Disk'te arama

Dosyayı adına, içeriğine, uzantısına veya özelliklerine göre; klasörü ise adına göre bulabilirsiniz.

Bunu yapmak için dosyalar listesinin üstünde yer alan arama satırına sorguyu girin ve Enter tuşuna veya simgesine tıklayın.

Gerekli dosya bulunamadıysa sözcüklerin doğru yazıldığından emin olun, sorguda sözcük sayısını azaltmayı veya Çöp Kutusu'nda aramayı deneyin.
  1. Arama ipuçları
  2. Arama satırına başka ne yazılabilir
  3. Servisteki başkaların dosyalarında arama yapılabilir mi?

Arama ipuçları

Dosyanın adını tam olarak hatırlamıyorsanız onu yazmaya başlayın: Disk uygun seçenekleri önerir. Ayrıca Disk ipuçlarında geçmişte girdiğiniz sorgular görüntülenecektir.

Arama satırına başka ne yazılabilir

Dosya adı ve uzantısı, klasör adı

Dosyanın adında alt çizgi, tire veya noktalar varsa bile aradığınız dosyayı bulabilirsiniz. Örneğin, alice list sorgusunu girerek Alice_list.pdf, Alice-list.pdf, Alice.list.pdf dosyalarını bulursunuz.

Web Arama, kullanılan arama dilinin morfolojisine göre arama yapar. Örneğin, rapor sorgusunu girerek “Eylül ayı rapor düzenleme” veya “Ağustos ve Eylül ayları raporlarını karşılaştırma” başlıklı dosyayı bulursunuz.

Sorgunuz yazım hatasını içeriyorsa arama bu hatayı düzeltir. Örneğin, ebrak veya умкфл sorgusunu girseniz bile “evrak” başlıklı dosyayı bulacaksınız.

Belirli uzantıya sahip olan dosyaları bulmak için arama satırında bu uzantıyı veya dosya adı ile birlikte uzantısını belirtin. Ayrıca dosya veya klasör adını da belirtebilirsiniz. Örneğin, cheshire jpg sorgusunu girerek “Cheshire Cat” klasöründeki fotoğrafları bulabilirsiniz.

Arşivden dosya adı

Dosya RAR veya ZIP olarak arşivlendiyse bile dosyayı yine de bulabilirsiniz. Bunun için arama satırına dosya adını girin.

Belge metni

Belge veya elektronik kitabın adını hatırlamıyor fakat metindeki bir sözcük grubunu hatırlıyorsanız bu sözcük grubunu arama sorgusunda kullanın. Metne göre arama esnasında aşağıdaki dosya formatları desteklenir:

  • Dosyalar: DOC/DOCX, XSL/XSLX, PPT/PPTX, ODT, ODS, ODP, CSV, RTF, TXT, PDF, HTML
  • Kitaplar: FB2, EPUB

Fotoğraf üstverileri (EXIF)

Belirli fotoğraf makinesiyle yapılan tüm fotoğrafları bulabilirsiniz. Bunu yapmak için arama satırında fotoğraf makinesinin adını belirtin. Örneğin, sony nex 5 veya iphone X sorguları ile bu cihazlar yardımıyla çekilen tüm fotoğrafları bulabilirsiniz.

Ses dosyası üstverileri

Ses dosyasını bulmak için arama satırına müzik türünü veya albümü girebilirsiniz: örneğin, rock sorgusunu girdiğinizde Led Zeppelin — Stairway to heaven.mp3 dosyasını bulacaksınız.

Görseldeki metin

Görselde yer alan metnin birkaç kelimesini hatırlıyorsanız bu kelimeleri arama sorgusunda kullanın. Bunu yaparak taranmış belgeleri, kartvizit veya reklam fotoğraflarını bulabilirsiniz. Arama, OCR teknolojisi yardımıyla Rusça ve İngilizce yazılmış metinleri algılayabilir.

Görselde gösterilenin tanımı

Görselde ne gösterildiğini biliyorsanız onu bulabilirsiniz. Örneğin, sokak sorgusuna göre tatilinizde sokakta çekilen fotoğrafları bulacaksınız.

Servisteki başkaların dosyalarında arama yapılabilir mi?

Hayır, Yandex Disk dosyaları indekslenmez. Başka birinin dosyasını ancak, bu dosya yayınlanmışsa ve dosyanın bağlantısını biliyorsanız indirebilirsiniz.

Dosyalarınızın bağlantılarını bloglarda ve forumlarda yayınlarken dikkatli olun: Dosyanız çok aktif olarak indirilirse indirme hızı sınırlandırılır.