Windows programı

“Yandex.Disk” sayesinde Disk'teki dosyalar ile bilgisayarınızda çalışabilirsiniz; Disk'teki dosyalarda yapılan tüm değişiklikler internet bağlantısı aracılığıyla otomatik olarak eşitlenir.

Sınırlama.

“Yandex.Disk” programı aşağıdaki işletim sistemlerine kurulabilir:

 • 32-bit Windows XP Service Pack 3 (sürüm 0.8 için Service Pack 1 ve Service Pack 2 desteği mevcut);
 • 64-bit Windows XP Service Pack 2 (sürüm 0.8 için Service Pack 1 desteği mevcut);
 • Windows Vista;
 • Windows 7;
 • Windows 8 (klasik arayüz).
 • Windows 10.

Programın kurulumu

Programı disk.yandex.com.tr/download sayfasından indirin. Dosya indirilmeye başladığında, sayfada çalıştırma talimatları görüntülenir.

Kurulumdan sonra, Windows sistem tepsisinde (bildirim alanında) program simgesi görünür.

Programda yetkilendirme

Kurulum yapıldıktan sonra “Yandex.Disk” programı Yandex hesabınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi ister. Giriş yapıncaya kadar, sistem tepsisindeki simgede bir ünlem işareti görüntülenir.

Kurulum yaptıktan sonra hemen giriş yapmadıysanız program simgesine tıklayıp Disk henüz ayarlanmadı, Yandex.Disk'i ayarla bağlantısına tıklayın.

Henüz Yandex'e kaydolmadıysanız Kaydol bağlantısına gidin ve kaydolun. Daha sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Uyarı. “Yandex.Disk” programına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız “Yandex.Anahtar” uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Disk klasörünün konumunu seçme

“Yandex.Disk” programı, Disk'inizin kopyasının saklanacağı klasörü otomatik olarak oluşturur. Programı kurduktan hemen sonra klasörün bilgisayardaki konumunu ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Klasör konumunu ayarla → Düzenle butonuna tıklatın ve klasörü seçin.

Not. Yandex.Disk klasörü için bilgisayarda yeterli alan yoksa program sizi uyaracaktır. Seçmeli eşitlemeyi ayarlayabilirsiniz veya Disk dosyaları için farklı bir klasör seçebilirsiniz.

Bu adımı es geçtiyseniz klasör konumunu farklı bir yolla seçebilirsiniz:

 1. Program menüsünü açın.
 2. butonuna tıklayın.
 3. Ayarlar maddesini seçin.
 4. Klasör bloğunda Değiştir butonuna tıklayın.

Dosyalar ve klasörlerle çalışma

Disk'e yüklemek istediğiniz dosyaları Yandex.Disk klasörüne kopyalamanız veya taşımanız yeterlidir. Örneğin Rehber'de klasör açın (program menüsünde simgesine tıklayın) ve gerekli dosyaları buraya sürükleyin. Eşitleme sonrasında, taşınan dosyalar sunucuda görünür. Disk sayfasını açıp tüm dosyaların yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

En son eşitlenen dosyaları ve klasörleri program menüsünde bulabilirsiniz; bunlar ile çalışmak için Yandex.Disk klasörünü açmanız gerekmez. Dosyayı menüden hızlıca açabilirsiniz, paylaşabilirsiniz, gerekli programın penceresine taşıyabilirsiniz veya silebilirsiniz.

Yandex.Disk klasöründen sildiğiniz dosyalar, sunucuda Çöp Kutusu'na taşınır. Bu dosyalar Çöp Kutusu'nda 30 gün boyunca depolanır, bu süre bittikten sonra sunucudan otomatik olarak silinir. Sunucudan silinmiş dosyalar geri alınamaz.

Not. Çöp Kutusu'na taşınan dosyalar, Disk'inizde yer kaplamaya devam eder. Yeterli alanınız yoksa, Çöp Kutusu'nu boşaltın.

Disk'te Çöp Kutusu'nu boşaltmak için Yandex.Disk klasörünü açıp Çöp Kutusu'na fareyle sağ tıklayın ve menüde Yandex.Disk: Çöp kutusunu temizle öğesini seçin.

Dosya ya da klasör nasıl paylaşılabilir?

Bilgisayarınızdaki herhangi bir dosya ya da klasörü paylaşabilirsiniz. Henüz Disk'e yüklemediğiniz dosya ya da klasörü seçerseniz program onu otomatik olarak sunucudaki Disk'in kök klasörüne yükler ve arabelleğe açık bağlantıyı kopyalar.

Gerekli dosya ya da klasör üzerine gelip farenin sağ tuşuyla tıklayın. Bu bir klasör olduğunda açılan menüde Yandex.Disk → Açık bağlantıyı kopyala öğesini seçin. Dosya olduğunda Yandex.Disk: Açık bağlantıyı kopyala.

Ayrıca dosya ya da klasörü programın menüsünden de paylaşabilirsiniz:

 1. Bildirim panosunda Disk simgesine tıklayın.
 2. Listeden dosyayı seçip Paylaş butonuna tıklayın:

Kopyalanan bağlantıyı bir e-postaya ekleyebilir, sosyal ağa yerleştirebilir vb. işlemleri yapabilirsiniz.

Not. Bu şekilde sadece son eşitlenen dosyaları paylaşabilirsiniz.

Klasöre erişim nasıl açılır?

Yandex.Disk klasörünü açın ve gerekli klasörü fareyle sağ tıklayın. Ekrana gelen menüde Yandex.Disk: Genel erişimi ayarla öğesini seçin.

Program tarayıcınızda erişim ayarları sayfasını açar. Bu sayfada erişim izni vermek istediğiniz arkadaşlarınızı seçebilir ve haklarını belirleyebilirsiniz.

Seçmeli klasör eşitlemesi nasıl ayarlanır?

Bilgisayarda yer tasarrufu sağlamak için bir veya birkaç klasörlerin eşitlemesi devre dışı bırakılabilir. Bu klasörler bilgisayardan silinir ancak servis sayfasında ve diğer Yandex.Disk uygulamalarında erişilebilir olarak kalır.

Eşitleme yönetimi yalnızca, doğrudan Disk klasöründe bulunan klasörler için kullanılabilir. Örneğin Yandex.Disk/Müzik klasörü için eşitleme ayarlarını değiştirebilirken, içinde bulunan Yandex.Disk/Müzik/Sık Kullanılanlar klasörü için ayarları değiştiremezsiniz.

Seçmeli eşitlemeyi program ilk başlatıldığında tüm klasörlerin bilgisayara indirilmemesi için de ayarlayabilirsiniz.

Fotoğraf ve videoların otomatik yüklenmesi nasıl ayarlanabilir?

Herhangi bir elektronik ortamdaki (fotoğraf makinesi, akıllı telefon, bellek kartı vs.) tüm fotoğraf ve video dosyalarınızı Disk'e otomatik olarak yükleyebilir ve bunları Disk'teki “Kameradan Yüklenenler” klasöründe ya da diğer herhangi bir klasörde saklayabilirsiniz.

Disk simgesi sistem tepsisine (bildirim alanı) nasıl getirilir?

Disk servisinin her zaman elinizin altında olması için “Yandex.Disk” programının simgesi her zaman Windows sistem menüsünde bulunur. Simge görev çubuğunda görünür bir konumda değilse, sistem tepsisinin görünür bir kısmına taşıyın:

Hatalar nasıl bildirilir?

“Yandex.Disk” programı ile çalışırken bir hata ile karşılaşırsanız bizi bilgilendirin:

 1. Program simgesine tıklayın.
 2. butonuna tıklayın.
 3. Menüde Bilgi → Hatayı bildir seçeneğini seçin.