Windows için klasik Yandex.Disk yazılımı

Klasik Yandex.Disk programı, Disk dosyalarıyla bilgisayarınızda çalışmanıza olanak tanır ve yapılan tüm değişiklikleri İnternet üzerinden Disk ile otomatik olarak eşitler.

Sınırlama. Yandex.Disk programı aşağıdaki işletim sistemlerinde kurulabilir:
 • 32-bit Windows XP Service Pack 3 (sürüm 0.8 için Service Pack 1 ve Service Pack 2 desteği mevcut)
 • 64-bit Windows XP Service Pack 2 (sürüm 0.8 için Service Pack 1 desteği mevcut)
 • Windows Vista
 • Windows 7
 • Windows 8 (klasik arayüz)
 • Windows 10
 1. Kurulumu ve kullanıcı girişi
 2. Disk klasörünün konumunu seçme
 3. Dosyalar ve klasörlerle çalışma
 4. Dosya veya klasör paylaşma
 5. Klasöre erişim açması
 6. Disk'e fotoğraf ve videoları otomatik yükleme
 7. Yandex.Disk klasörü için bilgisayarda yeterli alan yok. Ne yapmalı?
 8. Disk simgesi sistem tepsisine (bildirim panosuna) nasıl getirilir?
 9. Hata bildir

Kurulumu ve kullanıcı girişi

Programı disk.yandex.com.tr/download sayfasından indirin. Dosya indirilmeye başladığında, sayfada çalıştırma talimatları görüntülenir.

Kurulumdan sonra programın simgesi Windows bildirim panosunda (sistem tepsisinde) görüntülenir.

“Yandex.Disk” programı Yandex hesabınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi ister. Giriş yapılıncaya kadar, bildirim panosundaki simgede ünlem işareti görüntülenir.

Kurulum yaptıktan sonra hemen giriş yapmadıysanız bildirim panosunda program simgesine tıklayıp Disk henüz ayarlanmadı. Yandex.Disk'i ayarla bağlantısına tıklayın.

Henüz Yandex'te kayıtlı değilseniz Kaydol bağlantısına gidin ve kayıt işlemini tamamlayın. Daha sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Uyarı. Yandex.Disk programına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız veya daha önce kullandıysanız “Yandex.Anahtar” mobil uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Disk klasörünün konumunu seçme

“Yandex.Disk” programı, Disk'inizin kopyasının saklanacağı klasörü otomatik olarak oluşturur. Programı kurduktan hemen sonra klasörün bilgisayardaki konumunu ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Klasör konumunu ayarla → Düzenle butonuna tıklatın ve klasörü seçin.

Not. Yandex.Disk klasörü için bilgisayarda yeterli alan yoksa program sizi uyaracaktır. Seçmeli eşitlemeyi ayarlayabilirsiniz veya Disk dosyaları için farklı bir klasör seçebilirsiniz.

Bu adımı es geçtiyseniz klasör konumunu farklı bir yolla seçebilirsiniz:

 1. Program menüsünü açın.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Ayarlar maddesini seçin.
 4. DiğerlersekmesindeKlasör bloğunda Değiştir butonuna tıklayın.

Dosyalar ve klasörlerle çalışma

Disk'e yüklemek istediğiniz dosyaları Yandex.Disk klasörüne kopyalamanız veya aktarmanız yeterlidir. Örneğin Rehber'de klasör açın (program menüsünde simgesine tıklayın) ve gerekli dosyaları buraya sürükleyin. Eşitleme sonrasında taşınan dosyalar sunucuda görüntülenir. Disk sayfasını açıp tüm dosyaların yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

En son eşitlenen dosyaları ve klasörleri program menüsünde bulabilirsiniz. Bunlar ile çalışmak için Yandex.Disk klasörünü açmanız gerekmez. Dosyayı menüden hızlıca açabilir, paylaşabilir, gerekli programın penceresine taşıyabilir veya silebilirsiniz.

Yandex.Disk klasöründen sildiğiniz dosyalar, sunucuda Çöp Kutusu'na taşınır. Bu dosyalar Çöp Kutusu'nda 30 gün boyunca depolanır, bu süre sonunda sunucudan otomatik olarak silinir. Sunucudan silinmiş dosyalar geri alınamaz.

Not. Çöp Kutusu'na taşınan dosyalar, Disk'inizde yer kaplamaya devam eder. Yeterli alanınız yoksa, Çöp Kutusu'nu boşaltın.

Disk'te Çöp Kutusu'nu boşaltmak için Yandex.Disk klasörünü açıp Çöp Kutusu'na fareyle sağ tıklayın ve menüde Yandex.Disk: Çöp Kutusu'nu boşalt öğesini seçin.

Dosya veya klasör paylaşma

Bilgisayarınızdaki herhangi bir dosya ya da klasörü paylaşabilirsiniz. Henüz Disk'e yüklemediğiniz dosya ya da klasörü seçerseniz program onu otomatik olarak sunucudaki Disk'in kök klasörüne yükler ve arabelleğe açık bağlantıyı kopyalar.

Gerekli dosya ya da klasör üzerine gelip farenin sağ tuşuyla tıklayın. Açılan menüde, klasör için Yandex.Disk → Ortak bağlantıyı kopyala seçin, dosya için ise Yandex.Disk: Ortak bağlantıyı kopyala seçin.

Ayrıca dosya ya da klasörü programın menüsünden de paylaşabilirsiniz:

 1. Bildirim panosunda Yandex.Disk simgesine tıklayın.
 2. Listeden dosyayı seçip Paylaş butonuna tıklayın:

Kopyalanan bağlantıyı bir e-postaya ekleyebilir, sosyal ağa yerleştirebilir vb. işlemleri yapabilirsiniz.

Not. Bu şekilde sadece son eşitlenen dosyaları paylaşabilirsiniz.

Klasöre erişim açması

Yandex.Disk klasörünü açın ve gerekli klasörü fareyle sağ tıklayın. Açılan menüde Yandex.Disk: Ortak erişimi ayarla öğesini seçin.

Program tarayıcınızda erişim ayarları sayfasını açar. Bu sayfada erişim izni vermek istediğiniz arkadaşlarınızı seçebilir ve haklarını belirleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz.:

Disk'e fotoğraf ve videoları otomatik yükleme

Herhangi bir elektronik ortamdaki (fotoğraf makinesi, akıllı telefon, bellek kartı vs.) tüm fotoğraf ve video dosyalarınızı Disk'e otomatik olarak yükleyebilir ve bunları Disk'teki “Kameradan yüklenenler” klasöründe ya da diğer herhangi bir klasörde saklayabilirsiniz.

Dosya yükleme

Cihazı bilgisayarınıza bağlayın ve otomatik yüklemeyi size sunan iletişim kutucuğunun çıkmasını bekleyin:

Fotoğraf ve video dosyalarının Disk'e yüklenmesini başlatmak için Yükle butonuna tıklayın. Bir dahaki sefer bağlanıldığında bu cihazdan yüklemenin sorulmadan her zaman otomatik başlaması için Fotoğrafları ve videoları her zaman <Cihaz adı> cihazından yükle onay kutusunu işaretli bırakın.

Cihazınızda bulunan tüm fotoğraf ve video dosyaları varsayılan olarak, otomatik oluşturulan “Kameradan yüklenenler” klasörüne yüklenir. Klasördeki tüm dosyalar, oluşturulma (çekim) tarihi ve saatine göre yeniden adlandırılır. Fotoğraflarınızı bilgisayarda veya servis sayfasında resim görüntüleme modunda yönetebilirsiniz.

Not. Daha önce Android, iOS veya macOS uygulamasında cihazınızdaki fotoğraf ve videoların otomatik yüklenmesini ayarladıysanız, Windows programı Disk'e yalnızca yeni fotoğraf ve video dosyalarını yükler.

Eğer yüklenme sırasında cihazın bilgisayara bağlantısı kapalıysa ve aynı zamanda Fotoğrafları ve videoları her zaman <Cihaz adı> cihazından yükle özelliği açıksa; bağlantı tekrar kurulduğunda yükleme otomatik olarak devam eder. Özellik kapatıldıysa otomatik yüklemenin devam ettiğini gösteren iletişim penceresi açılır.

Fotoğraf ve videoların otomatik yüklemesini durdurmak için Şimdi değil butonuna tıklayın. Açılan iletişim penceresinde sadece mevcut bağlantı için bu işlemi yapabilir veya Bu cihazdan hiçbir zaman yükleme seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Bu durumda, bu cihazın bir sonraki bağlantısında otomatik yükleme penceresi bir daha açılmaz.

Not. Ağ bağlantınız olmasa da fotoğraf ve videoların otomatik yüklemesi yine de yapılır. İnternet bağlantısı kurulduğunda, “Kameradan yüklenenler” klasörünün sunucuyla eşitlemesi başlar.

Otomatik yüklemenin iptali

Fotoğraf ve videoların otomatik yüklemesini tüm cihazlarda iptal etmek için şu işlemleri yapın:

 1. Bu cihazların bilgisayarla bağlantısını kesin.
 2. Windows bildirim panelinden program simgesine tıklayın.
 3. simgesine tıklayın.
 4. Menüden Ayarlar öğesini seçin.
 5. Otomatik yükleme sekmesine geçin.
 6. Fotoğraf ve video için otomatik yüklemeyi öner seçeneğini devre dışı bırakın.
 7. Tüm cihazları unut butonuna tıklayın.
 8. Tamam butonuna tıklayın.

Daha önce bilgisayara bağladığınız cihazdan otomatik yükleme kararını değiştirmek istiyorsanız; Fotoğraf ve videoların otomatik yüklenmesini öner özelliğinin açık olduğunu kontrol edin ve Cihazları unut butonuna tıklayın. Bu cihaza bir daha bağlandığında otomatik yüklemeyi öneren pencere açılacaktır.

Yandex.Disk klasörü için bilgisayarda yeterli alan yok. Ne yapmalı?

Bilgisayarda yer tasarrufu sağlamak için bir veya birkaç klasörlerin eşitlemesi devre dışı bırakılabilir.

Seçmeli eşitlemeyi program ilk başlatıldığında tüm klasörlerin bilgisayara indirilmemesi için de ayarlayabilirsiniz.

Klasör eşitlemesini devre dışı bırakma

Uyarı. İçindeki tüm dosyalar eşitlenmeden klasörün eşitlenmesi devre dışı bırakılamaz (klasör simgesiyle işaretlenmiştir).

Klasör eşitlemesini devre dışı bırakmak için aşağıdaki işlemleri uygulayın:

 1. Bildirim panosunda program simgesine tıklayın.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Menüden Ayarlar öğesini seçin.
 4. Eşitleme sekmesine gidin.
 5. Eşitlemeyi devre dışı bırakmak istediğiniz klasörden işareti kaldırın.
 6. Tamam butonuna tıklayın.
 7. Değişikliklerin geçerli olması için açılan pencerede Klasörleri bu bilgisayardan kaldır butonuna tıklayın.

Klasör eşitlemesi, bağlam menüsünden de devre dışı bırakılabilir. Yandex.Disk klasörünü açın ve gerekli klasörü fareyle sağ tıklayın. Ekrana gelen menüde Yandex.Disk → Klasörün eşitlenmesini iptal et öğesini seçin:

Eşitlemeye kapalı olan klasöre dosya yükleme

Klasörün eşitlenmesini devre dışı bıraktıysanız bu klasöre dosyaları Yandex.Disk ayarlarından yükleyebilirsiniz. Bunun için Eşitleme sekmesine gidin ve dosyaları istediğiniz klasörün adının üzerine sürükleyin:

Disk simgesi sistem tepsisine (bildirim panosuna) nasıl getirilir?

Disk servisinin her zaman elinizin altında olması için “Yandex.Disk” programının simgesi her zaman Windows bildirim panosunda bulunur. Simge görev çubuğunda görünür bir konumda değilse, sistem tepsisinin (bildirim panosunun) görünür kısmına taşıyın:

Hata bildir

Yandex.Disk programı ile çalışırken bir hata ile karşılaşırsanız sayfanın altındaki geri bildirim formunu kullanarak bizi bilgilendirin. Bildiriminize mutlaka .sync ve Application Data klasörlerinden kayıtları (logları) eklemeyi unutmayın.

.sync klasöründen kayıt (log) alma

 1. Bildirim panosunda program simgesine tıklayın.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Menüde Yardım seçin.
 4. Ctrl tuşuna basılı tutarak Hatayı Yandex'e Bildir bağlantısına tıklayarak işaretlenen ZIP arşivini içeren klasörün açılmasını sağlayın.
 5. Bu arşivi geri bildirim formuna ekleyin.

Applicatıon Data'dan kayıtlar (loglar) alma

 1. Gezgin'i açın ve %LOCALAPPDATA%\Yandex\Yandex.Disk adresini kopyalayıp adres satırına girin.
 2. Enter tuşuna basın.
 3. Açılan klasörün içeriğini arşivleyin ve arşivi geri bildirim formuna ekleyin.