Ek alan satın alma

1 ay veya 1 yıl süreyle ek Disk depolama alanı satın alabilirsiniz. Disk'in kapasitesini arttır sayfasına gidip size uygun paketi (10 GB, 100 GB veya 1 TB) seçin ve hizmet bedelini banka kartıyla ödeyin (Visa veya MasterCard).

Satın alınan depolama alanı, ücretli veya ücretsiz olmasına bakılmaksızın mevcut alana ek olarak tahsis edilmektedir. Örneğin, Disk kapasiteniz 12 GB ise 100 GB'lık paketi satın aldıktan sonra toplam depolama alanınız 112 GB olacaktır.
Not. Yandex'te birden fazla hesabınız varsa Disk alanını genişletmek istediğiniz hesaptan kullanıcı girişi yaptığınızdan emin olun.

Yandex.Money ile sadece Yandex.Money elektronik cüzdanının bağlı olduğu kullanıcı hesabınız için Disk alanı ücretini ödeyebilirsiniz. Diğer kullanıcı hesaplarınız için bunu Yandex.Money cüzdanınızdan ödemeniz mümkün değildir.

Paket seçilirken varsayılan ayarlar aşağıdaki gibidir:

 • Süre: “1 ay”. Ek alanı 1 yıl için almak istiyorsanız listede ilgili seçeneği işaretleyin.
 • Tekrarlanan ödeme seçeneği belirlenir. Ek Disk alanını bir defaya mahsus almak istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakın.
 1. Toptan paket alabilir miyim?
 2. Ek alan ödemesinde hata oluştu
 3. Ödemenin uzatılması
 4. Paketin geçerlilik süresinin sonu
 5. Tüzel kişiler için ödeme teyidi
 6. Öneriler faydalı olmadı

Toptan paket alabilir miyim?

Evet, isteğiniz miktarda aynı veya çeşitli paket alabilirsiniz. Örneğin; 3,5 TB'lık Disk kapasitesine ihtiyacınız varsa 1'er TB'lık üç paket ve 100'er GB'lık beş paket alabilirsiniz.

Ek alan ödemesinde hata oluştu

Ek alan ödemeleri sırasında ortaya çıkan hataların büyük kısmı, ödeme için kullanmakta olduğunuz bankadan kaynaklanmaktadır. Maalesef, hatalar bize açıklamasız olarak geri döner.

Ödeme aşağıdaki nedenlerden dolayı gerçekleştirilememiş olabilir:

 • Kart bilgileri hatalı girilmiş. Girilen ad, soyad, son kullanım tarihi ve CVV/CVC kodu bilgilerini kontrol ederek ödemeyi tekrar yapmayı deneyin.

 • Kullanılan kartın hesap bakiyesi yetersiz.

 • Girilen kart geçersiz veya son kullanım tarihi dolmuş.

 • Kartın ödeme limiti aşılmış.

 • Banka internet alışverişini yasaklamış.

Not. Yukarıda listelenen tüm nedenleri gözden geçirdiyseniz, ödemenin ilgili kartla neden yapılamadığını öğrenmek için ödeme için kullandığınız bankanın müşteri destek hattını arayın. Müşteri destek iletişim bilgileri genellikle kartın arka yüzünde, alt kısımda belirtilir.

Ödemenin uzatılması

Seçilen paketin ödemesini istediğiniz zaman uzatabilirsiniz. Mevcut paketin geçerlilik süresi henüz dolmadıysa, yeni paket eskisi bittikten sonra etkinleştirilir.

Ödemeyi uzatmak için, Disk'in kapasitesini arttır sayfasına gidin ve istediğiniz paketin karşısındaki Uzat butonuna tıklayın.

Seçilen paketin ödemesi otomatik olarak uzatılacak şekilde ayar yapabilirsiniz. Bunu yapmak için hizmeti satın alırken Tekrarlanan ödeme seçeneğini işaretleyin. Gelecekte, seçilen paketin tutarı hesabınızla ilişkilendirdiğiniz karttan otomatik olarak çekilir. Ödemelerin başarıyla gerçekleştirildiği veya başarısız olduğu bilgisi Yandex posta kutunuza gönderilir.

Uyarı. Tek seferlik ödeme, tekrarlanan ödeme haline getirilemez. Ödemeyi otomatik olarak uzatmak istiyorsanız, böyle bir paket satın alabilir ve ödemesini yaparken Tekrarlanan ödeme seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

İstediğiniz zaman, Disk'in kapasitesini arttır sayfasına giderek ödemeyi otomatik uzatma talimatını iptal edebilirsiniz. Bunu yapmak için gerekli paket karşısında Tekrarlanan ödeme → Ödemenin tekrarlanmasını iptal et bağlantısına tıklayın. Bu durumda paket, en son ödeme döneminin sonuna kadar aktif olur.

Disk'in kapasitesini arttır sayfasında ayrıca, bedeli ödenen Disk alanının hangi tarihe kadar kullanılabileceğini görebilirsiniz. Paketlerinizin geçerlilik süresinin dolmasına az kaldığıyla ilgili bildirimler Yandex posta kutunuza gönderilir.

Paketin geçerlilik süresinin sonu

Ek depolma alanı, ödeme süresi bittiğinde ödenmemiş alan iptal edilecektir. Disk'te depolanmakta olan dosyalar tahsis edilen depolama alanını aşsa bile silinmez ve bunlara erişiminiz engellenmez. Bu dosyalarla görüntüleme, indirme veya paylaşma gibi istediğiniz kadar istediğiniz her türlü işlemler yapabileceksiniz.

Depolanan dosyaların toplam boyutu kullanılabilir kapasiteyi aşıyorsa kullanılmakta olan kapasiteyi tahsis edilen kullanılabilir alana kadar düşürmediğiniz veya tekrar ek depolama kapasitesi satın almadığınız takdirde yeni dosyalar yükleyemeyeceksiniz. Alanı iki yöntemle boşaltabilirsiniz: Yandex.Disk'teki dosyaları silebilirsiniz veya dosyaları bilgisayarınızdaki Disk ile eşitlenmeyen klasörlere taşıyabilirsiniz.

Tüzel kişiler için ödeme teyidi

Yandex.Disk, ticaret dışı kişisel kullanıma mahsustur. Bu nedenle, kurum adına ödeme onayı veremez, fatura kesemez veya kuruma kayıtlı kart ile ödeme yapamazsınız.

Öneriler faydalı olmadı

Önerilen tüm adımları geçtikten sonra sorun giderilmediyse veya sorunuz listede yoksa aşağıdaki formu kullanarak Destek Ekibi'ne başvurun.