Yandex.Disk 3.0'ın macOS sürümü

Yandex.Disk 3.0 programı, deneysel Yandex.Disk 2.0 ve klasik Yandex.Disk programının özelliklerini bir araya getirir. Yeni programda sadece gerekli dosya ve klasörleri eşitleyerek bilgisayarınızdaki dosyalarla çalışabilirsiniz. Diğer dosya ve klasörler de görüntülenmekle birlikte bulutta depolanırlar ve ancak internet bağlantısı olduğunda kullanılabilirler.

Not. Klasik programa veya Disk 2.0'a dönmek istiyorsanız önce yeni Yandex.Disk'i silin.
Sınırlama. Yandex.Disk, işletim sisteminin 10.11 veya üzeri sürümüne (El Capitan, Sierra ve High Sierra) sahip olan bilgisayarlara kurulabilir.
 1. Uygulamayı kurma
 2. Uygulamaya kullanıcı girişi
 3. Seçmeli eşitleme
 4. Disk'e dosya yükleme
 5. Dosya görüntüleme ve düzenleme
 6. Dosya veya klasör indirme
 7. Dosya veya klasörü taşıma
 8. Dosya veya klasör paylaşma
 9. Dosya veya klasörü silme
 10. Sık kullanılan dosyalara hızlı geçiş nasıl yapılır?
 11. Fotoğraf ve videoları otomatik yükleme
 12. Yandex.Disk'te ekran görüntüleri
 13. Hata bildir

Uygulamayı kurma

Uygulamayı Yandex.Disk sayfasından indirin. Dosya indirilmeye başladığında, sayfada çalıştırma talimatları görüntülenir (Safari tarayıcısını kullanıyorsanız dosya otomatik olarak çalıştırılır).

Yandex.Disk uygulamasını bilgisayarınızdaki Uygulamalar klasörüne sürükleyin.

Eğer daha önce sizde klasik uygulama veya Disk 2.0 kurulu olduysa yeni uygulamayı kurduktan sonra eski uygulamayı silebilirsiniz.

Uygulamaya kullanıcı girişi

Uygulama çalıştırıldıktan sonra uygulama Yandex hesabınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi ister. Siz kullanıcı girişi yapana kadar menü satırında simgesi görünür.

Uygulama kurulumundan hemen sonra kullanıcı girişi yapmadıysanız menü satırındaki uygulama simgesine çift tıklayın.

Henüz Yandex'te kayıtlı değilseniz Kaydol bağlantısına gidin ve kayıt işlemini tamamlayın. Daha sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Uyarı. Yandex.Disk programına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız veya daha önce kullandıysanız “Yandex.Anahtar” mobil uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Seçmeli eşitleme

Yandex.Disk 3.0 programı, sadece Disk'te seçtiğiniz dosyaları bilgisayarınızla eşitleyerek bilgisayarınızda yer tasarrufu sağlar. Örneğin, “Belgeler” klasörüyle devamlı çalışıyorsanız bu klasör için eşitlemeyi etkinleştirdikten sonra klasör bilgisayarınızda depolanır. Diğer klasörler yalnızca bulutta saklanır, ancak programda da kullanılabilir.

Eşitleme durumu dosya veya klasör adının sağında gösterilir.

 • — Eşitleniyor
 • — Dosya veya klasör bilgisayarda depolanıyor
 • — Dosya içeriğinin bir bölümü bilgisayarda depolanıyor
 • — Dosya veya klasör sadece bulutta depolanıyor
 • — Eşitleme durumu bilinmiyor
 • — Eşitleme hatası

Dosya veya klasör bilgisayarda depolama

Bir dosyanın veya klasörün eşitlenmesini etkinleştirmek için onları listeden seçin ve dosyalar listesinin üstündeki düğmesine tıklayın veya içerik menüsünde Bilgisayara kaydet'e tıklayın. Bir dosya bilgisayar ile eşitlendikten sonra dosyanın sağındaki simgesi simgesiyle değişir. Bundan sonra bu dosyayı Finder'de görüntülemek için dosyanın içerik menüsünde Finder'de göster öğesine tıklayın.

Dosya veya klasör sadece bulutta depolama

Bilgisayarda yer boşaltmak için dosya veya klasör için eşitlemeyi devre dışı bırakın, böylece dosya bilgisayardan silinecek ama Disk'in sayfasında görüntülenecektir.

Bunu yapmak için dosyayı listeden seçin ve dosyalar listesinin üstünde veya içerik menüsünde Sadece bulutta depola butonuna tıklayın. Dosya veya klasör bilgisayardan silindikten sonra dosyanın sağındaki simgesi simgesiyle değişir.

Disk'e dosya yükleme

Finder aracılığıyla

Finder'de Disk'in klasörünü açın ve bu klasöre ilgili dosyaları taşıyın veya kopyalayın. Bu yöntemle yüklenen dosya hem bilgisayardaki Yandex.Disk'in klasöründe hem de Yandex.Disk'in bulutunda depolanır.

Yandex.Disk uygulaması aracılığıyla

Uygulama penceresine dosyaları kopyalayın veya taşıyın. Bu yöntemle yüklenen dosya hemen Yandex.Disk'in bulutuna yüklenir ve bilgisayardaki Yandex.Disk'in klasöründe depolanmaz.

Not. Eğer uygulama aracılığıyla yüklenen dosya ve klasörlerin hem bulutta hem de bilgisayarda depolanmasını istiyorsanız soldaki menüde Yandex.Disk öğesine sağ tıklayarak Yeni dosya ve klasörleri sadece bulutta depola özelliğini devre dışı bırakın.
Dosya yükleme alanının aracılığıyla

Yeni dosyaları Yandex.Disk'e sık sık yüklemeniz gerekiyorsa özel dosya yükleme alanından yararlanmanız önerilir. Bu alan ekranın sağ alt köşesinde tüm pencerelerin üstünde görüntülenir. Bununla birlikte dosyalar Disk'in kök dizinine yüklenir.

Dosya yükleme alanını etkinleştirmek için:

 1. Menü satırındaki Yandex.Disk simgesine tıklayın.
 2. Menüden Ayarlar öğesini seçin.
 3. Dosya yükleme alanını göster özelliğini etkinleştirin.

Dosya yüklemelerinizi takip etmek için Görevler bölümüne geçin (uygulamanın soldaki menüsü).

Not. Internet bağlantınız kesildiğinde yüklemeleriniz otomatik durdurulur. Bağlantınız yinelenince yüklemeleriniz durduğu noktadan itibaren devam edecek.

Yüklenmesi tamamlanan dosyalar sunucuda görüntülenir. Disk sayfasını açıp tüm dosyaların yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Dosya görüntüleme ve düzenleme

Dosyayı görüntülemek veya düzenlemek için dosya listesinde dosyanın üzerine çift tıklayın. Böylelikle bu dosya, bu tür dosyaların açılması için varsayılan olarak ayarlanmış uygulamada açılacak. Dosyayı başka bir uygulamada açmak için o uygulamayı içerik menüsünde seçmeniz gerekir.

Dosyayı düzenleyip kaydetmenizin ardından bunun düzenlenmiş hali Yandex.Disk'e yüklenir.

Dosya veya klasör indirme

Dosya veye klasörün içerik menüsünde Bilgisayarda kopya oluştur ögesine tıklayın.

Not. İndirilen dosya bulut ile eşitlenmiyor. Dosyayı indirip değiştirdiyseniz ve onun Yandex.Disk'te bulunmasını istiyorsanız onu manuel olarak yükleyin.

Dosya indirmelerinizi takip etmek için Görevler bölümüne geçin (uygulamanın soldaki menüsü). Dosya indirildiğinde ekranın sağ üst köşesinde bildirim panosunda durum hakkında bir bildirim mesajı görüntülenecek. Dosyanın indirildiği klasörü açmak için bildirim mesajının üzerine tıklayın.

Dosyalar “Yüklenen dosyalar” sistem klasörüne indirilir.

Dosya veya klasörü taşıma

Dosyalar ve klasörler bilgisayarda olduğu gibi aynı şekilde taşınır. Bunu yapmak için onları taşımak istediğiniz yere sürükleyin.

Taşınacak objeyi hedef klasöre sürükleyin veya bunu bir alt klasöre taşımak için imleci ilgili klasörün üzerine getirerek açılmasını bekleyin.

Dosya veya klasör paylaşma

Öğeyi seçin ve dosya listesinin üzerindeki veya içerik menüsündeki Bağlantıyı kopyala butonuna tıklayın. Klasördeki boş alana tıklamanız bu klasöre yönlendiren bağlantının kopyalanmasını sağlar.

Dosya veya klasörü silme

Objeyi silmek için aşağıdaki yollardan birini kullanın:

 • Objeyi klasör ağacındaki Çöp Kutusu simgesinin üzerine sürükleyin
 • dosya veya klasörün içerik menüsünde Çöp Kutusu'na aktar öğesini seçin.
Uyarı. Programın içerisinde dosyaları sildiğinizde, bu dosyalar Çöp Kutusu'na taşınır ve burada 30 gün boyunca saklanır. Bu süre bittikten sonra sunucudan otomatik olarak silinirler. Sunucudan silinmiş dosyalar geri alınamaz. Bir dosyanın bilgisayarınızdan silinmesini, ancak bu dosyanın sunucuda kalmasını istiyorsanız, seçmeli eşitlemeyi ayarlayın.

Çöp Kutusu'nu temizlemek için farenin sağ tuşuyla Çöp Kutusu simgesine tıklayın ve açılan menüde Çöp Kutusu'nu temizle öğesini seçin.

Sık kullanılan dosyalara hızlı geçiş nasıl yapılır?

Son çalıştığınız dosyaları görüntülemek için Son dosyalar bölümüne geçin (uygulamanın sol menüsünde). Bu listede hem uygulama hem de Disk sitesi üzerinden değiştirilmiş dosyalar görüntülenir.

Ayrıca sık kullanılan klasörlerin listesini de ayarlayabilirsiniz: Sık kullanılanlar bölümü (uygulamanın sol menüsünde). Bu bölüme klasör eklemek için onu dosya ve klasör listesinden oraya sürükleyin. Klasörü Sık kullanılanlar'dan kaldırmak için içerik menüsünden Yan menüden sil'i seçin.

Fotoğraf ve videoları otomatik yükleme

Yandex.Disk uygulamasının bilgisayara bağlanan cihazlardan otomatik yükleme özelliği yoktur. Sınırsız otomatik yükleme Yandex.Disk mobil uygulamasında etkinleştirebilecek veya dosyalar manuel olarak yüklenebilecek.

Sınırsız yükleme etkinleştirildiğinde fotoğraf ve videolar “Kameradan yüklenenler” klasörüne yüklenmez ve bilgisayardaki program ile eşitlenmez. Sınırsız fotoğraflara bilgisayarda erişebilmek için otomatik indirme özelliğini etkinleştirin:

 1. Yandex.Disk → Ayarlar menülerini sırayla açın.
 2. Otomatik yükleme sekmesine geçin.
 3. Yanımda müsait olacak fotoğraf ve videoları bilgisayara kopyala seçeneğini etkinleştirin.
 4. Yandex.Disk'ten fotoğraf ve videolar klasörünün oluşturulacağı yeri seçin — fotoğraf ve videolar bu klasöre indirilir.
 5. Disk'e otomatik yüklenen veya sadece yeni fotoğraf ve videoları indir öğesini seçin.

Yandex.Disk'te ekran görüntüleri

Yandex.Disk programı yardımıyla ekran görüntüleri oluşturup düzenleyebilir ve bunları Yandex.Disk'e kaydedebilir veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgiyi macOS için Yandex.Disk uygulamasında ekran görüntüleri makalesinde bulabilirsiniz.

Hata bildir

“Yandex.Disk” programı ile çalışırken bir hata ile karşılaşırsanız lütfen geri bildirim formunu kullanarak bizi bilgilendirin. Mesaja, programın loglarını eklediğinizden emin olun.

Loglar nasıl alınır

 1. Yardım menüsünü açın.
 2. Ctrl tuşuna basılı tutarak Hatayı Yandex'e Bildir bağlantısına tıklayarak işaretlenen ZIP arşivini içeren klasörün açılmasını sağlayın.
 3. Bu arşivi geri bildirim formuna ekleyin.

Program yüklenmezse veya açılmazsa, logları manuel olarak çıkarın:

 1. Finder'ı açın, /Library/Application Support/Yandex.Disk.2 adresini kopyalayıp adres satırına girin.
 2. Enter tuşuna basın.
 3. Açılan klasörün içeriğini arşivleyin.
 4. Finder'ı açın, /Library/Logs/DiagnosticReports adresini kopyalayıp adres satırına girin.
 5. Enter tuşuna basın.
 6. Açılan klasörün içeriğini arşivleyin.
 7. Bu arşivlerin ikisini de geri bildirim formuna ekleyin.