Dosya yönetimi olanakları

“Windows veya ”Mac OS için Yandex.Disk programını kurduysanız dosyaları bilgisayarınızda düzenleyebilir, silebilir ve taşıyabilirsiniz; bu durumda değişiklikler sunucu ile otomatik olarak eşitlenir.

Dosyaları Yandex.Disk sayfasından da yönetebilirsiniz.

Disk sayfasında bir dosya veya klasör üzerinde gerçekleştirebileceğiniz işlemlere özellikler panelinden ulaşabilirsiniz. Özellikler panelini açmak için dosya veya klasör simgesine tıklayın. Panel, ekranın sağ kısmında görüntülenecektir.

Klasör ve dosya taşıma

Dosyalar ve klasörler bilgisayarda olduğu gibi aynı şekilde taşınır. Bunu yapmak için onları taşımak istediğiniz yere sürükleyin.

Öğeyi başka bir klasöre taşımak için şu yöntemlerden birini kullanın:

  • Öğeyi sağdaki klasör ağacının istediğiniz yerine sürükleyin. Klasör ağacı, öğeyi sürüklemeye başladığınız anda görüntülenmeye başlar.

    Öğeyi ana klasörün alt klasörüne taşımak için, fare imlecini klasör üstünde bekletin; ana klasörün alt klasör ağacı açılır.

  • Öğeyi seçip özellikler panelinde  → Taşı butonuna tıklayın. Öğeyi taşımak istediğiniz konumu seçin ve Taşı butonuna tıklayın.

Dosya ve klasörleri silme

Öğeyi silmek için şu yöntemlerden birini kullanın:

  • Öğeyi, üst panelde yer alan Çöp kutusu'na sürükleyin

  • Öğeyi, klasör listesindeki Çöp kutusu simgesinin üzerine sürükleyin

  • Öğeyi seçip özellikler panelinde butonuna tıklayın.

Grup işlemleri

Birkaç dosyayı aynı anda yönetmek için onları seçin; sağdaki panelde tüm grup işlemlerine erişebileceksiniz. Sırayla birkaç dosya seçmek için Shift tuşuna basılı tutarak seçmek istediğiniz ilk ve son dosyaya tıklayın. Birkaç ayrı dosya seçmek için seçim yaparken Ctrl (MS Windows) veya (Mac OS X) tuşuna basılı tutun.