IP adreslerine göre gösterimlerin engellenmesi

Reklam kampanyası ayarlarıyla denemeler yaparken IP adresine göre belirli kullanıcılara reklam gösterimini sınırlayabilirsiniz. Kampanya parametreleri sayfasındaki Özel ayarlar bloğunda, yasaklı adres listesine en fazla 25 adet IP adresi girebilirsiniz. Böylece, belirtilen IP adreslerine sahip kullanıcılar mevcut reklam kampanyanızın reklamlarını görmez.

10.x.x.x, 192.168.x.x gibi özel alt ağların IP adresleri sadece şirketlere ait dahili ağlarda kullanıldığı ve internette kullanılmadığı için bu IP adresleri yasaklı adresler listesine dahil edilemez.

Kullanıcıların hangi IP adreslerinden geldiğini belirlemek için sitenizin bulunduğu sunucunun loglarını inceleyin. Özel programlar yardımıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Servis sağlayıcınızdan bu programlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Direct reklamlarından sitenize gelen kullanıcılar türünde ek parametre yardımıyla seçilebilir mi?from=direct, site bağlantısına eklenen, örneğin www.uzayseyahati.com.tr/index.html?from=direct.

Gösterimlerin yasaklanması reklamlara neden zarar verebilir?

IP adresi verilirken mevcut olan özellikler:

  • Modem bağlantısında IP adresi dinamik olarak verilir ve aynı kullanıcının bir sonraki internet bağlantısında değişebilir.

  • Şirketler ve sağlayıcılar çoğu zaman proxy sunucusu üzerinden internet erişimi sağlar; bu sunucu aracılığıyla internete bağlanan tüm bilgisayarlar aynı IP adresine sahip olurlar.

Böyle durumlarda, bir IP adresi birbiriyle hiçbir ilişkisi olmayan çok sayıda kullanıcıya verilmiş olur. Bu nedenle IP adreslerine göre gösterimlerin engellenmesi, potansiyel müşteri sayısının azalmasına yol açabileceği için önerilmez.

Belirli bir IP adresinden şüpheli işlemler

Şüpheli gördüğünüz bir işlem yapılsa bile IP adresine göre reklam gösterimini sınırlamanız önerilmez. Direct, dolandırıcılığa karşı özel bir teknoloji kullanarak sahte tıklamaları ve gösterimleri eler.