Windows için deneysel Yandex.Disk 2.0

Yandex.Disk 2.0 deneysel programı dosyaları Disk'e yüklemeyi, görüntülemeyi, Disk'ten indirmeyi ve paylaşmayı sağlar. Böylelikle dosyalar bilgisayarınızda yer almaz.

Yandex.Disk 2.0 klasik Yandex.Disk programıyla paralel olarak çalışabildiği için klasik Disk'inizi bilgisayarınızdan silmenizi gerektirmez. Veri eşitleme, ekran görüntüsü alma ile fotoğrafları ve videoları Disk'e otomatik yükleme gibi yeni özelliklerden yararlanmak için bu yeni programı deneyin.

Sınırlama.

“Yandex.Disk” programı aşağıdaki işletim sistemlerine kurulabilir:

 • 32-bit Windows XP Service Pack 3,
 • Windows Vista,
 • Windows 7,
 • Windows 8 (klasik arayüz),
 • Windows 10.
 1. Programın kurulumu
 2. Programda yetkilendirme
 3. Disk'e dosya yükleme
 4. Dosya görüntüleme ve düzenleme
 5. Dosya veya klasör indirme
 6. Dosya veya klasör taşıma
 7. Dosya veya klasör paylaşma
 8. Dosya veya klasör silme

Programın kurulumu

Programı Deneysel Yandex.Disk 2.0 sayfasından indirin. Dosya indirilmeye başladığında, sayfada çalıştırma talimatları görüntülenir.

Kurulumdan sonra, Windows sistem tepsisinde (bildirim alanında) program simgesi görünür.

Programda yetkilendirme

Kurulum yapıldıktan sonra Yandex.Disk 2.0 programı Yandex hesabınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi isteyecek. Siz kullanıcı girişi yapana kadar bildirim alanında simgesi görünür.

Program kurulumundan hemen sonra kullanıcı girişi yapmadıysanız bildirim alanındaki simgeye çift tıklayın.

Henüz Yandex'te kayıtlıysanız Kaydol bağlantısına gidin ve kayıt işlemini tamamlayın. Daha sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Uyarı. Yandex.Disk 2.0 programına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız “Yandex.Anahtar” mobil uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Disk'e dosya yükleme

Disk'inize yüklemek istediğiniz dosyaları program penceresine kopyalamanız veya taşımanız yeterlidir. Örneğin klasörü programda açın ve ilgili dosyaları içine sürükleyin. Veya Yükle butonuna tıklayıp bilgisayarınızdaki ilgili dosyaları seçin.

Dosya yükleme alanının kullanımı

Yeni dosyaları Yandex.Disk'e sık sık yüklemeniz gerekiyorsa özel dosya yükleme alanından yararlanmanız önerilir. Bu alan ekranın sağ alt köşesinde tüm pencerelerin üstünde görüntülenir.

Dosya yükleme alanının görüntülenmesini engellemek için Görüntü menüsündeki Dosya yükleme alanını masaüstünde göster seçeneğini devre dışı bırakın.

Dosya yüklemelerinizi takip etmek için Yüklemeler bölümüne geçin. Bu bölüm program üzerinden ilk bir dosya yükleme veya indirme işleminiz tamamlandıktan sonra görüntülenecek.

Not. İnternet bağlantınız kesildiğinde yüklemeleriniz otomatik durdurulur. Bağlantınız yinelenince yüklemeleriniz durduğu noktadan itibaren devam edecek.

Tamamlanmış yüklemelerinizi listeden silmek için şu adımları yapın:  → Tamamlanmış tüm işlemleri listeden sil.

Yüklenmesi tamamlanan dosyalar sunucuda görüntülenir. Disk sayfasını açıp tüm dosyaların yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Dosya görüntüleme ve düzenleme

Dosyayı görüntülemek veya duzenlemek üzere açmak için dosya listesinde dosyanın üzerine çift tıklayın. Böylelikle bu dosya, bu tür dosyaların açılması için varsayılan olarak ayarlanmış programda açılacak. Dosyayı başka bir programda açmak için o programı varsayılan olarak ayarlamanız gerekir.

Dosyayı düzenleyip kaydetmenizin ardından bunun düzenlenmiş hali Yandex.Disk'e yüklenecek. İlgili dosya yükleme işlemi hakkında bilgi Yüklemeler bölümünde gösterilir (bu bölüm program üzerinden ilk dosya yükleme veya indirme işleminiz tamamlandıktan sonra gösterilir).

Not. Dosyalar geçici dosya klasörüne yüklenerek 24 saat boyunca depolanır. Bilgisayarınızda yer açmak için bu dosyaları silin. Bunu yapmak için menüde Dosya → Ayarlar öğesini seçin ve Geçici dosyaları içeren klasörü aç bağlantısına tıklayın. Dosyaları silmeden önce düzenlediğiniz dosyaları kaydettiğinizden emin olun.

Dosya veya klasör indirme

Gerekli dosya ya da klasör üzerine gelip farenin sağ tuşuyla tıklayın. Açılan menüde Bilgisayara indir seçeneğini işaretleyin.

Dosya indirme işlemlerinizi takip etmek için Yüklemeler bölümüne geçin. Bu bölüm program üzerinden ilk bir dosya yükleme veya indirme işleminiz tamamlandıktan sonra görüntülenecek.

Dosya indirildikten sonra bildirim alanında şu bildirim görüntülenecek:

Dosya veya klasörü taşıma

Dosyalar ve klasörler bilgisayarda olduğu gibi aynı şekilde taşınır. Bunu yapmak için onları taşımak istediğiniz yere sürükleyin.

Taşıyacağınız objeyi soldaki klasör ağacının istediğiniz yerine sürükleyin. Objeyi bir alt klasöre taşımak için taşıma yapmadan önce ağaçtaki ilgili alt klasörü açın.

Dosya veya klasör paylaşma

Objeyi seçin ve dosya listesinin üzerindeki Bağlantıyı kopyala butonuna tıklayın.

Ayrıca objeye farenin sağ tuşuyla tıklayıp açılan menüde Bağlantıyı kopyala öğesini seçmeniz de mümkün. Kasördeki boş alana tıklamanız bu klasöre yönlendiren bağlantının kopyalanmasını sağlar.

Dosya veya klasörü silme

Objeyi silmek için aşağıdaki yollardan birini kullanın:

 • Objeyi klasör ağacındaki Çöp Kutusu simgesinin üzerine sürükleyin,
 • Farenin sağ tuşuyla objenin üzerine tıklayın ve açılan menüde Sil öğesini seçin.

Çöp Kutusu'nu temizlemek için farenin sağ tuşuyla Çöp Kutusu simgesine tıklayın ve açılan menüde Çöp Kutusu'nu temizle öğesini seçin.