Dosyaların düzenlenmesi

Uyarı. 10 Ekim 2016 tarihinden sonra kaydolan Kurumlar için Mail kullanıcıları bu servisin araçlarını dosyalar düzenlemek için kullanamazlar.

Öte yandan, bu kullanıcılar belge, tablo ve sunumlarını Yandex.Disk üzerinden düzenleyebilirler.

Aşağıdaki dosya biçimleri desteklenmektedir:

  • belgeler — DOCX/DOC, ODT, DOCM;
  • tablolar — XLSX/XLS, ODS, XLSM, XLSB;
  • sunumlar — PPTX/PPT, ODP, PPSX.
Uyarı. Düzenleme sihirbazında eski biçimde belge açarsanız (DOC, XLS, PPT) Yandex.Disk otomatik olarak bu belgenin yeni biçimde kopyasını oluşturur (DOCX, XLSX, PPTX). Bu kopya düzenlenir, ana belgede ise değişiklik yapılmaz.
  1. Belge oluşturma
  2. Düzenleme sihirbazında çalışma
  3. Dosyaları birlikte düzenleme
  4. Öneriler sorunu çözmedi

Belge oluşturma

Yeni belge, tablo, sunumu oluşturmak için Oluştur butonuna tıklayın.

Düzenleme sihirbazında çalışma

Belgeyi düzenleme sihirbazında açmak için, belgeyi dosya listesinden seçin ve özellik panelinde (sağda) butonuna tıklayın.

Tüm değişiklikler otomatik olarak kaydedilir. Belge ile çalışmayı tamamlamak ve Disk klasörüne geri dönmek için klasör adının üzerine (yukarıda) tıklayın veya düzenleme sihirbazı sekmesini kapatın.

Dosyayı yeniden adlandırabilirsiniz, indirebilirsiniz veya yazdırabilirsiniz. Dosya yönetiminin ek özelliklerini görebilmek için Dosya menüsünü açın.

Düzenleme sihirbazının kullanımı ile ilgili sorularınız varsa, sihirbazı Ne yapmak istiyorsunuz? alanına girin:

Dosya düzenleme sihirbazı Microsoft şirketi tarafından sağlanmıştır.

Dosyaları birlikte düzenleme

Dosyaları diğer kullanıcılarla birlikte düzenleyebilirsiniz:

  1. Paylaşılan dosya oluşturup dosyaları birlikte düzenlemek istediğiniz kullanıcılar için bu dosyaya erişim yetkisini verin.
  2. Bu dosyada yeni bir dosya oluşturun veya mevcut dosyayı bu dosyaya kopyalayın.

Böylelikle erişim yetkisi olan tüm kullanıcılar bu dosyayı düzenleyebilecekler. Bu dosyada yapılan değişiklikler otomatik kaydedilir. An itibarıyla dosyada sizinle birlikte düzenlemeler yapan kullanıcının adı ekranın sağ üst köşesinde görüntülenecek.

Bir kullanıcının dosyayı düzenlemesini istemediğinizde bunun ilgili paylaşılan dosyaya erişim yetkisini Salt okunur olarak değiştirin veya tamamen iptal edin.

Öneriler sorunu çözmedi

Önerilen tüm adımları geçtikten sonra sorun giderilmediyse veya sorunuz listede yoksa aşağıdaki formu kullanarak Destek Ekibi'ne başvurun.