Verimlilik

Verimlilik nedir

Direct'teki verimlilik anahtar sözcük grubunun onun için oluşturduğunuz reklamlarla ne kadar iyi çalıştığını değerlendirebilirsiniz.

Arama'da aktif olan her sözcük grubunun verimlilik değeri vardır; bu değer 0 ile 10 arasında olabilir. Yüksek verimlilik çoğu durumda sözcük grubunun tüm potansiyelini kullandığınız ve bu sözcük grubunun tam gücü ile çalıştığı anlamına gelmektedir. Düşük verimlilik, sözcük grubunun üzerinde daha fazla çalışma yaptığınızda daha çok verim alabileceğinizin sinyalidir.

Verimlilik reklam istatistiğini dikkate almaz ve henüz ilk tıklamalar ve gösterimler olmadan hesaplanmaya başlar. Bu sayede kampanyanın henüz en başındayken sözcük grubunuzu daha verimli nasıl yapabileceğiniz konusunda karar verebilirsiniz.

Sistem tarafından her ayrı durum için özel olarak seçilen ipuçları sayesinde verimliliği artırabilirsiniz.

Bunlara bakarak sözcük gruplarının potansiyelini ortaya çıkarabilir ve sitenize hedef kitlenizden daha fazla kişiyi getirebilirsiniz.

Sözcük grubunuzun verimlilik değeri 9–10 puan seviyesine ulaşsa bile reklamlarınızın etkililiğini artırmaya her zaman devam edebilirsiniz. Örneğin anahtar sözcük gruplarının listesini genişletmek, reklam metinlerini iyileştirmek ve kampanya seviyesinde ayarları daha uygun hale getirmek.

Verimlilik neyi etkiler ve nasıl hesaplanır

Verimlilik değeri, reklamlar gösterim için seçilirken kullanılan formüllerde kullanılmaz ve fiyat ve CTR'a etki etmez.

Verimlilik hesaplanırken birçok faktöre dikkat edilir: sözcük grubunun reklam metnine uygunluğu, bu sözcük grubunu içeren sorguların çeşitliği, sözcük grubunu efektif olmayan hale getiren parametreler. Bu faktörlerin birçoğu kalite katsayısı hesaplanırken de sistem tarafından hesaplanmaktadır. Bu nedenle verimlilikle çalışırken aynı zamanda reklamınızın etkililiği üzerinde de çalışmış oluyorsunuz ve reklamlarınızı daha az maliyetle daha iyi pozisyonlarda gösterebilirsiniz.