Yandex.Disk 3.0 Windows sürümü

Yandex.Disk 3.0 programı, deneysel Yandex.Disk 2.0 ve klasik Yandex.Disk programının özelliklerini bir araya getirir. Yeni programda sadece gerekli dosya ve klasörleri eşitleyerek bilgisayarınızdaki dosyalarla çalışabilirsiniz. Diğer dosya ve klasörler de görüntülenmekle birlikte bulutta depolanırlar ve ancak internet bağlantısı olduğunda kullanılabilirler.

Yandex.Disk programı şu işletim sistemlerinde kurulabilir: Windows 10, Windows 8 (klasik arayüz), Windows 7, Windows Vista, 32-bit Windows XP Service Pack 3.

Not. Klasik programa veya Disk 2.0'a dönmek istiyorsanız önce yeni Yandex.Disk'i silin.
 1. Programın kurulumu
 2. Programda yetkilendirme
 3. Seçmeli eşitleme
 4. Disk'e dosya yükleme
 5. Dosya görüntüleme ve düzenleme
 6. Dosya veya klasör indirme
 7. Dosya veya klasörü taşıma
 8. Dosya veya klasör paylaşma
 9. Dosya veya klasörü silme
 10. Sık kullanılan dosyalara ve klasörlere hızlı geçiş nasıl yapılır?
 11. Fotoğraf ve videoları otomatik yükleme
 12. Yandex.Disk'te notlar
 13. Yandex.Disk'te ekran görüntüleri
 14. Hata bildir

Programın kurulumu

Uygulamayı Yandex.Disk sayfasından indirin. Dosya indirilmeye başladığında, sayfada çalıştırma talimatları görüntülenir.

Kurulumdan sonra, Windows sistem tepsisinde (bildirim alanında) program simgesi görünür.

Programda yetkilendirme

Kurulum yapıldıktan sonra Yandex.Disk programı Yandex hesabınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi ister. Siz kullanıcı girişi yapana kadar bildirim alanında simgesi görünür.

Program kurulumundan hemen sonra kullanıcı girişi yapmadıysanız bildirim alanındaki simgeye çift tıklayın.

Henüz Yandex'te kayıtlı değilseniz Kaydol bağlantısına gidin ve kayıt işlemini tamamlayın. Daha sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Uyarı. Yandex.Disk programına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız veya daha önce kullandıysanız “Yandex.Anahtar” mobil uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Seçmeli eşitleme

Yandex.Disk 3.0 programı, sadece Disk'te seçtiğiniz dosyaları bilgisayarınızla eşitleyerek bilgisayarınızda yer tasarrufu sağlar. Örneğin, “Belgeler” klasörüyle devamlı çalışıyorsanız bu klasör için eşitlemeyi etkinleştirdikten sonra klasör bilgisayarınızda depolanır. Diğer klasörler yalnızca bulutta saklanır, ancak programda da kullanılabilir.

Eşitleme durumu dosya veya klasörün simgesinde gösterilir.

 • — Eşitleniyor
 • — Dosya veya klasör bilgisayarda depolanıyor
 • — Dosya içeriğinin bir bölümü bilgisayarda depolanıyor
 • — Dosya veya klasör sadece bulutta depolanıyor
 • — Eşitleme durumu bilinmiyor
 • — Eşitleme hatası

Dosya veya klasör bilgisayarda depolama

Bir dosya veya klasör için eşitlemeyi etkinleştirmek üzere onları listede seçin ve dosyalar listesinin üstünde veya içerik menüsünde Bilgisayara kaydet butonuna tıklayın. Bir dosya bilgisayar ile eşitlendikten sonra simgesi simgesiyle değişir. Bundan sonra bu dosyayı Disk'in klasöründe görüntülemek için dosyanın içerik menüsünde Gezgin'de göster öğesine tıklayın.

Dosya veya klasör sadece bulutta depolama

Bilgisayarda yer boşaltmak için dosya veya klasör için eşitlemeyi devre dışı bırakın, böylece dosya bilgisayardan silinecek ama Disk'in sayfasında görüntülenecektir.

Bunu yapmak için dosyayı listeden seçin ve dosyalar listesinin üstünde veya içerik menüsünde Sadece bulutta depola butonuna tıklayın. Dosya veya klasör bilgisayardan silindikten sonra simgesi simgesiyle değişir.

Disk'e dosya yükleme

Disk'in klasöründen Gezgin aracılığıyla
Gezgin'de Disk'in klasörünü açın ve bu klasöre ilgili dosyaları kopyalayın. Bu yöntemle yüklenen dosya hem bilgisayardaki Yandex.Disk'in klasöründe hem de Yandex.Disk'in bulutunda depolanır.
İpucu. Dosyaları sürüklemek yerine kopyalamanız önerilir. Yükleme sırasında hata oluşursa, yüklemeyi tekrarlayabilirsiniz.
Yandex.Disk programının aracılığıyla
Program penceresine dosyaları kopyalayın. Bu yöntemle yüklenen dosya hemen Yandex.Disk'in bulutuna yüklenir ve bilgisayardaki Yandex.Disk'in klasöründe depolanmaz.
İpucu. Dosyaları sürüklemek yerine kopyalamanız önerilir. Yükleme sırasında hata oluşursa, yüklemeyi tekrarlayabilirsiniz.
Not. Eğer program aracılığıyla yüklenen dosya ve klasörlerin hem bulutta hem de bilgisayarda depolanmasını istiyorsanız soldaki menüde Yandex.Disk öğesine sağ tıklayarak Yeni dosya ve klasörleri sadece bulutta depola özelliğini devre dışı bırakın.
Dosya yükleme alanının aracılığıyla

Yeni dosyaları Yandex.Disk'e sık sık yüklemeniz gerekiyorsa özel dosya yükleme alanından yararlanmanız önerilir. Bu alan ekranın sağ alt köşesinde tüm pencerelerin üstünde görüntülenir. Bununla birlikte dosyalar Disk'in kök dizinine yüklenir.

Dosya yükleme alanını etkinleştirmek için:

 1. Sistem bildirim panosunda Disk simgesine tıklayın.
 2. Menüden Ayarlar öğesini seçin.
 3. Dosya yükleme alanını masaüstünde göster özelliğini etkinleştirin.

Dosya yüklemelerinizi takip etmek için Görevler bölümüne geçin (programın soldaki menüsü).

Not. Internet bağlantınız kesildiğinde yüklemeleriniz otomatik durdurulur. Bağlantınız yinelenince yüklemeleriniz durduğu noktadan itibaren devam edecek.

Tamamlanmış yüklemelerinizi listeden silmek için şu adımları yapın:  → Tamamlanmış tüm işlemleri listeden sil.

Yüklenmesi tamamlanan dosyalar sunucuda görüntülenir. Disk sayfasını açıp tüm dosyaların yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Dosya görüntüleme ve düzenleme

Dosyayı görüntülemek veya düzenlemek için dosya listesinde dosyanın üzerine çift tıklayın. Böylelikle bu dosya, bu tür dosyaların açılması için varsayılan olarak ayarlanmış programda açılacak. Dosyayı başka bir programda açmak için o programı varsayılan olarak ayarlamanız gerekir.

Dosyayı düzenleyip kaydetmenizin ardından bunun düzenlenmiş hali Yandex.Disk'e yüklenir.

Dosya veya klasör indirme

Dosya veye klasörün içerik menüsünde Bilgisayarda kopya oluştur öğesini seçin.

İndirilen dosya bulut ile eşitlenmiyor. Dosyayı indirip değiştirdiyseniz ve onun Yandex.Disk'te bulunmasını istiyorsanız onu manuel olarak yükleyin.

Dosya indirilmesini takip etmek için Görevler bölümüne geçin. Dosya indirildiğinde ekranın sağ üst köşesinde veya sistem bildirim panosunda durum hakkında bir bildirim mesajı görüntülenecek. Dosyanın indirildiği klasörü açmak için bildirim mesajının üzerine tıklayın.

Dosyalar “Yüklenen dosyalar” sistem klasörüne indirilir.

Dosya veya klasörü taşıma

Dosyalar ve klasörler bilgisayarda olduğu gibi aynı şekilde taşınır. Bunu yapmak için onları taşımak istediğiniz yere sürükleyin.

Taşıyacağınız objeyi soldaki klasör ağacının istediğiniz yerine sürükleyin. Objeyi bir alt klasöre taşımak için taşıma yapmadan önce ağaçtaki ilgili alt klasörü açın.

Dosya veya klasör paylaşma

Objeyi seçin ve dosya listesinin üzerindeki veya içerik menüsündeki Bağlantıyı kopyala butonuna tıklayın.

Klasördeki boş alana tıklamanız bu klasöre yönlendiren bağlantının kopyalanmasını sağlar.

Dosya veya klasörü silme

Objeyi silmek için aşağıdaki yollardan birini kullanın:

 • Objeyi klasör ağacındaki Çöp Kutusu simgesinin üzerine sürükleyin
 • dosya veya klasörün içerik menüsünde Çöp Kutusu'na aktar öğesini seçin.
Uyarı. Programın içerisinde dosyaları sildiğinizde, bu dosyalar Çöp Kutusu'na taşınır ve burada 30 gün boyunca saklanır. Bu süre bittikten sonra sunucudan otomatik olarak silinirler. Sunucudan silinmiş dosyalar geri alınamaz. Bir dosyanın bilgisayarınızdan silinmesini, ancak bu dosyanın sunucuda kalmasını istiyorsanız, seçmeli eşitlemeyi ayarlayın.

Çöp Kutusu'nu temizlemek için farenin sağ tuşuyla Çöp Kutusu simgesine tıklayın ve açılan menüde Çöp Kutusu'nu temizle öğesini seçin.

Sık kullanılan dosyalara ve klasörlere hızlı geçiş nasıl yapılır?

Son çalıştığınız dosyaları görüntülemek için Hızlı erişim bölümüne geçin (programın sol menüsünde). Bu bölümde sık kullanılan klasörler ve hem Program aracılığıyla hem de disk sitesinin yardımıyla değiştirilmiş son dosyalar görüntülenir.

Sık kullanılan klasörlerin listesi ayarlanabilir. Bu bölüme klasör eklemek için onu dosya ve klasör listesinden oraya sürükleyin. Klasörü Hızlı erişim'den kaldırmak için klasörün içerik menüsünde Hızlı erişim panelinden sil'i seçin.

Fotoğraf ve videoları otomatik yükleme

Yandex.Disk uygulamasının bilgisayara bağlanan cihazlardan otomatik yükleme özelliği yoktur. Sınırsız otomatik yükleme Yandex.Disk mobil uygulamasında etkinleştirebilecek veya dosyalar manuel olarak yüklenebilecek.

Sınırsız yükleme etkinleştirildiğinde fotoğraf ve videolar “Kameradan yüklenenler” klasörüne yüklenmez ve bilgisayardaki program ile eşitlenmez. Sınırsız fotoğraflara bilgisayarda erişebilmek için otomatik indirme özelliğini etkinleştirin:

 1. Dosya → Ayarlar menülerini sırayla açın.
 2. Otomatik yükleme sekmesine geçin.
 3. Yanımda müsait olacak fotoğraf ve videoları bilgisayara kopyala seçeneğini etkinleştirin.
 4. Yandex.Disk'ten fotoğraf ve videolar klasörünün oluşturulacağı yeri seçin — fotoğraf ve videolar bu klasöre indirilir.
 5. Disk'e otomatik yüklenen veya sadece yeni fotoğraf ve videoları indir öğesini seçin.

Yandex.Disk'te notlar

Yandex.Disk yardımıyla notlar oluşturabilirsiniz. Onlar otomatik olarak buluta kaydedilir ve cihazınıza bir şey olursa kaybolmaz. Disk'e aynı hesapla giriş yaptığınızda Notlar'ı birkaç cihazda (örneğin, bilgisayar ve telefon) kullanabilirsiniz.Notlar'ın hangi platformlarda kullanılabileceğini öğrenmek için Disk'te Notlar bölümüne bkz. Bunun için her iki cihazda Disk'e giriş yapın.

Ayrıntılı bilgiyi Windows için Yandex.Disk programında Notlar makalesinde bulabilirsiniz.

Yandex.Disk'te ekran görüntüleri

Yandex.Disk programı yardımıyla ekran görüntüleri oluşturup düzenleyebilir ve bunları Yandex.Disk'e kaydedebilir veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgiyi Windows için Yandex.Disk programında ekran görüntüleri makalesinde bulabilirsiniz.

Hata bildir

“Yandex.Disk” programı ile çalışırken bir hata ile karşılaşırsanız lütfen geri bildirim formunu kullanarak bizi bilgilendirin. Mesaja, programın loglarını eklediğinizden emin olun.

Loglar nasıl alınır

 1. Yardım menüsünü açın.
 2. Ctrl tuşunu basılı tutarak Yardıma göz at’ı tıklayın: seçili ZIP arşivini içeren klasör otomatik olarak açılır.
 3. Bu arşivi geri bildirim formuna ekleyin.

Program yüklenmezse veya açılmazsa, logları manuel olarak çıkarın:

 1. Gezgin'i açın, %LOCALAPPDATA%\Yandex\Yandex.Disk.2 adresini kopyalayıp adres satırına girin.
 2. Enter tuşuna basın.
 3. Açılan klasörün içeriğini arşivleyin ve arşivi geri bildirim formuna ekleyin.