Dosya düzenleme

Öte yandan, bu kullanıcılar belge, tablo ve sunumlarını Yandex.Disk üzerinden düzenleyebilirler.

Aşağıdaki dosya biçimleri desteklenmektedir:

 • Belgeler: DOCX
 • Tablolar: XLSX
 • Sunumlar: PPTX
Uyarı. Düzenleme sihirbazında eski formatlı bir belge açarsanız (DOC, XLS, PPT), Yandex.Disk bu belgenin yeni formatlı kopyasını otomatik olarak oluşturur (DOCX, XLSX, PPTX). Bu kopya düzenlenir, ana belgede ise değişiklik yapılmaz.

Ayrıca, tüm belgelerle tek bir yerden, Yandex.Belgeler üzerinden, çalışabilirsiniz.

 1. Belge oluşturma
 2. Düzenleme sihirbazında çalışma
 3. Dosyaların ortak düzenlenmesi

Belge oluşturma

Yeni belge, tablo, sunum oluşturmak için soldaki panelde Oluştur butonuna tıklayarak gerekli dosya türünü seçin. Ayrıca içerik menüsü yardımıyla yeni bir belge oluşturabilirsiniz.

Düzenlemeniz gereken bir belgeniz varsa, Disk'ten açın veya bilgisayardan yükleyin.

Düzenleme sihirbazında çalışma

Düzenleme Sihirbazı'nda açmak için belgeye iki kez tıklayın.

Tüm değişiklikler otomatik olarak kaydedilir. Belge üzerinde çalışmayı tamamlamak ve Disk klasörüne geri dönmek için düzenleme sihirbazlı sekmeyi kapatın.

Dosyayı yeniden adlandırabilirsiniz, indirebilirsiniz veya yazdırabilirsiniz. Dosya yönetiminin ek özelliklerini görebilmek için Dosya menüsünü açın.

Dosyaların ortak düzenlenmesi

Bir belgeyi arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla birlikte düzenlemek için ilgili belgeyi paylaşın:

 1. Disk'te, belgeye sağ tıklayın ve içerik menüsünde Paylaş öğesini seçin. Ayrıca, doğrudan Düzenleme Sihirbazı sayfasından da paylaşabilirsiniz: Bu işlem için sağ üst köşedeki Erişimi ayarla öğesine tıklayın.
 2. Erişim haklarını seçin: Görüntüleme veya Düzenleme.
  Sınırlama. Kişisel erişimi ayarlayın; kimin için görüntüleme ve kimin için düzenlemeye izin vereceğinizi ayarlayın.
 3. Bağlantıyı kopyala öğesine tıklayın ve bunu arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza herhangi bir uygun yöntemle gönderin.

Düzenleme erişimini paylaşamıyorum

Erişim ayarları penceresinde yalnızca Görüntüleme seçeneği varsa ve Düzenleme seçilemiyorsa bu, ilgili belge için ortak düzenlemenin olmadığı anlamına gelir.

Bunun nedeni nedir?

Belge eski Düzenleme Sihirbazı'nda açılmıştır

Bu belge için henüz ortak düzenleme özelliğine sahip yeni bir Düzenleme Sihirbazı bulunmuyor olabilir. Belgenin olduğu sekmeyi kapatın ve tekrar paylaşmayı deneyin.

Eski formattaki belge

DOC, PPT, XLS gibi dosya formatları yalnızca birlikte görüntüleme için açılabilir. Böyle bir belgeyi iş arkadaşlarınızla birlikte düzenlemek için, önce belgeyi Düzenleme Sihirbazı'nda açın; böylece belge, onlarla paylaşabileceğiniz yeni bir formatta oluşturulacaktır.

Belge ortak bir klasörde, belge sahibi ise eski Düzenleme Sihirbazı'nı kullanıyor

İlgili belgenin bulunduğu klasörün sahibinden, sizinle düzenleme erişimi olan bir bağlantı paylaşmasını isteyin. Böylece ortak düzenleme yapabileceğiniz yeni Düzenleme Sihirbazı açılacaktır. Bundan ardından belgeyi de paylaşabilirsiniz.