Kullanıcı profili

Kullanıcı profili, hedef kitlenize ait özelliklerin toplamıdır. Yaş, medeni durum, gelir ve ikamet yeri gibi özellikler hesaba katılır. Reklam gösterimlerinizi belirli profil özelliklerine göre hedeflemeniz reklamlarınızı bu özelliklere sahip olmayan kullanıcı kitlesine göstermeyerek gereksiz harcamaları önler.

Crypta teknolojisi sayesinde istediğiniz kitleyi hedefleyebilirsiniz. Bu teknoloji, kullanıcıların internetteki davranışlarını analiz ederek kullanıcının hangi gruba ait olduğunu belirler. Crypta bu amaçla, ilgilendiğiniz kullanıcı kitlesinin tipik üyelerinin sorgularında kullandıkları sözcükler, ziyaret ettikleri web siteleri veya internete girmeyi tercih ettiği saatler gibi internetteki davranış özelliklerini inceler. Crypta hakkında daha fazla bilgiye Yandex'in sitesinde “Teknolojiler” (İngilizce) bölümünde ulaşabilirsiniz.

Gösterim için reklam seçilirken kullanıcı profilindeki özellikler “VE” operatörüyle birleştirilerek birlikte kontrol edilir. Profilde seçilen özelliklerin sayısı ne kadar fazlaysa hedef kitle kapsamı da o kadar kısıtlı olacaktır.

Sosyodemografik profil

Reklamlarınızı göstermek istediğiniz kullanıcıların cinsiyetini, yaşını ve gelir seviyesini belirtin. Örneğin, yeni rezidans projenizin reklamını 25 yaş üstü, gelir seviyesi ortalamanın üzerinde olan kullanıcılara gösterebilirsiniz. Kısıtlı kullanıcı gruplarını hedeflemenin kampanyanızın kapsamını daraltacağını unutmayın.

Kullanıcının sosyodemografik profili internetteki davranışına göre oluşturulur. Örneğin, kullanıcının cinsiyeti ve yaşı hem Yandex.Pasaport'a yazdığı bilgilere hem de internette belirli bir cinsiyet ve yaş grubundaki kişilere özgü bir şekilde davranıp davranmadığına göre belirlenebilir.

Çalışan bir siteniz varsa Yandex.Metrica'daki “Demografi” grubu raporlarını baz almanızı öneririz.

Medeni durum, çocuk sayısı, meslek

İlgili öğeleri seçerek reklamınızı göstermek istediğiniz kullanıcıların medeni durumunu, çocuk sayısını ve mesleğini belirtin. Örneğin, inşaat projesi reklamları çocuklu ailelere gösterilebilir.

Kullanıcının aile ve meslek bilgileri internetteki davranışına göre belirlenir. Örneğin, kullanıcı internette bebek maması aradıysa, bu kişinin çocuk sahibi olduğu düşünülebilir. Meslek, kullanıcının reklamcılık veya yazılım gibi profesyonel sitelere ziyaretleri bazında belirlenebilir.

Davranışsal özellikler
Davranışsal özellikler, kullanıcıların özelliklerini ve alışkanlıklarını gösterir. Kullanıcının ne sıklıkla TV izlediğini, internete bağlandığını, hangi cihazları kullandığını ve hangi ulaşım araçlarını tercih ettiğini belirtebilirsiniz. Örneğin yeni televizyon modelinin reklamını, çok televizyon izleyen ve Smart TV'ye sahip olan kullanıcılara gösterebilirsiniz. Aynı kategori çerçevesinde davranışsal özellikler “VEYA” operatörü ile uygulanırken, farklı kategorilerde “VE” operatörü ile uygulanır.
Not. Davranışsal özellikler ve ilgi alanları kavram olarak karıştırılmamalıdır. Örneğin Oto ilgi alanı, kullanıcının arabalarla ilgili bilgi aradığını veya bu konuda makaleler okuduğunu gösterirken, Araba sahipleri özelliği, kullanıcının arabası olduğunu gösterir.

Özellikler, kullanıcının internetteki davranışlarına göre belirlenir. Örneğin, Yandex.Haritalar'da rotalar oluşturduğunda veya Yandex Navigasyon'u kullandığında kullanıcının araç sahibi olduğunu varsayabiliriz.

İlgi alanları

Reklamlarınızı göstermek istediğiniz kullanıcıların ilgi alanlarını belirleyin. İlgi alanları, ziyaret edilen sitelere ve arama sorgularının konularına göre belirlenir. Profilde “VE” operatörü ile birleştirilen en fazla 3 ilgi alanı seti belirtilebilir. Bir sette “VEYA” operatörü ile birleştirilen en fazla 10 ilgi alanı seçilebilir.

Örneğin, işe başlamak isteyen ve bakıcı arayan annelere çocuk bakım hizmeti sunmak istediğinizi varsayalım. Tek sette iki ilgi alanı seçerseniz reklamlar iş arayanlara veya bakıcı arayanlara gösterilir. Aynı anda hem iş hem de bakıcı arayanlara reklamınızı göstermek için iki ilgi alanı seti belirleyin. Birinci sette “Bakıcı hizmeti”, ikinci setteyse “İş arama” ilgi alanlarını seçin.

Her set için ilgi alanı türü belirtilmelidir: uzun süreli (devamlı ilgi gösterenler), kısa süreli (son birkaç günde ilgi gösterenler) veya hepsi. Kısa süreli ilgi alanları anlık olarak güncellenirken uzun süreli ilgili alanları günde bir kez güncellenir.

Farklı ilgi alanlarına sahip kullanıcılara farklı reklamlar gösterilebilir ve bin gösterim başına farklı maliyetler belirlenebilir. Örneğin, bazı kullanıcılar devamlı seyahatle ilgilenirken bazıları tatil araştırmasını kısa bir sürede yapar. Sık seyahat eden kullanıcılara daha az bilinen ülkelere uçak biletleri sunarken, tatil kararını çabuk veren kullanıcılara kampanyalı biletler gösterebilirsiniz. Bunu yapmak için, farklı ilgi alanlarına sahip kullanıcı kitlelerini hedefleyen iki ayrı kampanya oluşturun.

İlgi alanı ağacında genelleyen ilgi alanı, dahili ilgi alanlarının toplamından geniştir. Örneğin, “Müzik” sadece müzik enstrümanları ve konserleri ile ilgilenenleri değil, müzik dinlemek için çevrimiçi servisleri kullananları da kapsar.

Yandex.Metrica ve Yandex.Audience verileri

Reklamlarınızı, Yandex.Metrica veya Yandex.Audience yardımıyla seçtiğiniz kullanıcılara gösterebilirsiniz. Örneğin, sitenizde ürünü sepete ekleyen kullanıcıları, CRM müşterilerinizi veya medya içerikli reklamınızı daha önce görmüş olan kullanıcıları seçebilirsiniz.

“VE” operatörüyle birleştirilen birkaç (en fazla 50) kural seti belirtin. Bir sette Yandex.Metrica hedefleri/segmentleri, Yandex.Audience segmentleri veya her ikisi birden (en fazla 250) kullanılabilir. Unutmayın: Ne kadar çok kural uygulanırsa hedef kitle kapsamı o kadar daralır.

Setteki kurallar için Hepsi uygulandı, En az biri uygulandı veya Hiçbiri uygulanmadı olmak üzere, farklı uygulama seçenekleri öngörülür. Hiçbiri uygulanmadı koşulunun kullanıcı profilindeki tek bir özellik olacağı kural dizisi oluşturulamaz.

Yandex.Metrica'da her hedef veya segment için 1-90 günlük zaman aralığı belirleyin. Reklam, bu zaman aralığında belirtilen koşulu yerine getiren hedef kitleye gösterilir. Yandex.Audience segmentleri devamlı ve otomatik olarak güncellenir. Bu nedenle, bu segmentler kullanıcılar hakkında güncel bilgiler içerir.

Örneğin, son 30 günde sitenizde alışveriş yapmayan sürekli müşterilerinize indirim reklamları gösterebilirsiniz.

Gösterim için reklamlar seçilirken, Yandex.Metrica ve Yandex.Audience bilgileri, kullanıcı profilinin diğer özellikleriyle birlikte çalışır (“VE” operatörü ile birleştirilir).