IP adreslerine göre gösterimlerin engellenmesi

Reklamlarla denemeler yaparken belirli kullanıcıların erişimini engellemek için Direct'te IP adresine göre reklam gösterimini engelleyebilirsiniz.

Kampanya parametreleri sayfasındaki Özel ayarlar bloğunda, reklam gösteriminin yasaklı olacağı adresler listesine en fazla 25 adet IP adresi girebilirsiniz. Böylelikle, listede belirtilen IP adreslerine sahip kullanıcılar bu reklam kampanyanızın reklamlarını görmez.

İnternet erişimi olan her bilgisayar, değerleri 0 ile 255 arasında değişen ve birbirinden noktayla ayrılmış dört sayıdan oluşan bir IP adresine sahiptir (örneğin, 123.34.0.1 veya 200.190.34.120). Buna göre:

  • İnternet erişimi sağlayıcısıyla bağlantının modem aracılığıyla kurulması durumda IP adresi dinamik olarak sağlanarak aynı kullanıcının internete bir sonraki bağlanmasıyla değişebilir;

  • İnternet erişiminin sağlayıcı tarafından bir proxy sunucu aracılığıyla sağlandığı durumlarda, bu kanaldan internete giren tüm bilgisayarlar aynı IP adresine sahip olur.

Böyle durumlarda, bir IP adresi birbiriyle hiçbir ilişkisi olmayan çok sayıda kullanıcıya verilmiş olur. Dolayısıyla, bu tür IP adreslerinin yasaklı listeye eklenmesi, potansiyel müşteri sayısını düşürebileceğinden önerilmez.

Şüpheli gördüğünüz bir işlem yapılıyorsa IP adresine göre reklam gösterimini sınırlamanızı önermeyiz. Direct, dolandırıcılığa karşı özel bir teknoloji kullanarak sahte tıklamaları ve gösterimleri eler. Teknoloji hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Ziyaretçilerinizin IP adreslerinin belirlenmesi için sitenizin bulunduğu sunucuya ait günlüklerin analiz edilmesi gerekir. Bu analizin yapılması için gereken özel yazılımlar hakkında web erişim sağlayıcınıza başvurmanızı öneririz. Yandex.Direct'teki reklamlarınızdan sitenize gelen ziyaretçileri takip edebilmeniz için, yayınladığınız her reklamın bağlantısına ?from=direct türünde ek birer parametre eklemenizi öneririz. Örneğin: www.birsiteismi.com.tr/sayfa.html?from=direct. Bu yöntem, reklamınızın bağlantısından sitenize gelen ziyaretçileri Yandex arama sonuçlarından gelen ziyaretçilerden ayırt etmenize olanak sağlar.

10.x.x.x, 192.168.x.x gibi özel alt ağların IP adresleri internet ortamında değil, sadece şirketlere ait dahili ağlarda (intranetlerde) kullanılmak üzere tahsis edildiği için bunların söz konusu yasaklı adresler listesine dahil edilmesi mümkün değildir.

Yandex'e ait alt ağlardaki IP adreslerinde yapılan gösterimler ve bu tür adreslerden yapılan tıklamalar reklam kampanyası istatistiklerine dahil edilmez ve bunların ücreti kampanya hesabınızdan çekilmez.