Windows programı

“Yandex.Disk” sayesinde Disk'teki dosyalar ile bilgisayarınızda çalışabilirsiniz; Disk'teki dosyalarda yapılan tüm değişiklikler internet bağlantısı aracılığıyla otomatik olarak eşitlenir.

Sınırlama. “Yandex.Disk” programı aşağıdaki işletim sistemlerine kurulabilir:
 • 32-bit Windows XP Service Pack 3 (sürüm 0.8 için Service Pack 1 ve Service Pack 2 desteği mevcut)
 • 64-bit Windows XP Service Pack 2 (sürüm 0.8 için Service Pack 1 desteği mevcut)
 • Windows Vista
 • Windows 7
 • Windows 8 (klasik arayüz)
 • Windows 10.
 1. Kurulum ve ilk giriş
 2. Disk klasörünün konumunu seçme
 3. Dosyalar ve klasörlerle çalışma
 4. Dosya ve klasör nasıl paylaşılır
 5. Klasöre erişim nasıl açılır
 6. Disk'e fotoğraf ve videoları otomatik yükleme
 7. Bilgisayarda Yandex.Disk klasörü için alan yeterli değil. Bu nasıl çözülür?
 8. Windows sistem tablosuna (bildirim alanına) Disk simgesi nasıl eklenir?
 9. Hatalar nasıl bildirilir?

Kurulum ve ilk giriş

Programı disk.yandex.com.tr/download sayfasından indirin. Dosya indirilmeye başladığında, sayfada çalıştırma talimatları görüntülenir.

Kurulumdan sonra, Windows sistem tablosunda (bildirim alanında) program simgesi görünür.

Kurulum yapıldıktan sonra “Yandex.Disk” programı Yandex hesabınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi ister. Kullanıcı girişi yapılana kadar bildirim alanında simge görünür.

Kurulum yaptıktan sonra hemen giriş yapmadıysanız program simgesine tıklayıp Disk henüz ayarlanmadı, Yandex.Disk'i ayarla bağlantısına tıklayın.

Henüz Yandex'te kayıtlı değilseniz Kaydol bağlantısına gidin ve kayıt işlemini tamamlayın. Daha sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Uyarı. Yandex.Disk programına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız “Yandex.Anahtar” mobil uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Disk klasörünün konumunu seçme

“Yandex.Disk” programı, Disk'inizin kopyasının saklanacağı klasörü otomatik olarak oluşturur. Programı kurduktan hemen sonra klasörün bilgisayardaki konumunu ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Klasör konumunu ayarla → Düzenle butonuna tıklatın ve klasörü seçin.

Not. Yandex.Disk klasörü için bilgisayarda yeterli alan yoksa program sizi uyaracaktır. Seçmeli eşitlemeyi ayarlayabilirsiniz veya Disk dosyaları için farklı bir klasör seçebilirsiniz.

Bu adımı es geçtiyseniz klasör konumunu farklı bir yolla seçebilirsiniz:

 1. Program menüsünü açın.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Ayarlar maddesini seçin.
 4. Klasör bloğunda Değiştir butonuna tıklayın.

Dosyalar ve klasörlerle çalışma

Disk'e yüklemek istediğiniz dosyaları Yandex.Disk klasörüne kopyalamanız veya taşımanız yeterlidir. Örneğin Rehber'de klasör açın (program menüsünde simgesine tıklayın) ve gerekli dosyaları buraya sürükleyin. Eşitleme sonrasında, taşınan dosyalar sunucuda görünür. Disk sayfasını açıp tüm dosyaların yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

En son eşitlenen dosyaları ve klasörleri program menüsünde bulabilirsiniz. Bunlar ile çalışmak için Yandex.Disk klasörünü açmanız gerekmez. Dosyayı menüden hızlıca açabilir, paylaşabilir, gerekli programın penceresine taşıyabilir veya silebilirsiniz.

Yandex.Disk klasöründen sildiğiniz dosyalar, sunucuda Çöp Kutusu'na taşınır. Bu dosyalar Çöp Kutusu'nda 30 gün boyunca depolanır, bu süre bittikten sonra sunucudan otomatik olarak silinir. Sunucudan silinmiş dosyalar geri alınamaz.

Not. Çöp Kutusu'na taşınan dosyalar, Disk'inizde yer kaplamaya devam eder. Yeterli alanınız yoksa, Çöp Kutusu'nu boşaltın.

Çöp Kutusu'nu temizlemek için Çöp Kutusu simgesine sağ tıklayın ve açılan menüde Çöp Kutusu'nu temizle öğesini seçin.

Dosya ve klasör nasıl paylaşılır

Bilgisayarınızdaki herhangi bir dosya ya da klasörü paylaşabilirsiniz. Henüz Disk'e yüklemediğiniz dosya ya da klasörü seçerseniz program onu otomatik olarak sunucudaki Disk'in kök klasörüne yükler ve arabelleğe açık bağlantıyı kopyalar.

Gerekli dosya ya da klasör üzerine gelip farenin sağ tuşuyla tıklayın. Açılan menüde, klasör için Yandex.Disk → Ortak bağlantıyı kopyala seçin, dosya için ise Yandex.Disk: Ortak bağlantıyı kopyala seçin.

Ayrıca dosya ya da klasörü programın menüsünden de paylaşabilirsiniz:

 1. Bildirim panosunda Yandex.Disk simgesine tıklayın.
 2. Listeden dosyayı seçip Paylaş butonuna tıklayın:

Kopyalanan bağlantıyı bir e-postaya ekleyebilir, sosyal ağa yerleştirebilir vb. işlemleri yapabilirsiniz.

Not. Bu şekilde, sadece son eşitlenen dosyaları paylaşabilirsiniz.

Klasöre erişim nasıl açılır

Yandex.Disk klasörünü açın ve gerekli klasöre sağ tıklayın. Açılan menüde Yandex.Disk: Ortak erişimi ayarla öğesini seçin.

Uygulama, tarayıcınızda Erişim ayarları sayfasını açar. Bu sayfada erişime yetkilendireceğiniz kişileri seçebilir ve erişim haklarını belirleyebilirsiniz.

Disk'e fotoğraf ve videoları otomatik yükleme

Disk'e fotoğraf makinesi, akıllı telefon, hafıza kartı ve benzeri cihazlardan fotoğraf ve video yükleyebilir, Kameradan yüklenenler“ klasörüne” veya Disk'teki başka bir klasöre kaydedebilirsiniz.

Dosya yükleme

Cihazı bilgisayarınıza bağlayın ve otomatik yüklemeyi size sunan iletişim kutucuğunun çıkmasını bekleyin:

Fotoğraf ve video dosyalarının Disk'e yüklenmesini başlatmak için Yükle butonuna tıklayın. Bir dahaki sefer bağlanıldığında bu cihazdan yüklemenin sorulmadan her zaman otomatik başlaması için Fotoğrafları ve videoları her zaman <Cihaz adı> cihazından yükle onay kutusunu işaretli bırakın.

Cihazınızda bulunan tüm fotoğraf ve video dosyaları varsayılan olarak, otomatik oluşturulan “Kameradan yüklenenler” klasörüne yüklenir. Klasördeki tüm dosyalar, oluşturulma (çekim) tarihi ve saatine göre yeniden adlandırılır. Fotoğraflarınızı bilgisayarda veya servis sayfasında resim görüntüleme modunda yönetebilirsiniz.

Not. Daha önce Android, iOS veya Mac OS uygulamasında cihazınızdaki fotoğraf ve videoların otomatik olarak yükleneceği şekilde ayar yaptıysanız, Windows programı Disk'e yalnızca yeni fotoğraf ve video dosyalarını yükler.

Eğer yüklenme sırasında cihazın bilgisayara bağlantısı kapalıysa ve aynı zamanda Fotoğrafları ve videoları her zaman <Cihaz adı> cihazından yükle özelliği açıksa; bağlantı tekrar kurulduğunda yükleme otomatik olarak devam eder. Özellik kapatıldıysa otomatik yüklemenin devam ettiğini gösteren iletişim penceresi açılır.

Fotoğraf ve videoların otomatik yüklemesini durdurmak için Şimdi değil butonuna tıklayın. Açılan iletişim penceresinde sadece mevcut bağlantı için bu işlemi yapabilir veya Bu cihazdan hiçbir zaman yükleme seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Bu durumda, bu cihazın bir sonraki bağlantısında otomatik yükleme penceresi bir daha açılmaz.

Not. Ağ bağlantınız olmasa da fotoğraf ve videoların otomatik yüklemesi yine de yapılır. İnternet bağlantısı kurulduğunda, “Kameradan yüklenenler” klasörünün sunucuyla eşitlemesi başlar.

Otomatik yüklemenin iptali

Fotoğraf ve videoların otomatik yüklemesini tüm cihazlarda iptal etmek için şu işlemleri yapın:

 1. Bu cihazların bilgisayarla bağlantısını kesin.
 2. Windows bildirim panelinden program simgesine tıklayın.
 3. simgesine tıklayın.
 4. Menüden Ayarlar öğesini seçin.
 5. Otomatik yükleme sekmesine geçin.
 6. Fotoğraf ve video için otomatik yüklemeyi öner seçeneğini devre dışı bırakın.
 7. Tüm cihazları unut butonuna tıklayın.
 8. Tamam butonuna tıklayın.

Daha önce bilgisayara bağladığınız cihazdan otomatik yükleme kararını değiştirmek istiyorsanız; Fotoğraf ve videoların otomatik yüklenmesini öner özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin ve Cihazları unut butonuna tıklayın. Bu cihaza bir daha bağlanıldığında otomatik yüklemeyi öneren pencere açılır.

Bilgisayarda Yandex.Disk klasörü için alan yeterli değil. Bu nasıl çözülür?

Bilgisayarda yer tasarrufu sağlamak için tek tek klasörlerin eşitlenmesi devre dışı bırakılabilir. Bu klasörler bilgisayardan silinir ancak servis sayfasında ve diğer Yandex.Disk uygulamalarında erişilebilir olarak kalır.

Seçmeli eşitlemeyi program ilk başlatıldığında tüm klasörlerin bilgisayara indirilmemesi için de ayarlayabilirsiniz.

Klasör eşitlemesini devre dışı bırakma

Uyarı. İçindeki tüm dosyalar eşitlenmeden klasörün eşitlenmesi devre dışı bırakılamaz (klasör simgesiyle işaretlenmiştir).

Klasör eşitlemesini devre dışı bırakmak için aşağıdaki işlemleri uygulayın:

 1. Programın simgesine tıklayın.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Menüden Ayarlar öğesini seçin.
 4. Eşitleme sekmesine gidin.
 5. Eşitlemeyi devre dışı bırakmak istediğiniz klasörden işareti kaldırın.
 6. Tamam butonuna tıklayın.
 7. Değişikliklerin geçerli olması için açılan pencerede Klasörleri bu bilgisayardan kaldır butonuna tıklayın.

Klasör eşitlemesi, bağlam menüsünden de devre dışı bırakılabilir. Yandex.Disk klasörünü açın ve gerekli klasörü fareyle sağ tıklayın. Ekrana gelen menüde Yandex.Disk → Klasörün eşitlenmesini iptal et öğesini seçin:

Eşitlemeye kapalı olan klasöre dosya yükleme

Klasörün eşitlenmesini devre dışı bıraktıysanız bu klasöre dosyaları Yandex.Disk ayarlarından yükleyebilirsiniz. Bunun için Eşitleme sekmesine gidin ve dosyaları istediğiniz klasör adının üzerine sürükleyin:

Windows sistem tablosuna (bildirim alanına) Disk simgesi nasıl eklenir?

Disk servisinin her zaman elinizin altında olması için “Yandex.Disk” programının simgesi her zaman Windows sistem menüsünde bulunur. Simge görev çubuğunda görünür bir konumda değilse, sistem tepsisinin görünür bir kısmına taşıyın:

Hatalar nasıl bildirilir?

“Yandex.Disk” programı ile çalışırken bir hata ile karşılaşırsanız bizi bilgilendirin:

 1. Program simgesine tıklayın.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Menüde Bilgi → Hatayı bildir seçeneğini seçin. Bildiriminize mutlaka .sync ve Application Data klasörlerinden kayıtları (logları) eklemeyi unutmayın.

.sync klasöründen kayıt (log) alma

 1. Program simgesine tıklayın.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Menüde Yardım seçin.
 4. Ctrl tuşuna basılı tutarak Hatayı Yandex'e Bildir bağlantısına tıklayarak işaretlenen ZIP arşivini içeren klasörün açılmasını sağlayın.
 5. Bu arşivi geri bildirim formuna ekleyin.

Applicatıon Data'dan kayıtlar (loglar) alma

 1. Gezgin'i açın ve %LOCALAPPDATA%\Yandex\Yandex.Disk adresini kopyalayıp adres satırına girin.
 2. Enter tuşuna basın.
 3. Açılan klasörün içeriğini arşivleyin ve arşivi geri bildirim formuna ekleyin.