IP adresine göre reklamların gösterimini engelleme

Reklamların belirli kullanıcılara gösterilmesini kısıtlamak için Direct'te kullanıcı IP adresine göre reklam gösterimini engelleme özelliği vardır.

Kampanya parametreleri sayfasındaki Özel ayarlar bloğunda, reklam gösteriminin yasaklı olacağı adresler listesine en fazla 25 adet IP adresi girebilirsiniz. Böylelikle listede belirtilen IP adreslerine sahip kullanıcılar bu reklam kampanyanızın reklamlarını göremeyecektir.

Internet erişimi olan her bilgisayar, değerleri 0 ile 255 arasında değişen ve birbirinden noktayla ayrılmış 4 sayıdan oluşan bir IP adresine sahiptir (örneğin 123.34.0.1 veya 200.190.34.120). Buna göre:

  • İnternet erişimi sağlayıcısıyla bağlantının modem aracılığıyla kurulması durumda IP adresi dinamik olarak sağlanarak aynı kullanıcının internet'e bir sonraki bağlanmasıyla değişebilir;

  • İnternet erişiminin sağlayıcı tarafından bir proxy sunucu aracılığıyla sağlanması durumlarında bu kanaldan internete çıkan tüm kullanıcı bilgisayarlar aynı IP adresine sahip olur.

Böyle durumlarda bir IP adresi çok sayıda birbiriyle hiç bir ilişki olmadığı farklı kullanıcılara verilmiş olur. Dolayısıyla bu tür IP adreslerinin devre dışı bırakılması çok sayıda olabilecek müsterilerin de devre dışı bırakılmasına yol açabileceği için bu yöntemin kullanılması önerilmez.

Ziyaretçilerinizin IP adreslerinin belirlenmesi için sitenizin bulunduğu sunucuya ait günlüklerin analiz edilmesi gerekir. Bu analizin yapılması için gereken özel yazılımlar hakkında web erişim sağlayıcınıza başvurmanızı öneririz. Yandex.Direct'teki reklamlarınızdan sitenize gelen ziyaretçileri takip edebilmeniz için yayınladığınız her reklamın bağlantısına ?from=direct türünde ek birer parametre eklemenizi öneririz. Örneğin: www.birsiteismi.com.tr/sayfa.html?from=direct. Bu yöntem, reklamınızın bağlantısından sitenize gelen ziyaretçileri Yandex arama sonuçlarından gelen ziyaretçilerden ayırt etmenize olanak sağlar.

10.x.x.x, 192.168.x.x vb. gibi özel alt ağlara ait IP adresleri internet ortamında değil sadece şirketlere ait iç ağlarda (intranet'lerde) kullanılmak üzere tahsis edildiği için bunların anılan yasaklı adresler listesine dahil edilmesi mümkün değildir.

Yandex'e ait alt ağlarındaki IP adreslerinde yapılan gösterimler ve bu tür adreslerden yapılan tıklamalar reklam kampanyası istatistiklerine dahil edilmez ve bunların parası kampanya hesabınızdan çekilmez.

Rakip reklamların durumunu görebilmek için Yandex.Direct arayüzündeki fiyat oranı belirtme sayfasından ilgili bir anahtar sözcük grubunun bağlantısını tıklamanız yeterlidir.