk klasörüne kopyalayabilirsiniz. Kopyalanan klasör, tüm içeriğiyle birlikte sunucuya otomatik olarak yüklenecektir.

Ayrıca servis sayfasına sürükleyerek klasörleri yükleyebilirsiniz. Klasörler yüklenmiyorsa WebKit bazlı bir tarayıcı kullandığınızdan emin olun.

Mobil uygulama kullanarak dosyaları ayrı bir klasöre yüklemek için gerekli klasörü oluşturup açın.

Dosyalar ne kadar süreyle saklanır?

Dosyalar, siz kendiniz silmediğiniz sürece sunucuda saklanır.

Not. Hesabınızı sildiğinizde, Yandex tüm verilerinizi de siler. Hesabınızı silmeniz mutlaka gerekliyse, size gereken dosyaları bilgisayarınıza indirmeyi unutmayın.

Servisteki tüm dosyalarda arama yapılabilir mi?

Hayır, Yandex.Disk dosyaları indekslenmez. Başka birinin dosyasını ancak, bu dosya yayınlanmışsa ve dosyanın bağlantısını biliyorsanız indirebilirsiniz.

Dosyalarınızın bağlantılarını bloglarda ve forumlarda yayınlarken dikkatli olun: Dosyanız çok aktif olarak indirilirse indirme hızı sınırlandırılır.

Dosyaları Yandex.Disk'te depolamak güvenli midir?

Normal bir bilgisayar veya telefondan daha güvenlidir.

  • Yandex.Disk bozulmaz ya da kaybolmaz.
  • Yüklenen tüm dosyalar antivirüs yazılımıyla otomatik olarak kontrol edilir.
  • Dosyaların güvenliği en modern teknolojilerle sağlanır.
  • Tüm uygulamalar ve Yandex.Disk sitesi yalnızca şifreli bağlantı üzerinden veri aktarır.

Yüklenen dosyalar virüslere karşı nasıl denetlenir?

Yandex.Disk servisinde depolanan 1 GB'a kadar büyüklükteki tüm dosyalar Dr.Web antivirüs programıyla denetlenir.

“Yandex.Disk” programının yüklü olduğu bir cihazımı kaybedersem ne yapabilirim?

Dizüstü bilgisayar, bilgisayar veya telefon kaybettiyseniz Yandex.Disk programlarının ve uygulamalarının sunucudaki dosyalarınıza erişim iznini iptal edin. Bunu yapmak için Uygulamalar sayfasında Yasakla butonuna tıklayın; bu ayar “Yandex.Disk” (bilgisayar programı) ya da “Mobil Yandex.Disk” (cep telefonu uygulaması) için geçerlidir. Cihaz şans eseri bulunursa, yalnızca kullanıcı adı ve şifreyi girmeniz gerekecektir.

Yayınlanmış dosyaya erişim neden yasaklanmış olabilir?

Kullanıcı sözleşmesi'nin ihlal edilmesi halinde, Yandex.Disk'te yayımlanmış bir dosyaya erişim, dosyanın sahibi dışında tüm kullanıcılar için sınırlandırılabilir. Özellikle de yasaları, Kullanıcı Sözleşmesi'nin hükümlerini ve (veya) üçüncü şahısların haklarını ve yasal çıkarlarını (telif hakları dahil) ihlal eden materyallerin yayınlanması nedeniyle sınırlama getirilebilir. Anonim içerik haklarının sınırlanmasına ilişkin Yandex ilkeleri hakkında bilgi edinmenizi öneririz.

Dosyanın yayınlanmasının Kullanıcı Sözleşmesi hükümlerini ihlal etmediğinden eminseniz aşağıdaki formu kullanarak bizimle irtibata geçin.

Yayınlanmış dosya neden indirilemiyor?

Herkese açık dosya bir gün içinde birçok defa indirildiyse, onu indirme imkanı sınırlandırılmış olabilir.

Dosyaların toplam boyutu neden Disk'te kaplanan alandan düşük?

Disk sayfasından veya bilgisayarınızdaki Yandex.Disk klasöründen sildiğiniz dosyalar Çöp Kutusu'na gider. Onların boyutu programda görüntülenmez fakat bu dosyalar da Disk'te alan kaplar. 30 gün sonra bu dosyalar otomatik olarak silinir. Yeterli alanınız yoksa Çöp Kutusu'nu daha erken temizleyebilirsiniz.

Paylaşılan dosya veya klasör neden yavaş indiriliyor?

Disk alanınızdan indirilen ortak erişime açık dosyaların ya da klasörlerin boyutu, kullanabildiğiniz Disk boyutunun iki katından fazla olduğunda, dosyalarınızın indirme hızı 64 Kbit/sn düşer. Sınırlama 24 saat için geçerli, bu süre geçtiğinde indirme sayacı sıfırlanır.

Bir başkasının yayınlanmış dosyasını ya da klasörünü hızlı bir şekilde indirmek için onu kendi Disk alanınıza kaydedin. Dosya ya da klasör hemen Disk alanınızda görünür ve kendi dosyalarınızı ya da klasörlerinizi istediğiniz zaman herhangi bir sınırlama olmaksızın indirebilirsiniz.