Giriş, çıkış ve hesap işlemleri

Yandex Disk'e giriş yapma

İnternete bağlı herhangi bir cihazdan kendi Yandex Disk'inize girebilirsiniz. Bunu yapmak için tarayıcınızın adres satırına disk.yandex.com.tr yazın, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin, ardından Giriş yap butonuna tıklayın. İki aşamalı kimlik doğrulama kullanıyorsanız veya daha önce kullandıysanız giriş yapmak için Yandex Anahtar uygulamasında oluşturulmuş tek kullanımlık şifre gerekir.

Yandex Disk sadece Yandex ID sahibi kullanıcılar için erişilebilirdir. Yandex'e giriş yapmak için bir sosyal ağ profili veya telefon numarası kullanıyorsanız hesabınızın türünü değiştirin. Bu işlem için Yandex ID sayfasında Kullanıcı hesabı oluşturma bağlantısına tıklayın.

Daha fazla bilgi için bkz. Yandex'e giriş.

İpucu. Yandex Disk'e hızlı erişim için favori bağlantılarınıza Yandex Disk'i ekleyin veya tarayıcınızda Yandex Disk'i başlangıç sayfanız yapın.
İpucu. Başka birine ait bir cihazdan internete girdiyseniz ve tarayıcının kullanıcı adınızı ve şifrenizi hatırlamasını istemiyorsanız gizli modu etkinleştirin.

Bilgisayarınızdaki Yandex Disk programı aracılığıyla bulut depolama alanına nasıl girileceği konusunda Windows, macOS veya Linux Yardım bölümlerine bakın. Mobil uygulamadan nasıl giriş yapılacağı konusunda Android ve iOS talimatlarını okuyun. Diğer onaylanmamış programlardan Disk erişimi için uygulama şifreleri kullanın.

Başka bir hesaba geçiş

Yandex'te birden fazla hesap kullanıyorsanız, ayrı ayrı kullanıcı hesabı ve şifre girmeden aralarında geçiş yapabilirsiniz:Bu özelliği destekleyen Yandex Disk, Yandex Mail veya diğer Yandex servislerinden bir hesap seçebilirsiniz. Seçilen hesap ana hesap olarak kabul edilir: Bu hesapla, geçişi henüz desteklemeyen servisler için de yetkilendirilirsiniz.

Listeye en fazla 15 Yandex ID ekleyebilirsiniz. Listeden herhangi bir hesabı kaldırmak için, söz konusu hesaba geçin ve Çıkış bağlantısını takip edin. Geçerli hesap listeden kaybolur ve siz otomatik olarak bir sonraki hesaba bağlanırsınız.

Listeden birden fazla hesabı kaldırmak için Yeni hesap ekle bağlantısına gidin, sol üst köşedeki simgesine tıklayın ve ardından kaldırmak istediğiniz hesabın sağ tarafında yer alan Çıkış butonuna tıklayın.

Yandex Disk'ten çıkış

Ekranın sağ üst köşesindeki hesap menüsünü açın ve Çıkış butonuna tıklayın.

Başkasının cihazında Disk'inizden çıkmayı unuttuysanız Yandex ID sayfasını açın, Giriş geçmişi ve cihazlar menüsündeki Tüm cihazlarda çıkış yap bağlantısına tıklayın.

Uyarı. Yandex hizmetlerine daha sonra erişmek için, her bir cihazda yeniden oturum açmanız ve şifreyi yeniden girmeniz gerekecektir.

Şifreyi veya güvenlik sorusunun yanıtını nasıl değiştirebilirim?

Güvenlik amacıyla her 6 ayda bir şifreyi değiştirmeniz önerilir.

Yandex şifrenizi değiştirmek için ekranın sağ üst köşesindeki hesap menüsünü açın, Hesap yönetimi butonuna tıklayın ve Şifreler ve hesaba giriş menüsünde Şifreyi değiştir bağlantısına tıklayın.

Açılan sayfada, geçerli şifrenizi girin, ardından yeni şifrenizi doğrulamak amacıyla art arda iki kez girin. Görseldeki karakterleri girin ve Kaydet butonuna tıklayın.

Uyarı. Şifreyi değiştirdikten sonra, diğer bilgisayarlarda açık olan tüm oturumlardan otomatik olarak çıkış yapılacaktır.

Güvenlik sorusunu veya yanıtını Yandex ID ayarlarında, Şifreler ve hesaba giriş menüsünde yer alan güvenlik sorusu bağlantısına tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Başka bir bulut tabanlı veri deposundan veri aktarımı

Bulut tabanlı veri deposundan Yandex Disk'e aktarmak istediğiniz verileri önce bilgisayarınıza indirin, ardından Disk'inize yükleyin.

Bunu yapmanın en kolay yolu, Yandex Disk programını kullanmaktır: Bu program büyük boyutlu veriyle çalışmayı destekler, bağlantı sorunları yaşanırsa veri yüklemeyi duraklatıp devam ettirir ve bilgisayarınızdaki özel bir klasör aracılığıyla dosya yüklemeyi sağlar.

Bilgisayar için Yandex Disk programı aracılığıyla veriler nasıl aktarılır?

  1. Buluttaki dosyalarınızı bilgisayarınıza indirin.
  2. Dosyaları aktarmak için Yandex kullanıcı hesabınızda oturum açın.
  3. Dosyaları program penceresine veya bilgisayardaki “Yandex Disk” klasörüne sürükleyin.
  4. Veri yüklemesinin bitmesini bekleyin.

Bilgisayar için Yandex Disk programı ile çalışma hakkında daha fazla bilgi için Bilgisayarda Yandex Disk bölümünü okuyun.

Yandex Disk'i uzun süre kullanmazsam ne olur?

2 yıldan uzun süre Yandex Disk'e giriş yapmaz ve kullanmazsanız Disk'inize erişiminiz engellenir; veriler silinir.

Engelleme uyarı iletisi

Yaklaşmakta olan Disk engellemesi hakkında sizi önceden uyaracağız. Uyarıyı aldıktan sonraki 7 gün içinde, engeli kendiniz iptal edebilirsiniz. Bu yapmak için Disk'e bir kez giriş yapmanız yeterlidir.

Disk'in kilitlenmesi

Uyarıyı aldıktan sonra 7 gün içinde engeli iptal etmezseniz, Disk'iniz kilitlenir. Bundan sonra, kilidi kaldırmak için 3 ayınız daha var. Disk kilidini zamanında açabilmeniz için verilerin silineceğine dair hatırlatma mesajlarını size düzenli olarak göndereceğiz.

Kısıtlamayı kaldırıp Disk'e tam erişimi geri kazanmak için:
  1. Destek Ekibi'ne yazın E-postada engellenen hesabın kullanıcı adını belirtin.
  2. E-posta ile gelecek yanıtı bekleyin; Disk kilidi açılır.
Uyarı. Disk kilidini bu süre içinde açmazsanız, 3 ay sonra üzerinde depolanan tüm dosyalar kalıcı olarak silinir.

Yandex Disk hesabını silme

Yandex Disk tüm Yandex kullanıcıları için varsayılan olarak etkindir, devre dışı bırakılamaz. Bu nedenle, Yandex Disk hesabınızı silemezsiniz. Ancak, Yandex Disk'teki tüm dosyaları silmek, dolayısıyla bu servisi kullanmamak mümkündür. Bu durumda, diğer Yandex servislerini (örneğin, Yandex Mail) kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yandex hesabınızı tamamen silmek isterseniz, Hesap silme ile ilgili makaleye göz atın. Bu durumda, tüm Yandex servislerindeki verileriniz silinir ve bu servislere erişim ortadan kalkar.