Disk'te arama

Dosyayı adına, içeriğine, uzantısına veya özelliklerine göre; klasörü ise adına göre bulabilirsiniz.

Bunu yapmak için dosyalar listesinin üstünde yer alan arama satırına sorguyu girin ve Enter tuşuna veya simgesine tıklayın.
Gerekli dosya bulunmadıysa sözcüklerin doğru yazıldığından emin olun, sorguda sözcük sayısını azaltmayı deneyin, Çöp Kutusu'nda arayın.

Dosya ve klasörleri aşağıdaki özelliklere göre arayabilirsiniz:

  1. Dosya adı ve uzantısı, klasör adı
  2. Arşivlenmiş dosya adı
  3. Belge metni
  4. Fotoğraf metaverileri
  5. Ses dosyası metaverileri
  6. Görseldeki metin
  7. E-posta ekleri
  8. Servisteki başkaların dosyalarında arama yapılabilir mi?

Dosya adı ve uzantısı, klasör adı

Dosyanın adında alt çizgi, tire veya noktalar varsa bile aradığınız dosyayı bulabilirsiniz. Örneğin [alica list] sorgusuna göre Alice_list.pdf, Alice-list.pdf, Alice.list.pdf gibi dosyaları bulabilirsiniz.

Arama Türkçe'nin morfolojisini hesaba katar. Örneğin [rapor] sorgusuna göre “Eylül raporunun düzenlenmesi” veya “Ağustos ve Eylül raporlarının karşılaştırması” adlı dosyaları bulursunuz.

Sorgunuz yazım hatasını içeriyorsa arama bu hatayı düzeltir. Örneğin, sorguyu [belhe] veya [belelge] olarak girseniz bile “belge” adlı dosyasını bulursunuz.

Belirli uzantıya sahip olan dosyaları bulmak için arama satırında bu uzantıyı veya dosya adı ile birlikte uzantısını belirtin. Ayrıca dosya veya klasör adını da belirtebilirsiniz. Örneğin [Cheshire jpg] sorgusunu girerek Cheshire Cat adlı klasörde yer alan fotoğrafları bulabilirsiniz.

Arşivlenmiş dosya adı

Dosya RAR veya ZIP olarak arşivlendiyse bile dosyayı yine de bulabilirsiniz. Bunun için arama satırına dosya adını girin.Belge metni

Belge veya elektronik kitabın adını hatırlamıyor fakat metindeki bir sözcük grubunu hatırlıyorsanız bu sözcük grubunu arama sorgusunda kullanın. Metne göre arama esnasında aşağıdaki dosya formatları desteklenir:

  • Dosyalar: DOC/DOCX, XSL/XSLX, PPT/PPTX, ODT, ODS, ODP, CSV, RTF, TXT, PDF, HTML
  • Kitaplar: FB2, EPUB


Fotoğraf metaverileri

Belirli fotoğraf makinesiyle yapılan tüm fotoğrafları bulabilirsiniz. Bunu yapmak için arama satırında fotoğraf makinesinin adını belirtin. Örneğin [sony nex 5] veya [iphone5] sorgusunu girerek bu cihazların yardımıyla yaptığınız tüm fotoğrafları bulabilirsiniz.

Ses dosyası metaverileri

Ses dosyası bulmak için arama satırına tarz veya albüm adını girebilirsiniz. Örneğin [rock] sorgusunu girerek Led Zeppelin — Stairway to heaven.mp3 dosyasını bulursunuz.

Görseldeki metin

Görselde yer alan metnin birkaç kelimesini hatırlıyorsanız bu kelimeleri arama sorgusunda kullanın. Bunu yaparak taranmış belgeleri, kartvizit veya reklam fotoğraflarını bulabilirsiniz. Arama, OCR teknolojisi yardımıyla Rusça ve İngilizce yazılmış metinleri algılayabilir.

E-posta ekleri

E-postada ekli olan bir dosyayı bulmak için Arşiv → E-posta eklerisekmesine geçin ve arama satırına sorgu girin.

Ayrıca Disk'te arama için E-posta eklerinde ara seçeneğini seçebilirsiniz:

Servisteki başkaların dosyalarında arama yapılabilir mi?

Hayır, Yandex.Disk dosyaları indekslenmez. Başka birinin dosyasını ancak, bu dosya yayınlanmışsa ve dosyanın bağlantısını biliyorsanız indirebilirsiniz.

Dosyalarınızın bağlantılarını bloglarda ve forumlarda yayınlarken dikkatli olun: Dosyanız çok aktif olarak indirilirse indirme hızı sınırlandırılır.