Video eklentileri

Video eklentileri beta testindedir.

Video eklentileri, metin-grafik reklamlarınızı kısa (10 saniyelik) videolara dönüştürür. Reklamınızın başlığı, metni, görseli ve bağlantısı kullanılılarak video eklentileri otomatik olarak oluşturulur. Otomatik oluşturulan video eklentisini, size özel arka plan videosu ve seslendirme ile değiştirebilirsiniz. Diğer tüm Direct reklamlarında olduğu gibi tıklama başına ödeme yapılmaktadır.

Video eklentilerine sahip olan reklamlar ağlarda gösterilir (InPage ve InStream bloklarında). 3'üncü saniyeden sonra video eklentisi atlanabilir.

Reklama tıklama teklifi minimum değerin altında olmamalıdır.

Video eklentileri ile çalışma

Video eklentileri, yeni reklamalara ve daha önce "Metin-grafik reklamları" kampanyalarında oluşturulan, görsel içeren metin-grafik reklamlara otomatik olarak eklenir. Video eklentisi oluşturulurken reklamınızın başlığı, metni, görseli ve bağlantısı kullanılır.

Yasa gereği ve Yandex kurallarına göre video eklentilerinde yasal bilgilerin gösterilmesi gerekiyorsa, otomatik olarak oluşturulan video eklentilerinin gösterimleri yapılmaz. Bu durumda kendi video eklentinizi oluşturup buna gerekli bilgileri eklemeniz gerekir. Video eklentilerinde yasal bilgilerin kullanımı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Yeni video eklentisi Kreatif Sihirbazı yardımıyla oluşturulabilir. Bunun için, reklam düzenleme sayfasında Eklentiler bloğunda Video → Ekle → Şablona göre oluştur öğelerine tıklayın.

Reklamınız için arka plan videosunu video arşivimizden seçebilirsiniz. Aynı arka plan videosu birkaç reklam veren tarafından aynı anda kullanılabilir. Aynı arka plan videosuna sahip reklam 30 gün içinde aynı kullanıcıya gösterilmez. Bunun yanı sıra kendi arka plan videonuzu kullanabilirsiniz; verilerimize göre bu şekilde video eklentilerinin dönüşümünü %38'e kadar artırabilirsiniz.

Video eklentilerini içeren reklam kampanyasının strateji ayarlarında, ağlarda gösterimler etkinleştirilmelidir. Anahtar sözcük gruplarına ve hedef kitle seçim koşullarına göre gösterim yapılabilir. Arka plan videosunun konusu dikkate alınmaz.

Reklam, video eklentisiyle gösterilebildiği gibi video eklentisi olmadan da gösterilebilir. Video eklentisi olmadan yapılan reklam gösterimleri kapatılamaz.

Video eklentisini, XLS/XLSX dosyaları aracılığıyla, çoklu düzenlemede toplu işlemler ile veya Direct Commander'ı kullanılarak aynı anda birkaç reklama ekleyebilirsiniz.

Oluşturulan video eklentisini silerseniz veya video eklentisi moderasyondan geçemezse onun yerine otomatik olarak oluşturulmuş bir video eklentisi gösterilir. Bu video eklentisi silinemez.

Teklif düzenlemeleri

Video eklentisi gösterirken tıklama fiyatını artırmak veya azaltmak için teklif düzenlemelerini belirleyin. Katsayısına göre minimum teklif miktarı, belirtilen tıklama fiyatı eksi %50 iken maksimum teklif miktarı belirtilen tıklama fiyatı artı %1200'dür.

Düzenlemeler, kampanya parametrelerinde veya reklam grubu düzenleme sayfasında belirlenebilir. Teklif düzenleme hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Gösterim istatistikleri

İstatistikleri analiz ederek video eklentilerini içeren reklamların etkililiğini değerlendirebilirsiniz. Bunun için Rapor Sihirbazı'nı kullanın. Örneğin, Formatlar yardımıyla video eklentisine sahip reklamların etkililiğini görsel içerenlerle karşılaştırabilirsiniz.

Video eklentisi bulunan reklamın gösterimi videonun ilk karesi gösterildiğinde, tıklama ise başlığa veya butona tıklandığında sayılır. Kullanıcıların video eklentisine tıkladıkları reklamları görmek için Kesitler bloğunda Reklam №, Tıklama yeri'ni seçin. Sütunlar bloğunda Tıklamalar öğesini seçin. Ardından Formatlar → videolu ve Tıklama yeri → başlık, buton filtrelerini ekleyin.

Toplu yönetim

Kampanyalar için toplu yönetim araçları yardımıyla video eklentisini birkaç kampanyaya aynı anda ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz. “Kampanyalarım” sayfasında istediğiniz kampanya isimlerinin karşısında işaretleme yapın. Bu yapılınca sayfanın alt kısmında yapılabilen eylemler menüsü etkinleşir. Video eklentisini düzenle öğesini seçip uygula butonuna tıklayın.

Video eklentisini listede aramamak için ID'sini arama satırına girin. ID'yi Kreatif Sihirbazı'nda bulabilirsiniz. Bunun için, reklam grubu düzenleme sayfasında Eklentiler bloğunda Video → Ekle → Daha önce eklenenlerden seç öğelerine ve istediğiniz kreatifte  → Parametreler butonuna tıklayın.