Direct
Bilgi
Bize ulaşın

Siteye erişim takibi

Reklamverenleri sitelerine olası erişim sorunlarına dair bilgilendirmek üzere Yandex.Direct'in Metrica verilerine dayalı bir siteye erişim takibi servisi de mevcuttur. Servisin siteye yapılan ziyaretlerin dinamiklerini sürekli takip eden bir algoritması, bunlarda ani değişiklikler saptadığında sitenin baş sayfasına geçiş talebi göndererek bunun erişiminde sorunlar olup olmadığını kontrol eder. Site izleme uyarılarına abone olan bir kullanıcıya site adreslerinin de belirtildiği iki tür e-posta uyarısı gönderilir:

  • kontrolü yapılan bir site cevap vermiyorsa site erişiminde bir sorun olduğu mesajı;

  • sorunu olan bir site tekrar çalışır duruma geçtikten sonra sorunun giderilmiş olduğu mesajı.

Siteye erişim sorunları takip servisine abone olma

Metrica arayüzünde sayaç düzenleme sayfasında Sitenin çalışmasında sorun olduğunda bilgilendir bloğunda izleme bildirimlerine abone olabilirsiniz.

Gerektiğinde anılan uyarıları mobil telefon kısa mesaj servisi aracılığıyla da alabilir ve anılan mesajların size ulaşmasını kabul edeceğiniz saatleri de belirtebilirsiniz. Kısa mesaj uyarılarını alabilmeniz için mesajların iletileceği mobil telefon numaranızı belirtmeniz gerekir.

Reklam gösterimlerinin otomatik durdurulması

Siteye erişim sorunu yaşandığı sürece reklam bütçenizin boşuna harcanmasını önlemek için sisteme, sorunlu site tekrar çalışır duruma gelinceye kadar buna yönlendiren reklamların görüntülenmesini durdurma ve sorun giderildikten sonra gösterimlere devam talimatlarını verebilirsiniz. Bunu yapmak için reklam kampanyası parametrelerinde “Site çalışma takibi: çalışmayan sitenin reklamlarını durdur” seçeneğini işaretleyin.

Siteye erişim sorunlarını otomatik olarak takip edebilmek için bir Metrica kullanıcısı olmak gerekir. Doğru çalışma için iki koşullardan biri yerine getirilmelidir:

  • Metrica'daki kullanıcı adı Direct'teki kullanıcı adıyla aynı olmalıdır

  • kampanya parametrelerinde sayaç numarası belirtilmelidir.

Bir siteye 15 dk.'dan fazla bir süredir erişilmemesi durumlarında reklamların gösterimleri otomatik olarak durdurulur.

Uyarıları almak için mobil telefon kısa mesaj servisini de kullanabilirsiniz. Kısa mesaj uyarılarını alabilmeniz için mesajların iletileceği mobil telefon numaranızı belirtmeniz gerekir. Bu talimatı veren bir kullanıcıya aşağıda sıralanan 2 tür uyarı mesajları iletilir:

  • erişiminde bir sorun olduğu siteye yönlendiren reklamların durdurulmasına dair bir mesaj;

  • erişim sorunu giderilen siteye yönlendiren reklamların gösterimine devam mesajı.

Kısa mesaj servisinin mesaj uzunluğu sınırlamaları nedeniyle gönderiler uyarılar ilgili site adresleriyle reklam kampanyalarını içermez.

Erişimin halihazırdaki durumuna dair bilgiyi kampanya sayfasının en üst kısmında bulabilirsiniz. Gösterimi durdurulan reklamlar “Aktif reklamlar” sekmesinde görüntülenmeye devam ederek yanına ünlem işareti konur. “Gösterimlere devam et” bağlantısını tıklayarak veya toplu işlemler aracılığıyla gösterimleri manuel olarak başlatabilirsiniz (gerekli reklam gruplarını işaretleyerek sayfanın alt kısmındaki işlem lisesinde “Gösterimlere devam et” seçeneğini seçmelisiniz).

Dikkat! 
  • Sitenin izlenmesini tam olarak kullanabilmek için yeterli trafik miktarına ihtiyaç duyulmaktadır (haftada en az 100 sayfa görüntülemesi): daha düşük trafiğe sahip siteler için izleme özelliğinin çalışması garanti altında değildir.

  • Siteye erişim kontrolü için kullanılan robotun useragent'ı: Mozilla/5.0 (compatible; YandexMetrika/2.0; +http://yandex.com/bots). Bazı sunucularda tanınmayan web tarayıcılarından sorgu kabul etmemek üzere yapılan ayarlar sitenin yanlışlıkla erişilmez olarak algılanarak yanlış uyarıların gönderilmesine yol açabilir.

  • Sitenin erişebilirliği denetlendiğinde Direct robotları sayfaları, robots.txt veya meta-taglerde indeksleme için engelli olsalar bile indirebilir. Crawl-delay'ın sınırlaması da aşılmış olabilir.

  • Site ödeme yapılmadığı için kapatıldıysa ve hata mesajı yerine web sitesi barındırma servisinin sağlayıcısının sayfası gösteriliyorsa reklamın otomatik kapanma özelliği çalışmayabilir. Bu durumda robot, siteyi çalışan olarak görür ve reklam gösterimlerini durdurmaz.

Makaleyi değerlendirin
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!