macOS için Yandex.Disk klasik uygulaması

Klasik Yandex.Disk uygulaması, Disk dosyalarıyla bilgisayarınızda çalışmanıza olanak tanır ve yapılan tüm değişiklikleri İnternet üzerinden Disk ile otomatik olarak eşitler.

Sınırlama. “Yandex.Disk” uygulaması yalnızca 64-bit işlemcili ve işletim sistemi sürümü Mac OS X 10.6 veya üzeri (Snow Leopard, Lion, Mountain Lion, Mavericks, Yosemite, El Capitan, Sierra, High Sierra, Mojave veya Catalina) olan bilgisayarlara kurulabilir.

Mac'te yüklü Intel işlemcisinin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu belirleme.

 1. Uygulamayı kurma
 2. Uygulamaya kullanıcı girişi
 3. Disk klasörünün konumunu seçme
 4. Dosyalarla çalışma
 5. Dosya ya da klasör nasıl paylaşılabilir?
 6. Klasöre erişim nasıl açılır?
 7. Yandex.Disk klasörü için bilgisayarda yeterli alan yok. Ne yapmalı?
 8. Fotoğraf ve videoların otomatik yüklenmesi nasıl ayarlanır?
 9. MacOS Sierra'da uygulamayla çalışma
 10. Hata bildirme

Uygulamayı kurma

disk.yandex.com.tr/download sayfasından programı indirin. Dosya indirilmeye başladığında, sayfada çalıştırma talimatları görüntülenir (Safari tarayıcısını kullanıyorsanız dosya otomatik olarak çalıştırılır).

Yandex.Disk uygulamasını bilgisayarınızdaki Uygulamalar klasörüne sürükleyin.

Uygulamaya kullanıcı girişi

Uygulama çalıştırıldıktan ve ilk yapılandırması tamamlandıktan sonra, Yandex hesabınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi ister. Giriş yapıncaya kadar menü çubuğundaki simgede bir ünlem işareti görüntülenir.

Giriş yapmak için istediğiniz zaman menü çubuğundaki uygulama simgesini tıklayabilir ve ekrana gelen menüde Yandex.Disk'i Ayarla öğesini seçebilirsiniz.

Henüz Yandex'e kaydolmadıysanız Kaydol bağlantısına gidin ve kaydolun. Daha sonra, verilen kullanıcı adını ve şifresini uygulamaya girin.

Uyarı. Yandex.Disk programına giriş yapmak için iki aşamalı kimlik doğrulamayı kullanıyorsanız veya daha önce kullandıysanız “Yandex.Anahtar” mobil uygulamasının oluşturduğu tek kullanımlık şifreyi kullanmanız gerekir.

Disk klasörünün konumunu seçme

Yandex.Disk uygulaması, Disk'inizin kopyasının saklanacağı klasörü otomatik olarak oluşturur. Uygulamayı kurduktan hemen sonra klasörün bilgisayardaki konumunu ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Klasör konumunu ayarla → Düzenle butonuna tıklatın ve klasörü seçin.

Not. Yandex.Disk klasörü için bilgisayarda yeterli alan yoksa uygulama sizi uyaracaktır. Seçmeli eşitlemeyi ayarlayabilirsiniz veya Disk dosyaları için farklı bir klasör seçebilirsiniz.

Bu adımı es geçtiyseniz klasör konumunu farklı bir yolla seçebilirsiniz:

 1. Program menüsünü açın.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Ayarlar maddesini seçin.
 4. Klasör listesinde Klasör seç yazısının üzerine tıklayın.

Dosyalarla çalışma

Dosyaları Yandex.Disk'e iki şekilde yükleyebilirsiniz:

 • Dosyaları, üst menü çubuğundaki Disk simgesine sürükleyebilirsiniz.
 • Disk klasörünü Finder'da aç (program menüsünde simgesine tıklayın) ve gerekli dosyaları ve klasörleri buraya kopyala ya da taşı.

Eşitleme sonrasında, taşınan dosyalar sunucuda görünür. Disk sayfasını açıp tüm dosyaların yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

En son eşitlenen dosyaları ve klasörleri uygulama menüsünde bulabilirsiniz. Bunlar ile çalışmak için Yandex.Disk klasörünü açmanız gerekmez. Dosyayı menüden hızlıca açabilir, paylaşabilir, gerekli uygulamanın penceresine taşıyabilir veya silebilirsiniz.

Yandex.Disk klasöründen sildiğiniz dosyalar, sunucuda Çöp Kutusu'na taşınır. Bu dosyalar Çöp Kutusu'nda 30 gün boyunca depolanır, bu süre sonunda sunucudan otomatik olarak silinir. Sunucudan silinmiş dosyalar geri alınamaz.

Uyarı. Çöp Kutusu'na taşınan dosyalar, Disk'inizde yer kaplamaya devam eder. Yeterli alanınız yoksa, Çöp Kutusu'nu boşaltın.

Disk'te Çöp Kutusu'nu boşaltmak için Yandex.Disk klasörünü açıp Çöp Kutusu'na fareyle sağ tıklayın ve menüde Yandex.Disk: Çöp Kutusu'nu boşalt öğesini seçin.

Dosya ya da klasör nasıl paylaşılabilir?

Bilgisayarınızdaki herhangi bir dosya ya da klasörü paylaşabilirsiniz. Henüz Disk'e yüklemediğiniz dosya ya da klasörü seçerseniz uygulama onu otomatik olarak sunucudaki Disk'in kök klasörüne yükler ve arabelleğe açık bağlantıyı kopyalar.

Gerekli dosya ya da klasör üzerine gelip farenin sağ tuşuyla tıklayın. Açılan menüde Yandex.Disk: Ortak bağlantıyı kopyala öğesini seçin.

Ayrıca dosya ya da klasörü uygulamanın menüsünden de paylaşabilirsiniz:

 1. Üstteki menü satırındaki Yandex.Disk simgesine tıklayın.
 2. Listeden dosyayı seçip Paylaş butonuna tıklayın:

Kopyalanan bağlantıyı bir e-postaya ekleyebilir, sosyal ağa yerleştirebilir vb. işlemleri yapabilirsiniz.

Not. Bu şekilde sadece son eşitlenen dosyaları paylaşabilirsiniz.

Klasöre erişim nasıl açılır?

Yandex.Disk klasörünü açın ve gerekli klasörü fareyle sağ tıklayın. Açılan menüde Hizmetler → Yandex.Disk: Ortak erişimi ayarla seçin.

Uygulama tarayıcınızda Erişim ayarları sayfasını açar. Bu sayfada erişim izni vermek istediğiniz arkadaşlarınızı seçebilir ve haklarını belirleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz.:

Yandex.Disk klasörü için bilgisayarda yeterli alan yok. Ne yapmalı?

Bilgisayarda yer tasarrufu sağlamak için bir veya birkaç klasörlerin eşitlemesi devre dışı bırakılabilir.

Eşitleme yönetimi yalnızca, doğrudan Disk klasöründe bulunan klasörler için kullanılabilir. Örneğin Yandex.Disk/Müzik klasörü için eşitleme ayarlarını değiştirebilirken, içinde bulunan Yandex.Disk/Müzik/Sık Kullanılanlar klasörü için ayarları değiştiremezsiniz.

Seçmeli eşitlemeyi uygulama ilk başlatıldığında tüm klasörlerin bilgisayara indirilmemesi için de ayarlayabilirsiniz.

Klasör eşitlemesini devre dışı bırakma

Uyarı. İçindeki tüm dosyalar eşitlenmeden klasör eşitlenmesi devre dışı bırakılamaz (menü çubuğundaki Disk simgesi simgesiyle işaretlenmiştir).

Klasör eşitlemesini devre dışı bırakmak için aşağıdaki işlemleri uygulayın:

 1. Menü satırındaki Disk simgesine tıklayın.
 2. simgesine tıklayın ve Ayarlar menü öğesini seçin.
 3. Eşitleme sekmesine gidin.
 4. Eşitlemeyi devre dışı bırakmak istediğiniz klasörden işareti kaldırın.
 5. Uygula butonuna tıklayın.
 6. Değişikliklerin geçerli olması için açılan pencerede Klasörleri bu bilgisayardan kaldır butonuna tıklayın.

Eşitlemeye kapalı olan klasöre dosya yükleme

Klasörün eşitlenmesini devre dışı bıraktıysanız bu klasöre dosyaları Yandex.Disk ayarlarından yükleyebilirsiniz. Bunun için Eşitleme sekmesine gidin ve dosyaları istediğiniz klasörün adının üzerine sürükleyin:

Fotoğraf ve videoların otomatik yüklenmesi nasıl ayarlanır?

Herhangi bir elektronik ortamdaki (fotoğraf makinesi, akıllı telefon, bellek kartı vs.) tüm fotoğraf ve video dosyalarınızı Disk'e otomatik olarak yükleyebilir ve bunları Disk'teki “Kameradan yüklenenler” klasöründe ya da diğer herhangi bir klasörde saklayabilirsiniz.

Dosya yükleme

Cihazı bilgisayarınıza bağlayın ve otomatik yüklemeyi size sunan iletişim kutucuğunun çıkmasını bekleyin:

Fotoğraf ve video dosyalarının Disk'e yüklenmesini başlatmak için Yükle butonuna tıklayın. Bir dahaki sefer bağlanıldığında bu cihazdan yüklemenin sorulmadan her zaman otomatik başlaması için Fotoğrafları ve videoları her zaman <Cihaz adı> cihazından yükle seçeneğini belirleyin.

Cihazınızda bulunan tüm fotoğraf ve video dosyaları varsayılan olarak, otomatik oluşturulan “Kameradan yüklenenler” klasörüne yüklenir. Klasördeki tüm dosyalar, oluşturulma (çekim) tarihi ve saatine göre yeniden adlandırılır. Fotoğraflarınızı bilgisayarda veya servis sayfasında resim görüntüleme modunda yönetebilirsiniz.

Not. Daha önce Android ya da iOS uygulamasında veya Windows programında cihazınızdaki fotoğraf ve videoların otomatik yüklenmesini ayarladıysanız, macOS uygulaması Disk'e yalnızca yeni fotoğraf ve video dosyalarını yükler.

Eğer yüklenme sırasında cihazın bilgisayara bağlantısı kapalıysa ve aynı zamanda Fotoğrafları ve videoları her zaman <Cihaz adı> cihazından yükle özelliği açıksa; bağlantı tekrar kurulduğunda yükleme otomatik olarak devam eder. Özellik kapatıldıysa otomatik yüklemenin devam ettiğini gösteren iletişim penceresi açılır.

Cihazınızdan fotoğrafların ve videoları otomatik yüklemesini iptal etmek için İptal butonuna tıklayın. Açılan iletişim penceresinde sadece mevcut bağlantı için bu işlemi yapabilir veya Bu cihazdan hiçbir zaman yükleme seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Bu durumda, bu cihazın bir sonraki bağlantısında otomatik yükleme penceresi bir daha açılmaz.

Not. Ağ bağlantınız olmasa da fotoğraf ve videoların otomatik yüklemesi yine de yapılır. İnternet bağlantısı kurulduğunda, “Kameradan yüklenenler” klasörünün sunucuyla eşitlemesi başlar.
Desteklenmeyen cihazların listesi

MacOS için “Yandex.Disk” uygulaması, aşağıdaki cihazlarda fotoğrafların ve videoların otomatik yüklenmesini desteklemez:

 • HTC Mozart (Windows Phone 7);
 • HTC Windows Phone 8X (Windows Phone 8).

Mac App Store'dan Mac OS X için “Yandex.Disk” uygulaması fotoğrafların ve videoların otomatik yüklenmesini şu şartlarda desteklemez:

 • HTC Touch Cruise T4242 (Windows Mobile 6.1) ayrılan taşıyıcı modunda hafıza kartı ile;
 • HTC Mozart (Windows Phone 7);
 • HTC Windows Phone 8X (Windows Phone 8);
 • Nokia N8-00 (Symbian^3);
 • LG GS500 (Java) ayrılabilen taşıyıcı modunda hafıza kartı ile;
 • fotoğraf makinesi Fujifilm Finepix HS25EXR;
 • fotoğraf makinesi Samsung ST78.

Otomatik yüklemenin iptali

Fotoğraf ve videoların otomatik yüklemesini tüm cihazlarda iptal etmek için şu işlemleri yapın:

 1. Bu cihazların bilgisayarla bağlantısını kesin.
 2. Menü satırındaki Yandex.Disk simgesine tıklayın.
 3. simgesine tıklayın ve Ayarlar menü öğesini seçin.
 4. Otomatik yükleme sekmesine geçin.
 5. Fotoğraf ve video için otomatik yüklemeyi öner seçeneğini devre dışı bırakın.
 6. Tüm cihazları unut butonuna tıklayın.

Daha önce bilgisayara bağladığınız cihazdan otomatik yükleme kararını değiştirmek istiyorsanız; Fotoğraf ve videoların otomatik yüklenmesini öner özelliğinin açık olduğunu kontrol edin ve Cihazları unut butonuna tıklayın. Bu cihaza bir daha bağlandığında otomatik yüklemeyi öneren pencere açılacaktır.

MacOS Sierra'da uygulamayla çalışma

MacOS X'ten macOS Sierra'ya kadar güncelleme yapıldıktan sonra Yandex.Disk uygulamasının bu sürümünde otomatik güncelleme çalışamaz hale gelecek. Dolayısıyla yeni işletim sistemini bilgisayarınıza kurmadan önce Yandex.Disk'inizi en güncel sürümüne kadar güncellemeniz gerekir:

 1. Uygulamanın menüsünü açın.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Bilgi → Yandex.Disk hakkında seçin.
 4. Güncellemeleri kontrol et butonuna tıklayın.

Kullandığınız Mac OS X işletim sistemini macOS Sierra'ya kadar güncellediyseniz Yandex.Disk uygulamasının yeni sürümünü elle indirip kurmanız gerekir. Yeni sürümü disk.yandex.com.tr/download sayfasından indirin.

MacOS Sierra'da Yandex.Disk'in otomatik güncellemesi 1.4.11.6029 sürümünden itibaren çalışacak.

Hata bildirme

Yandex.Disk programı ile çalışırken bir hata ile karşılaşırsanız sayfanın altındaki geri bildirim formunu kullanarak bizi bilgilendirin. Bildiriminize mutlaka .sync klasöründen kayıtları (logları) eklemeyi unutmayın.

.sync klasöründen kayıt (log) alma

 1. Menü satırındaki Yandex.Disk simgesine tıklayın.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Menüde Yardım seçin.
 4. Ctrl tuşuna basılı tutarak Hatayı Yandex'e Bildir bağlantısına tıklayarak işaretlenen ZIP arşivini içeren klasörün açılmasını sağlayın.
 5. Bu arşivi geri bildirim formuna ekleyin.