Dosya yönetimi olanakları

“Windows veya ”Mac OS için Yandex.Disk programını kurduysanız dosyaları bilgisayarınızda düzenleyebilir, silebilir ve taşıyabilirsiniz; bu durumda değişiklikler sunucu ile otomatik olarak eşitlenir.

Dosyaları Yandex.Disk sayfasından da yönetebilirsiniz.

Disk sayfasında bir dosya veya klasör üzerinde gerçekleştirebileceğiniz işlemlere özellikler panelinden ulaşabilirsiniz. Özellikler panelini açmak için dosya veya klasör simgesine tıklayın. Panel, ekranın sağ kısmında görüntülenecek.

Bu panelde ayrıca seçilen dosya veya klasör hakkında aşağıdaki bilgiler de görüntülenir:
 • düzenlenebilir dosya adı,
 • dosyanın boyutu,
 • dosyanın indirilme sayısı (bu sayı sıfırlanamaz),
 • bir görsel seçilmiş ise resmin küçültülmüş hali.
 1. Klasör ve dosya taşıma
 2. Dosya ve klasörleri silme
 3. Grup işlemleri
 4. Dosyalarla ilgili sorunlar

Klasör ve dosya taşıma

Dosyalar ve klasörler bilgisayarda olduğu gibi aynı şekilde taşınır. Bunu yapmak için onları taşımak istediğiniz yere sürükleyin.

Öğeyi başka bir klasöre taşımak için şu yöntemlerden birini kullanın:

 • Öğeyi sağdaki klasör ağacının istediğiniz yerine sürükleyin. Klasör ağacı, öğeyi sürüklemeye başladığınız anda görüntülenmeye başlar.

  Öğeyi ana klasörün alt klasörüne taşımak için, fare imlecini klasör üstünde bekletin; ana klasörün alt klasör ağacı açılır.

 • Öğeyi seçip özellikler panelinde  → Taşı butonuna tıklayın. Öğeyi taşımak istediğiniz konumu seçin ve Taşı butonuna tıklayın.

Dosya ve klasörleri silme

Öğeyi silmek için şu yöntemlerden birini kullanın:

 • Öğeyi, soldaki panelde yer alan Çöp kutusu'na sürükleyin
 • Öğeyi klasör listesindeki Çöp Kutusu simgesinin üzerine sürükleyin,
 • Öğeyi seçip özellikler panelinde butonuna tıklayın.

Grup işlemleri

Birkaç dosyayı aynı anda yönetmek için onları seçin; sağdaki panelde tüm grup işlemlerine erişebileceksiniz. Sırayla birkaç dosya seçmek için Shift tuşuna basılı tutarak seçmek istediğiniz ilk ve son dosyaya tıklayın. Birkaç ayrı dosya seçmek için seçim yaparken Ctrl (MS Windows) veya (Mac OS X) tuşuna basılı tutun.

Dosyalarla ilgili sorunlar

Dosya indirilemiyor

İnternet bağlantınızın hızının hızlı dosya indirme için uygun olduğundan emin olun. İnternet bağlantınızın hızını yandex.com.tr/internet sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Dosyaların indirilememesinin nedenlerinden biri de internette çalışırken kullanmakta olduğunuz aracı sunuculardaki kısıtlamalar olabilir. Proxy-sunucusu kullanıyorsanız devre dışı bırakın. Ayrıca antivirüs ve güvenlik duvarı programları da dosyaların indirilmesine etki edebilir. İlgili programları geçici olarak devre dışı bırakıp dosyaları yeniden indirmeyi deneyin.

Ayrıca sorunun tarayıcınızın özelliklerinden kaynaklı olmadığından emin olmalısınız. Bunun için lütfen farklı bir tarayıcıda problemin yaşanıp yaşanmadığını kontrol edin. Farklı bir tarayıcı https://yandex.com.tr/soft/ sayfasından indirilebilir.

İndirme hızı çok düşük

Düşük dosya indirme hızının en yaygın sebebi, proxy sunucusu veya Windows güvenlik duvarı dışında başka bir güvenlik duvarı programı kullanılmasıdır. Bu durumda, ilgili programları geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyin.

Yandex.Disk'ten dosya indirme hızının sınırlandırılmasına neden olan bazı teknik koşullar da mevcuttur. Disk'inizden indirilen ortak erişimli dosyaların boyutu Disk boyutunuzu iki kat aştığı zaman, azami yükleme hızı 64 Kbit/sn'ye indirilir. Sınırlama 24 saat geçerlidir ve bu süre bitiminde indirme sayacı sıfırlanır. Hız sorunları yaşamamak için dosya yayınlama sayfasında bulunan "Disk'ime Kaydet" seçeneğini kullanabilirsiniz.

Öneriler sorunu çözmedi

Önerilen tüm adımları geçtikten sonra sorun giderilmediyse veya sorunuz listede yoksa aşağıdaki formu kullanarak Destek Ekibi'ne başvurun.