Direct
Bilgi
Sorun giderme

Site izleme

Site erişimi ile ilgili sorunları bildirmek için Direct'te izleme özelliği çalışmaktadır. İzleme özelliği site erişimini takip eder ve reklam bütçenizin boşuna harcanmaması için otomatik olarak reklam gösterimlerini durdurur.

Site erişimi ile ilgili sorunlar ve reklam gösterimlerinin durdurulması hakkında bildirim size e-posta ve SMS yoluyla gönderilir.

İzleme özelliğinin çalışma yöntemi

İzleme özelliği, ana sayfayı sorgulayarak sitenin erişebilirliğini devamlı kontrol eder. Siteye 15 dakikadan fazla bir süre erişilmemesi durumunda reklam gösterimleri durdurulur. Siteye erişim sağlandığında reklam gösterimleri yeniden başlatılır.

Siteye erişim kontrolü için kullanılan robotun useragent'ı: Mozilla/5.0 (compatible; YandexMetrika/2.0; +http://yandex.com/bots). Bazı sunucularda tanınmayan web tarayıcılarından sorgu kabul etmemek üzere yapılan ayarlar sitenin yanlışlıkla erişilmez olarak algılanarak yanlış uyarıların gönderilmesine yol açabilir.

Sitenin erişebilirliği denetlendiğinde Direct robotu sayfaları, robots.txt veya meta-taglerde indeksleme için engelli olsalar bile indirebilir. Crawl-delay'ın sınırlaması da aşılmış olabilir.

Dikkat! 

Site ödeme yapılmadığı için kapatıldıysa ve hata mesajı yerine web sitesi barındırma servisinin sağlayıcısının sayfası gösteriliyorsa reklamın otomatik kapanma özelliği çalışmayabilir. Bu durumda robot, siteyi çalışan olarak görür ve reklam gösterimlerini durdurmaz.

İzleme özelliği nasıl etkinleştirilir

Kampanya parametreleri sayfasında site çalışmıyorsa reklam gösterimlerini durdur öğesini işaretleyerek izleme özelliğini etkinleştirebilirsiniz. İzleme özelliğini etkinleştiren kullanıcılara e-posta yoluyla iki tip bildirim gönderilir:

  • erişiminde bir sorun olduğu siteye yönlendiren reklamların durdurulmasına dair bir mesaj;

  • erişim sorunu giderilen siteye yönlendiren reklamların gösterimine devam mesajı.

Uyarıları almak için mobil telefon kısa mesaj servisini de kullanabilirsiniz. Kısa mesaj uyarılarını alabilmeniz için mesajların iletileceği mobil telefon numaranızı belirtmeniz gerekir. Kısa mesaj servisinin mesaj uzunluğu sınırlamaları nedeniyle gönderiler uyarılar ilgili site adresleriyle reklam kampanyalarını içermez.

İzleme durumunu kampanya sayfasının en üst kısmında bulabilirsiniz. Durdurulan reklamlar ünlem işaretiyle birlikte Aktif sekmesinde gösterilmeye devam eder. Manuel olarak Gösterimleri yeniden başlat bağlantısında veya çoklu düzenlemede toplu işlemler yardımıyla durdurulan reklamları yeniden başlatabilirsiniz.

Makaleyi değerlendirin
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!