Direct
Bilgi

Negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları

Direct'te reklamlar, anahtar sözcük grubunuzu tamamıyla içeren sorgulara göre gösterilir.

Örneğin Ay'a seyahat paketi sattığınızı varsayalım. Ay'a seyahat anahtar sözcük grubuna sahip reklam, Ay'a seyahat satın al sorgusunun dışında konuya çok uygun olmayan Ay'a seyahat ile ilgili kitaplar ve Ay'a ilk seyahat gibi sorgularına göre de gösterilir.

Konuya çok uygun olmayan sorgulara göre gösterimleri önlemek için negatif anahtar sözcükleri ve negatif anahtar sözcük gruplarını ekleyin.

Çalışma esasları

Negatif anahtar sözcükleri ve negatif anahtar sözcük grupları, içerdikleri sorgulara göre gösterimleri yapılmayan sözcükler ve sözcük gruplarıdır.

Negatif anahtar sözcükler sadece anahtar sözcük grubu için eklenebilir. Örneğin Ay'a seyahat sözcük grubuna kitap negatif anahtar sözcüğü eklenirse reklam, Ay'a seyahat ile ilgili kitap sorgusuna göre gösterilmez.

Sözcük grubuna göre gösterimleri önlemek için kampanya veya reklam grubu için negatif anahtar sözcük gruplarını ekleyin. Negatif anahtar sözcük grubundaki tüm sözcüklerini içeren sorgulara göre reklam gösterilmez. Fakat negatif anahtar sözcük grubunun sadece bazı sözcükler sorguda kullanılırsa reklam gösterilir.

Örneğin Kova takımyıldızı negatif anahtar sözcük grubunu eklediğinizde Koç takımyıldızına turlar sorgusuna göre reklamlar gösterilir.

Negatif anahtar sözcüğü veya negatif anahtar sözcük grubu anahtar sözcük grubuyla tamamıyla kesiştiğinde negatif anahtar sözcüğü veya negatif anahtar sözcük grubu dikkate alınmaz.

Negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları nasıl eklenir

Negatif anahtar sözcükler anahtar sözcük grubuna eklenebilir, negatif anahtar sözcük grupları ise kampanyalara veya reklam gruplarına eklenebilir.

Anahtar sözcük grubu için negatif anahtar sözcükler

Anahtar sözcük grubundan sonra şu operatör ile negatif anahtar sözcüğü belirtin: -. Kendi negatif anahtar sözcük listesine sahip yeni anahtar sözcük grubunu virgülle ayırarak ekleyebilirsiniz.

Reklam grubu için negatif anahtar sözcük grubu

Negatif anahtar sözcük gruplarını reklam grubu düzenleme sayfasında Grup için negatif anahtar sözcük grupları bloğunda virgül veya - ile ayırarak belirtin. Negatif anahtar sözcük grubu boşluklar hariç en fazla 7 sözcükten ve 4096 karakterden oluşabilir.

Kampanya için negatif anahtar sözcük grubu

Negatif anahtar sözcük gruplarını kampanya parametreleri sayfasında Ortak negatif anahtar sözcük grupları bloğunda virgül veya - ile ayırarak belirtin. Negatif anahtar sözcük grubu boşluklar hariç en fazla 7 sözcükten ve 20.000 karakterden oluşabilir.

Negatif anahtar sözcükler ve negatif anahtar sözcük grupları Direct'te birbirini tamamlar fakat birbirinin yerine geçmez. Anahtar sözcük grubu için negatif anahtar sözcükler, kampanyalar ve reklam grupları için ise negatif anahtar sözcük grupları belirtildiyse bu negatif anahtar sözcükler ve sözcük grupları anahtar sözcük grubuna birlikte uygulanır, böylece tüm negatif anahtar sözcüklere ve sözcük gruplarına göre gösterimler yapılmaz.

Negatif anahtar sözcüğü veya negatif anahtar sözcük grubunu birkaç reklama eklemek XLS/XLSX dosyaları aracılığıyla çoklu düzenlemede toplu işlemler, Direct.Commander veya Yandex.Direct API sayesinde mümkündür.

Operatörlerle ortak çalışma

Negatif anahtar sözcük gruplarında desteklenen operatörler: " ", [], ! ve +.

Anahtar sözcük grubu

Grup için negatif anahtar sözcük grupları

Gösterimler yapılacak mı

masa örtüsü
-pembe dantelli

pembe masa örtüsü

masa örtüsü için dantel

pembe dantelli masa örtüsü satın al

dantelli pembe masa örtüsü satın al

-pembe +!dantelli

masa örtüsü pembe dantelli

dantelli pembe masa örtüleri

beyaz dantelli pembe masa örtüsü

pembe masa ve dantelli masa örtüsü

dantelli pembe masa örtüsü nasıl yapılır

-"pembe dantelli" 

pembe masa örtüsü için dantel örnekleri video

pembe masa örtüsü dantelli

dantelli pembe

pembe dantelli

-[pembe dantelli]

pembe masa örtüsü için dantel örnekleri video

pembe masa örtüsü dantelli

pembe masa örtüsü dantelli satın al

pembe dantelli masa örtüsü foto

Makaleyi değerlendirin
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!