Eşitleme nasıl çalışır?

Yandex.Disk klasörüne her dosya kaydettiğinizde, düzenlediğinizde veya sildiğinizde yapılan tüm değişikliklerin kopyası Disk sunucusuna kaydedilir; bu kayıtlara Yandex.Disk sitesi üzerinden erişebilirsiniz. Dosyaları siteye kaydettiğinizde ise bu dosyalar bilgisayarınızdaki Yandex.Disk programında otomatik görüntülenir.

Böylece internete bağlı olan tüm cihazlarınızdan, aynı dosyaları Disk'te görebilirsiniz. Örneğin dosyaları bilgisayarınızdan silerseniz bu dosyalar buluttan da silinir. Bir dosyanın bilgisayarınızdan silinmesini, ancak bu dosyanın sunucuda kalmasını istiyorsanız, seçmeli eşitlemeyi ayarlayın.

Not. Telefondaki dosyalar eşitlenemez. Dosyaları sadece manuel olarak indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Ancak Fotoğraf ve videoların sınırsız otomatik yüklenmesini etkinleştirebilirsiniz.
 1. Bir dosya, farklı cihazlarda eşzamanlı olarak değiştirildiğinde ne olur?
 2. Seçmeli klasör eşitleme
 3. Eşitleme hızı
 4. Değiştirilmiş dosyalar nasıl eşitlenir?
 5. Yandex.Disk kaç cihazda kullanılabilir?
 6. Ayrılabilir taşıyıcı, eşitleme için bir klasör olarak kullanılabilir mi?
 7. Eşitlemeyi kapattım fakat dosyalar yine de disk'e düşüyor

Bir dosya, farklı cihazlarda eşzamanlı olarak değiştirildiğinde ne olur?

İnternete bağlı olmayan bir bilgisayarda resim.jpg dosya adıyla bir resim çizdiğinizi ve daha sonra cep telefonunuzdan Disk'e aynı adı taşıyan bir fotoğraf yüklediğinizi varsayalım.

Bilgisayarı internete bağladığınızda Yandex.Disk, eşitlemeyi başlatır. Disk, aynı adı taşıyan farklı dosyalar bulduğunda bunlardan birinin adını değiştirir ve sonuçta dosyalar resim.jpg ve resim (2).jpg olarak adlandırılır.

Seçmeli klasör eşitleme

Yandex.Disk 3.0 programı, sadece Disk'te seçtiğiniz dosyaları bilgisayarınızla eşitleyerek bilgisayarınızda yer tasarrufu sağlar. Örneğin, Belgeler klasörüyle devamlı çalışıyorsanız bu klasör için eşitlemeyi etkinleştirdikten sonra klasör bilgisayarınızda depolanır. Diğer klasörler yalnızca bulutta saklanır, ancak programda da kullanılabilir.

Eşitleme durumu dosya veya klasörün simgesinde gösterilir.

 • — Eşitleniyor
 • — Dosya veya klasör bilgisayarda depolanıyor
 • — Dosya içeriğinin bir bölümü bilgisayarda depolanıyor
 • — Dosya veya klasör sadece bulutta depolanıyor
 • — Eşitleme durumu bilinmiyor
 • — Eşitleme hatası

Dosya veya klasör bilgisayarda depolama

Bir dosya veya klasör için eşitlemeyi etkinleştirmek üzere onları listede seçin ve dosyalar listesinin üstünde veya içerik menüsünde Bilgisayara kaydet butonuna tıklayın. Bir dosya bilgisayar ile eşitlendikten sonra simgesi simgesiyle değişir. Bundan sonra bu dosyayı Disk klasöründe görüntülemek için dosyanın içerik menüsünde Gezgin'de göster öğesine tıklayın.

Dosya veya klasör sadece bulutta depolama

Bilgisayarda yer boşaltmak için dosya veya klasör için eşitlemeyi devre dışı bırakın, böylece dosya bilgisayardan silinecek ama Disk'in sayfasında görüntülenecektir.

Bunu yapmak için dosyayı listeden seçin ve dosyalar listesinin üstünde veya içerik menüsünde Sadece bulutta depola butonuna tıklayın. Dosya veya klasör bilgisayardan silindikten sonra simgesi simgesiyle değişir.

Eşitleme hızı

Eşitleme hızını görmek için Yandex.Disk simgesine tıklayın: Veri yükleme ve indirme hızı açılan pencerede görüntülenir.

Değiştirilmiş dosyalar nasıl eşitlenir?

Yandex.Disk, dosyanın tam olarak hangi bölümlerinin değiştirildiğini belirler ve dosyayı tümüyle değil, yalnızca değiştirilmiş bölümlerini sunucuya yükler.

Yandex.Disk kaç cihazda kullanılabilir?

Teorik olarak, Yandex.Disk uygulamasını ve programını sınırsız sayıda cihaza yükleyebilirsiniz fakat bunu tavsiye etmiyoruz. Aynı anda farklı cihazlarda aynı dosyalarla çalışırsanız, çakışmalar oluşabilir; örneğin dosyaların mükerrer kopyaları çıkabilir veya dosyalar kaybolabilir.

Ayrılabilir taşıyıcı, eşitleme için bir klasör olarak kullanılabilir mi?

Bu durumda disk'in düzgün çalışması mümkün olmadığı için ayrılabilir taşıyıcıyı eşitleme klasörü olarak kullanmanızı önermiyoruz. Program, bilgisayarda eşitlemek için kalıcı bir alana ihtiyaç duyarken, çıkarılabilir depolama alanı da sağlamaz.

Eşitlemeyi kapattım fakat dosyalar yine de disk'e düşüyor

Başkasına ait mobil cihazdan giriş yapmışsanız başkasının dosyaları Yandex.Disk'inize geçebilir. Bu durumda, otomatik yükleme etkinse cihazdaki dosyalar Yandex.Disk'e yüklenir.

Başkasına ait dosyaların Yandex.Disk'inize yüklenmesini aşağıdaki yöntemlerle durdurabilirsiniz:

Tüm cihazlarda çıkış yap

Başkasına ait dosyaların Yandex.Disk'inize girmemesi için tüm cihazlarda Yandex.Disk'ten çıkış yapın:

 1. Yandex.Pasaport sayfasını açın.
 2. Giriş geçmişi ve cihazlar menüsünde Tüm cihazlarda çıkış yap bağlantısına tıklayın.
Programların erişimini iptal et

Ayrıca Yandex.Disk programlarının ve uygulamalarının sunucudaki dosyalarınıza erişimini iptal edebilirsiniz:

 1. Erişim denetimi sayfasını açın.
 2. Listede Yandex.Disk ismi geçen tüm satırları bulun.
 3. Her satıra dokunun ve Sil'e tıklayın.