Dosyaların düzenlenmesi

Uyarı. 10 Ekim 2016 tarihinden sonra kaydolan Kurumlar için Mail kullanıcıları bu servisin araçlarını dosyalar düzenlemek için kullanamazlar.

Öte yandan, bu kullanıcılar belge, tablo ve sunumlarını Yandex.Disk üzerinden düzenleyebilirler.

Aşağıdaki dosya biçimleri desteklenmektedir:

 • belgeler — DOCX/DOC, ODT, DOCM;
 • tablolar — XLSX/XLS, ODS, XLSM, XLSB;
 • sunumlar — PPTX/PPT, ODP, PPSX.
Uyarı. Düzenleme sihirbazında eski biçimde belge açarsanız (DOC, XLS, PPT), Yandex.Disk otomatik olarak bu belgenin yeni biçimde kopyasını oluşturur (DOCX, XLSX, PPTX). Bu kopya düzenlenir, ana belgede ise değişiklik yapılmaz.
 1. Belge oluşturma
 2. Düzenleme sihirbazında çalışma
 3. Dosyaların ortak düzenlenmesi

Belge oluşturma

Yeni belge, tablo, sunumu oluşturmak için soldaki panelde Oluştur butonuna tıklayarak gerekli dosya türünü seçin. Ayrıca içerik menüsü yardımıyla yeni bir belge oluşturabilirsiniz.

Düzenleme sihirbazında çalışma

Belgeyi düzenleme sihirbazında açmak için, belgeyi dosya listesinden seçin ve üstteki panelde veya içerik menüsünde Düzelt butonuna tıklayın.

Tüm değişiklikler otomatik olarak kaydedilir. Belge ile çalışmayı tamamlamak ve Disk klasörüne geri dönmek için Kaydedilen dosyaya dönüş (yukarıda) tıklayın veya düzenleme sihirbazı sekmesini kapatın.

Dosyayı yeniden adlandırabilirsiniz, indirebilirsiniz veya yazdırabilirsiniz. Dosya yönetiminin ek özelliklerini görebilmek için Dosya menüsünü açın.

Düzenleme sihirbazının kullanımı ile ilgili sorularınız varsa, sihirbazı Ne yapmak istiyorsunuz? alanına girin:

Dosya düzenleme sihirbazı Microsoft şirketi tarafından sağlanmıştır.

Dosyaların ortak düzenlenmesi

Dosyaları diğer kullanıcılarla birlikte düzenleyebilirsiniz:

 1. Paylaşılan dosya oluşturup dosyaları birlikte düzenlemek istediğiniz kullanıcılar için bu dosyaya erişim yetkisini verin.
 2. Bu dosyada yeni bir dosya oluşturun veya mevcut dosyayı bu dosyaya kopyalayın.

Böylelikle erişim yetkisi olan tüm kullanıcılar bu dosyayı düzenleyebilecekler. Bu dosyada yapılan değişiklikler otomatik kaydedilir. An itibarıyla dosyada sizinle birlikte düzenlemeler yapan kullanıcının adı ekranın sağ üst köşesinde görüntülenecek.

Düzenleme yetkisi olan katılımcıları görmek için:
 1. Ortak erişim → Ortak klasörlersekmesine geçin.
 2. Dosyanın bulunduğu klasörü seçin.
 3. Üstteki panelde simgesine tıklayın.
 4. Ortak erişimi ayarla öğesini seçin.

Bir kullanıcının dosyayı düzenlemesini istemediğinizde bunun ilgili paylaşılan dosyaya erişim yetkisini Salt okunur olarak değiştirin veya tamamen iptal edin.