Mac OS X uygulaması

“Yandex.Disk” uygulaması, dosyalarla bilgisayarınızda çalışmanıza ve tüm değişiklikleri internet üzerinden Disk servisi ile otomatik olarak eşitlemenize olanak sağlar.

Sınırlama.

“Yandex.Disk” uygulaması yalnızca 64-bit işlemcili ve işletim sistemi sürümü Mac OS X 10.6 veya üzeri (Snow Leopard, Lion, Mountain Lion, Mavericks, Yosemite ve El Capitan) olan bilgisayarlara kurulabilir.

Mac'te yüklü Intel işlemcisinin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu belirleme.

Uygulamayı kurma

disk.yandex.com.tr/download sayfasından programı indirin. Dosya indirilmeye başladığında, sayfada çalıştırma talimatları görüntülenir (Safari tarayıcısını kullanıyorsanız dosya otomatik olarak çalıştırılır).

“Yandex.Disk” uygulamasını bilgisayarınızdaki Uygulamalar klasörüne sürükleyin.

Uygulamada giriş yapma

Uygulama çalıştırıldıktan ve ilk yapılandırması tamamlandıktan sonra, Yandex hesabınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi ister. Giriş yapıncaya kadar menü çubuğundaki simgede bir ünlem işareti görüntülenir.

Giriş yapmak için istediğiniz zaman menü çubuğundaki uygulama simgesini tıklayabilir ve ekrana gelen menüde Yandex.Disk'i Ayarla öğesini seçebilirsiniz.

Henüz Yandex'e kaydolmadıysanız Kaydol bağlantısına gidin ve kaydolun. Daha sonra, verilen kullanıcı adını ve şifresini uygulamaya girin.

Uyarı. “Yandex.Disk” programına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız “Yandex.Anahtar” uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Disk klasörünün konumunu seçme

“Yandex.Disk” programı, Disk'inizin kopyasının saklanacağı klasörü otomatik olarak oluşturur. Programı kurduktan hemen sonra klasörün bilgisayardaki konumunu ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Klasör konumunu ayarla → Düzenle butonuna tıklatın ve klasörü seçin.

Not. Yandex.Disk klasörü için bilgisayarda yeterli alan yoksa program sizi uyaracaktır. Seçmeli eşitlemeyi ayarlayabilirsiniz veya Disk dosyaları için farklı bir klasör seçebilirsiniz.

Bu adımı es geçtiyseniz klasör konumunu farklı bir yolla seçebilirsiniz:

  1. Program menüsünü açın.
  2. simgesine tıklayın.
  3. Ayarlar maddesini seçin.
  4. Klasör listesinde Klasör seç yazısının üzerine tıklayın.

Dosyalarla çalışma

Dosyaları Yandex.Disk'e iki şekilde yükleyebilirsiniz:

  • Dosyaları, üst menü çubuğundaki Disk simgesine sürükleyebilirsiniz.
  • Disk klasörünü Finder'da aç (program menüsünde simgesine tıklayın) ve gerekli dosyaları ve klasörleri buraya kopyala ya da taşı.

Eşitleme sonrasında, taşınan dosyalar sunucuda görünür. Disk sayfasını açıp tüm dosyaların yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

En son eşitlenen dosyaları ve klasörleri program menüsünde bulabilirsiniz; bunlar ile çalışmak için Yandex.Disk klasörünü açmanız gerekmez. Dosyayı menüden hızlıca açabilirsiniz, paylaşabilirsiniz, gerekli programın penceresine taşıyabilirsiniz veya silebilirsiniz.

Yandex.Disk klasöründen sildiğiniz dosyalar, sunucuda Çöp Kutusu'na taşınır. Bu dosyalar Çöp Kutusu'nda 30 gün boyunca depolanır, bu süre bittikten sonra sunucudan otomatik olarak silinir. Sunucudan silinmiş dosyalar geri alınamaz.

Uyarı. Çöp Kutusu'na taşınan dosyalar, Disk'inizde yer kaplamaya devam eder. Yeterli alanınız yoksa, Çöp Kutusu'nu boşaltın.

Disk'te Çöp Kutusu'nu boşaltmak için Yandex.Disk klasörünü açıp Çöp Kutusu'na fareyle sağ tıklayın ve menüde Yandex.Disk: Çöp kutusunu temizle öğesini seçin.

Dosya ya da klasör nasıl paylaşılabilir?

Bilgisayarınızdaki herhangi bir dosya ya da klasörü paylaşabilirsiniz. Henüz Disk'e yüklemediğiniz dosya ya da klasörü seçerseniz program onu otomatik olarak sunucudaki Disk'in kök klasörüne yükler ve arabelleğe açık bağlantıyı kopyalar.

Gerekli dosya ya da klasör üzerine gelip farenin sağ tuşuyla tıklayın. Ekrana gelen menüde Yandex.Disk: Bağlantıyı Kopyala öğesini seçin.

Ayrıca dosya ya da klasörü programın menüsünden de paylaşabilirsiniz:

  1. Menünün üst satırındaki Disk simgesine tıklayın.
  2. Listeden dosyayı seçip Paylaş butonuna tıklayın:

Kopyalanan bağlantıyı bir e-postaya ekleyebilir, sosyal ağa yerleştirebilir vb. işlemleri yapabilirsiniz.

Not. Bu şekilde sadece son eşitlenen dosyaları paylaşabilirsiniz.

Klasöre erişim nasıl açılır?

Yandex.Disk klasörünü açın ve gerekli klasörü fareyle sağ tıklayın. Açılan menüde Servisler → Yandex.Disk: Erişim Ayarları öğesini seçin.

Uygulama tarayıcınızda Erişim ayarları sayfasını açar. Bu sayfada erişim izni vermek istediğiniz arkadaşlarınızı seçebilir ve haklarını belirleyebilirsiniz.

Seçmeli klasör eşitlemesi nasıl ayarlanır?

Bilgisayarda yer tasarrufu sağlamak için bir veya birkaç klasörlerin eşitlemesi devre dışı bırakılabilir. Bu klasörler bilgisayardan silinir ancak servis sayfasında ve diğer Yandex.Disk uygulamalarında erişilebilir olarak kalır.

Eşitleme yönetimi yalnızca, doğrudan Disk klasöründe bulunan klasörler için kullanılabilir. Örneğin Yandex.Disk/Müzik klasörü için eşitleme ayarlarını değiştirebilirken, içinde bulunan Yandex.Disk/Müzik/Sık Kullanılanlar klasörü için ayarları değiştiremezsiniz.

Seçmeli eşitlemeyi program ilk başlatıldığında tüm klasörlerin bilgisayara indirilmemesi için de ayarlayabilirsiniz.

Fotoğraf ve videoların otomatik yüklenmesi nasıl ayarlanabilir?

Herhangi bir elektronik ortamdaki (fotoğraf makinesi, akıllı telefon, bellek kartı vs.) tüm fotoğraf ve video dosyalarınızı Disk'e otomatik olarak yükleyebilir ve bunları Disk'teki “Kameradan Yüklenenler” klasöründe ya da diğer herhangi bir klasörde saklayabilirsiniz.

Hata bildirme

“Yandex.Disk” uygulamasıyla çalışırken bir sorunla karşılaşırsanız bu hatayı bize bildirebilirsiniz. Bunun için uygulama simgesine tıklayın ve Bilgi → Hatayı Yandex'e bildir menü öğesini seçin: