Dosyalarla yapılabilen diğer işlemler

Görüntüleyip düzenleme

Dosyayı görüntülemek veya düzenlemek için dosya listesinde dosyanın üzerine çift tıklayın. Böylelikle bu dosya, bu tür dosyaların açılması için varsayılan olarak ayarlanmış programda açılacak. Dosyayı başka bir programda açmak için o programı varsayılan olarak ayarlamanız gerekir.

Dosyayı düzenleyip kaydetmenizin ardından bunun düzenlenmiş hali Yandex.Disk'e yüklenir.

İndir

Dosya veye klasörün içerik menüsünde Bilgisayarda kopya oluştur öğesini seçin.

İndirilen dosya bulut ile eşitlenmiyor. Dosyayı indirip değiştirdiyseniz ve onun Yandex.Disk'te bulunmasını istiyorsanız onu manuel olarak yükleyin.

Dosya indirilmesini takip etmek için Görevler bölümüne geçin. Dosya indirildiğinde ilgili bildirim otomatik gösterilir. Dosyanın indirildiği klasörü açmak için bildirim mesajının üzerine tıklayın.

Dosyalar “Yüklenen dosyalar” sistem klasörüne indirilir.

Taşı

Dosyalar ve klasörler bilgisayarda olduğu gibi aynı şekilde taşınır. Bunu yapmak için onları taşımak istediğiniz yere sürükleyin.

Taşıyacağınız objeyi soldaki klasör ağacının istediğiniz yerine sürükleyin. Objeyi bir alt klasöre taşımak için taşıma yapmadan önce ağaçtaki ilgili alt klasörü açın.

Sil

Uyarı.

Programın içerisinde dosyaları sildiğinizde, bu dosyalar Çöp Kutusu'na taşınır ve burada 30 gün boyunca saklanır. Bu süre bittikten sonra sunucudan otomatik olarak silinirler. Sunucudan silinmiş dosyalar geri alınamaz. Bir dosyanın bilgisayarınızdan silinmesini, ancak bu dosyanın sunucuda kalmasını istiyorsanız, seçmeli eşitlemeyi ayarlayın.

Objeyi silmek için aşağıdaki yollardan birini kullanın:

  • Objeyi klasör ağacındaki Çöp Kutusu simgesinin üzerine sürükleyin
  • dosya veya klasörün içerik menüsünde Çöp Kutusu'na aktar öğesini seçin.

Çöp Kutusu'nu temizlemek için farenin sağ tuşuyla Çöp Kutusu simgesine tıklayın ve açılan menüde Çöp Kutusu'nu temizle öğesini seçin.

Sık kullanılan dosya ve klasörlere hızlı geçiş

Son çalıştığınız dosyaları görüntülemek için programın sol menüsünde Hızlı erişim bölümüne girin. Bu bölümde sık kullanılan klasörler ve hem Program aracılığıyla hem de disk sitesinin yardımıyla değiştirilmiş son dosyalar görüntülenir.

Sık kullanılan klasörlerin listesi ayarlanabilir. Bu bölüme klasör eklemek için onu dosya ve klasör listesinden oraya sürükleyin. Klasörü Hızlı erişim'den kaldırmak için klasörün içerik menüsünde Hızlı erişim panelinden sil'i seçin.