Dosya ve klasör görüntüleme

Disk'e yüklediğiniz ya da kaydettiğiniz dosyaları, ek program kurmadan, Disk'in web arayüzünde görüntüleyebilirsiniz. Aşağıdaki dosya biçimleri desteklenmektedir:

 • Dosyalar: DOC/DOCX, XLS/XLSX, PPT/PPTX, ODT, ODS, ODP, CSV, RTF, TXT, PDF
 • Görseller: JPG, PNG, GIF, BMP, TIFF, NEF, EPS, PSD, AI
 • Arşivler: ZIP, RAR, TAR
 • E-kitaplar: FB2, DJVU
 • Ses kayıtları, videolar: Tüm popüler formatlar
 1. Belge görüntüleme
 2. Resim görüntüleme
 3. Arşivlerin içeriğini görüntüleme
 4. Kitap okuma
 5. Ses ve video dosyaları oynatma

Belge görüntüleme

Görüntüleme moduna geçiş yapmak için dosyayı seçip Görüntüle'ye tıklayın.

Metin belgelerinin ve tabloların sayfalarını kaydırma çubuğu veya ve tuşlarıyla kaydırın, sunumların sayfalarını ise ekranın sağ ve sol kısmındaki simgeler veya ve tuşlarıyla kaydırın.Belgedeki sayfa sayısına göz atmak veya tam ekran moduna geçmek için imleci ekranın alt kısmına getirin: ilgili simge görüntülenir.

Resim görüntüleme

Görüntüyü tam ekran modunda görüntülemek için görüntünün üzerine çift tıklayın:Bu modda görsel bilgilerini görüntüleyebilir, paylaşabilir, düzenleyebilir, indirebilir ve silebilirsiniz (sağ üst köşedeki simgeler yardımıyla). Orijinal görseli açmak, albüme eklemek veya sosyal ağa yüklemek için simgesine tıklayın ve istediğiniz menü öğesini seçin. Simgeleri gizlemek ve görseli tüm ekrana yayarak görüntülemek için görselin üzerine tıklayın.

Resim görüntüleme modundan çıkmak için Esc tuşuna tıklayın ya da pencereyi kapatın.

Görsellerin kalitesi azaldı

Görseller yükleme sırasında ilaveten sıkıştırılmadığı için Disk'te orijinal kalitede saklanır. Ancak veri kullanımını azaltmak ve Disk ile çalışmayı hızlandırmak amacıyla, sitede görüntülemek üzere Disk daha düşük çözünürlüklü önizleme oluşturur. Görseli orijinal kalitede görüntülemek için onu bilgisayara indirin.

Ben bir fotoğrafçıyım ve fotoğraflarım Disk'te yanlış renklerle görüntüleniyor

Büyük ihtimalle bunun nedeni, çekim sırasında veya görsel işlenirken yanlış renk profilinin belirtilmesidir. Web tarayıcılarında ve görsel görüntüleme programlarının birçoğunda fotoğraftaki renklerin doğru görüntülenmesi için, sRGB renk profili belirtilmelidir. Bunu kamera ayarlarında (JPEG olarak çekim yaparken) veya grafik düzenleyici ayarlarında (görsel işleme veya RAW'dan JPEG'e dönüştürme sırasında) yapabilirsiniz.

Fotoğrafın renk profili, grafik düzenleyicide istediğiniz zaman değiştirilebilir. Adobe Photoshop'ta bunun için Edit → Convert to Profilemenüsünü açın ve Destination space alanında sRGB seçin. Tekrar kaydedildikten sonra renkler normal şekilde görüntülenir.

Arşivlerin içeriğini görüntüleme

Sadece arşiv içeriğinin listesini değil, her dosyayı ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz. Belirli bir dosyayı görüntülemek için dosyanın üzerine tıklayın.Kitap okuma

Görseli istediğiniz gibi ayarlayın:

 • ekranda ikişer sayfa: basılı kitaplarda olduğu gibi. Bu durumda sayfaları ekranın sağ ve sol kısmındaki simgeler yardımıyla veya ve tuşlarıyla çevirebilirsiniz. Bu görünüme geçmek için ekranın sol tarafında  → yolunu takip edin.
 • ekranda birer sayfa. Bu durumda sayfaları kaydırma çubuğu veya ve tuşlarıyla çevirebilirsiniz. Bu görünüme geçmek için ekranın sol tarafında  → yolunu takip edin.

Ses ve video dosyaları oynatma

Ses dosyasını oynatmak için dosyanın üzerine çift tıklayın ve açılan pencerede Oynat butonuna tıklayın.Bu modda, ses dosyası bilgilerini görüntüleyebilir, paylaşabilir, indirebilir ve silebilirsiniz (sağ üst köşedeki simgeler yardımıyla). Simgeleri gizlemek için üzerine tıklayın.

Oynatma modundan çıkmak için Esc tuşuna tıklayın veya pencereyi kapatın.

Video dosyalarını görüntülemek için gerekli dosyanın üzerine gelip çift tıklayın.

Sınırlama. Yandex Disk'teki ses kayıtlarını ve videoları sadece HTML5 özellikli tarayıcılarda oynatabilirsiniz.

Video kalitesi azaldı

Video dosyalar yükleme sırasında ilaveten sıkıştırılmadığı için Disk'te orijinal kalitede saklanır.

Disk sitesinde video düşük kalitede oynatılıyorsa büyük ihtimalle video oynatıcının sağ alt köşesinde düşük çözünürlük seçildi. Bunu daha yüksek olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Sitede video maksimum 1080 p kalitede izlenebilir, bu nedenle video çözünürlüğü daha yüksekse orijinal kalitede görüntülemek için videoyu bilgisayara indirin.