Yandex.Rehber'den alınan bilgilerin kullanımı

Yandex.Rehber'i kullanarak kurumunuz için Turbo siteyi etkinleştirmek ve kurumunuzla ilgili verileri sihirbazda çalışırken kullanmak mümkündür. Bu, zamandan tasarruf etmenizi ve Turbo site ayarlarının kolaylıkla yapılmasını sağlar. Kurumunuz henüz Yandex.Rehber'de yoksa sihirbazda kurumunuzu hızlıca oluşturabilir ve Turbo siteye doğrudan bağlayabilirsiniz.

Avantajları

 • Bir daha aynı verileri her yeni Turbo sayfa için manuel olarak tekrar tekrar girmenize gerek kalmaz (örneğin, Başlık alanındaki kişiler). Bunları Yandex.Rehber'e bir kere girmeniz, kurumunuzu hem rehberdeki yeni bölümlere bağlar hem de kurumunuzu bağlamış olduğunuz Turbo sitelerdeki bilgiler otomatik olarak eklenir.
 • Kurumunuzun telefonu, e-postası veya ismi değiştiyse bunları Rehber'de bir kere güncellemeniz yeterlidir; Turbo sayfadaki her veriyi manuel olarak değiştirmeniz gerekmez.
 • Yandex.Rehber'de bir kart doğru tasarıma sahipse, Turbo sayfa oluşturulurken zorunlu alanlardaki hatalardan kaçınılabilir (kurum bilgileri Yandex.Rehber moderasyonundan geçtiyse).

Nasıl çalışır?

Turbo sayfayı Rehber'e bağladığınızda kurum bilgilerini daha önce manuel olarak doldurmuş olsanız bile Yandex.Rehber'den alınan kurum bilgileri otomatik olarak sayfa bölümüne eklenir. Örneğin Başlık bölümüne telefon, adres, e-posta, çalışma saatleri, Unvan bölümüne ise yasal bilgiler (şirket adı, vergi numarası) girilir.

Yandex.Rehber'de birden fazla telefon belirtildiyse Turbo sayfaya sadece listedeki ilk telefon eklenir. Aynı şekilde kurum hakkında diğer tüm bilgiler de eklenir. Telefon ve e-postayı sihirbazda manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Yandex.Rehber'den yüklenen Turbo sayfa bölümlerindeki alanlar simgesiyle işaretlenir. Yeni bölümlerin eklenmesi veya yeni Turbo sayfaların bağlanması sırasında kurumla ilgili bilgiler otomatik olarak eklenir.

Uyarı. Yandex.Rehber'den verilerini güncellediğiniz Turbo sayfalar güncellemeden önce yayına alınmışsa, bu sayfaları tekrar yayınlamanız gerekir.

Kurum nasıl bağlanır?

Yandex.Rehber'deki kurumun kayıtlı olduğu hesabın, Yandex.Direct'te kullandığınız hesap aynı hesap olduğundan emin olun.

 1. Turbo Site Sihirbazı'nda  → Kurumum yolunu izleyin.
 2. + Kurumu bağla'ya tıklayın. Açılan pencerede mevcut tüm Yandex.Rehber kurumlarının listesi görüntülenir.

  Henüz kurumunuz yoksa sihirbazdan çıkmadan kurum oluşturabilirsiniz. Bunun için + Kurum oluştur butonuna tıklayın.

 3. Kurumu listede işaretleyin ve seçimi onaylayın.

Yandex.Rehber'den yüklenen tüm alanları görüntülemek için ayarlarda listeyi genişletin.

Kurum bilgileri sihirbazda nasıl düzenlenir?

Bir Turbo sayfada telefonu veya e-postayı değiştirmek için:
 1. Sihirbaz'da  → Kurumum yolunu izleyin.
 2. Yandex.Rehber'den yüklenen alanların listesini genişletin.
 3. Telefon ve e-posta seçenekleri kapatın.
 4. Değişiklikleri kaydedin.

Bu alanlar artık düzenlemeye açık olacak ve bunlara Turbo sayfa bölümlerinde manuel olarak giriş yapabileceksiniz. Yandex.Rehber'den yüklenen diğer tüm bilgiler düzenlemeye kapalıdır. Bunları sadece Yandex.Rehber arayüzünde değiştirebilirsiniz.

Not. Kurum bilgileri Yandex.Rehber'de belirtildiği gibi yüklenir. Örneğin, kurum adı çok uzun ve Turbo sayfa bölümünde hatalı görüntüleniyorsa, bunu Rehber'de düzenleyin.

Yandex.Rehber'de bilgilerin güncellenmesi

Rehber'deki kurum düzenlemesine sihirbazdan hızlıca geçebilirsiniz. Bunun için  → Kurumum öğesini açın ve butonuna tıklayın.

Yandex.Rehber'deki bilgi değişiklikleri Turbo Site Sihirbazı'nda otomatik olarak görüntülenir. İlgili Yandex.Rehber alanının sihirbazda güncellendiğinden emin olmak için butonuna tıklayın.

Uyarı. Yandex.Rehber'den verilerini güncellediğiniz Turbo sayfalar güncellemeden önce yayına alınmışsa, bu sayfaları tekrar yayınlamanız gerekir.

Kurumun Turbo sayfa ile bağlantısı nasıl kesilir?

 1. Turbo Site Sihirbazı'nda  → Kurumum yolunu izleyin.
 2. Kurumun bağlantısını kes butonuna tıklayın.

Böylece siz kurumunuzu Yandex.Rehber'den Turbo sayfalar'a bağlamadan önce girilmiş olan bilgiler, ilgili bölümlerde kalacaktır.