Reklamdaki iletişim bilgileri

Reklamdaki iletişim bilgileri rakipler arasında, reklamınızın ön plana çıkmasına yardımcı olur ve potansiyel bir alıcının, şirketinize çok daha kısa yoldan ulaşmasını sağlar. Yandex.Business'tan alınan kurum bilgilerini rehberinizle ilişkilendirmek ve sanal kartvizitteki alanların doldurulmasını sağlamak mümkündür.

Reklamdaki iletişim bilgileri ne işe yarar?

Reklamın fark edilir olmasını sağlar

İletişim bilgileri alanları doldurulduktan sonra web arama sonuçlarında görüntülenen reklamınıza tıklanma oranını yükseltebilecek birtakım ek öğeler otomatik olarak eklenir.

  • “İletişim bilgileri” bağlantısı, kullanıcıyı iletişim bilgilerinin bulunduğu sayfaya yönlendirir;
  • Şirketinizin çalışma saatleri ve telefon numarası.

Ağlardaki gösterimlerde sanal kartvizite veya orada belirtilen adrese yönlendirme yapan “Adres ve telefon” bağlantısı reklama otomatik olarak eklenebilir.

Yandex.Business'taki kurumunuzu, bilgilerinin kullanılması amacıyla Yandex Haritalar'a bağlarsanız, Yandex Haritalar'daki reklamlarda kurumunuzun fotoğrafları, kurumunuza ait değerlendirmeler ve yorumlar görüntülenebilir.

Ek harcama gerektirmez

Hızlı bağlantıyla yapılan geçişler reklama yapılan tıklama gibi ücretlendirilir. Kurumunuzu ya da sanal kartvizitinizi inceleyen bir ziyaretçi daha sonra web sitenize de geçiş yapsa ödeyeceğiniz tutar sadece bir tıklama ücreti kadardır.

Mobil cihaz kullanıcılarını arama yapmaya teşvik eder

Mobil cihazlardan arama yapan kullanıcılar çoğu zaman buldukları ürünleri zaman kaybetmeden hemen sipariş etmek isteyebilirler. İletişim bilgileri, bu tür “sıcak” siparişleri de işlemenize olanak sağlar. Reklamda, kurum kartında veya sanal kartvizitte telefon görüntülenir ve bir kullanıcının numaranızı araması için basitçe bunun üzerine tıklaması yeterlidir.

Müşteri güvenini arttırır
Aradığı bir şirketin adresi, ulaşım yolu ve çalışma saatleri hakkında tam ve açık bilgiyi zahmetsiz olarak bulabilen insanlar şirketinize daha fazla güven hissetmeye başlar. Müşteriler; ayrıntılı, açık ve net olarak kendini anlatan bir şirkete kendisi hakkında çok az bilgi sağlayan bir şirketle kıyasla çok daha fazla güven duyar.

Sanal kartvizit nasıl eklenir ve düzenlenir?

Bir reklama kurumu bağlanması, sayfa oluşturma ya da reklam düzenleme bölümünden yapılabilir:
  1. İletişim bilgileri → Yandex.Business'taki kurum bloğunda Kurum ekle seçeneğine tıklayın.
  2. İsim girin ve açılan listeden kurum seçin.
    Örnek
  3. Kurumunuz henüz Yandex.Business'ta yoksa kurumunuzu hızlıca oluşturabilir ve onu hemen reklama veya kampanyaya bağlayabilirsiniz. Bunun için Kurum oluştur butonuna tıklayın ve formu doldurun.
    Not. Yandex.Direct arayüzünde sadece gerçek konum adresi olan bir kurum oluşturulabilir. Konum adresi bulunmayan (çevrimiçi) bir kurum oluşturmak için kurumu önce Yandex.Business'ta oluşturun ve Yandex.Direct'teki reklama bağlayın.
Kurun bilgilerini tüm yeni reklam kampanyalarında kullanmak için kampanya parametreleri sayfasında kurumu bağlayın (Gelişmiş ayarlar → Yandex.Business'taki kurum).
Kurum bilgileri nerede gösterilir?

Reklama bağlı kurum, varsayılan olarak Yandex Haritalar'da ve Yandex Arama'da iletişim bilgileri olarak gösterilir.

Bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz; bu durumda seçilen kurum sadece Yandex Haritalar'da gösterilir. Diğer durumlarda Yandex Arama'da otomatik olarak kampanya parametrelerine bağlanmış olan kurum kullanılacaktır (Yandex.Business verilerini görüntüle seçeneği).

Kurum silindiğinde, daha önce bilgileri doldurulduysa sanal kartvizit gösterilir.

Toplu yönetim

Yeni arayüzde, metin-grafik reklamları için Yandex.Business'tan toplu olarak kurum ekleyebilir, değiştirebilir veya silebilirsiniz. Kampanyalar sayfasında gerekli kampanyaları seçin ve reklamlara geçin. İstediğiniz reklamları işaretleyin veya tüm listeyi seçin. İşlemler butonuna tıklayın ve menüde Yandex.Business'ta Kurumlar'ı seçin.

Birden fazla reklama toplu olarak kurum eklemek veya bu reklamlardaki kurumu değiştirmek için açılan pencerede Kurum ekle butonuna tıklayın. Kurumun reklamla ilişiğini kesmek için Sil butonuna tıklayın. Gereken tüm değişiklikleri yaptıktan sonra Uygula butonuna tıklayın.

Kurum yalnızca metin-grafik reklamlara eklenir. Seçim yaparken başka türde reklamlar seçime dahil edildiyse, reklamlara kurum eklenmez.

Kurum içeren reklam istatistikleri

Yandex.Business'taki her kurum için Yandex.Metrica'da teknik sayaç bulunur. Kurumu reklama eklediğinizde sayaç otomatik olarak reklam kampanyasına bağlanır. Sistem, sayacın güncel olup olmadığını kendisi kontrol eder; kurum, artık hiçbir reklamda kullanılmıyorsa sayaç silinir. Teknik sayacı kendiniz silemezsiniz.

Telefon numarasına veya arama butonuna yapılan tıklamaların istatistiklerini görüntülemek için Rapor Sihirbazı'nda Tıklama yeri kesitini ekleyin ve burada telefonu seçin. Raporda aramada sonucu çıkan reklamlardaki telefona yapılan tıklamalar görüntülenir.

İsterseniz “Arama yap butonuna tıklama” hedefini de kullanabilirsiniz; örneğin anahtar hedeflerde veya stratejilerde. Bu durumda, arama yap butonuna tıklamalar arama sonucu çıkan reklamlardaki ve kurum kartı kartındaki gibi istatistiklerde dikkate alınacaktır.

Reklam kampanyasındaki istatistikleri incelemek ya da teknik sayaç hedeflerini kullanmak için kurum sahibi veya temsilcisi olmak gerekir. Kurumu yönetme yetkisi nasıl doğrulanır ile ilgili daha fazla bilgi.